Miha Andolšek
15.04.2015 09:21:18

Za najboljši startni položaj

Nikola Miljković

Če smo pred novembrskim dvobojem sosedskih rivalov zapisali, da že dolgo ni bilo tako malo na kocki, je na današnjem derbiju vložek vendarle večji. Ne bo to sicer tekma za biti ali ne biti, daleč od tega, si bo pa boljši v današnjih šestdesetih minutah priigral boljše izhodišče pred končnico. "Pole position", če uporabimo dirkaški žargon.

To ne bo ključnih šestdeset minut v boju za naslov prvaka, bo pa to nedvomno najpomembnejših šestdeset minut v rednem delu prvenstva. Prvo mesto namreč prinaša prednost domačega igrišča tako v polfinalu kot pozneje v finalu, tudi tekmec v polfinalu pa bo za prvouvrščenega vsaj na papirju bistveno lažji. Trimo oziroma Ribnica, ki sta v mrtvem teku za četrto mesto, sta pač oziroma bi morala biti lažji zalogaj kot Maribor s selektorjem Borisom Denićem na klopi.

Gorenje – Celje PL

danes ob 18. uri

Kdo je favorit še enega šaleško-savinjskega obračuna, je sicer težko reči. Statistika nedvoumno govori v prid Celjanov, ki so na domačem prizorišču neporaženi že več kot leto dni, od 23. februarja 2014 in poraza v Mariboru so nanizali 42 zmag, med drugim so zmagali na zadnjih petih sosedskih obračunov, tudi na nedavnem v Kopru (34:29).

A od takrat se je v osirju marsikaj spremenilo, med drugim je prišlo do spremembe na trenerski klopi, pa tudi zdravstveni bilten je vsaj nekoliko krajši, kot je bil pred dobrima dvema tednoma. Gregor Cvijić je relativno uspešno prestal začetne tri izpite (Krka, Ribnica, Holstebro), danes pa sledi bržkone najzahtevnejši do zdaj.

Njegov predhodnik Ivan Vajdl po uspešnem začetku in dveh zmagah ni več našel recepta za pivovarje, pa čeprav je bil vsaj novembra v Zlatorogu zelo blizu temu. Če se ne bi takrat v zaključku tekme poškodoval Poljak Michal Szyba, bi se morda vse skupaj razpletlo tudi drugače, a to je bolj kot ne voda pod mostom. Poljak bo tudi tokrat eden glavnih velenjskih adutov, Cvijić pa po drugi strani še vedno ne more računati na poškodovanega reprezentančnega vratarja Klemna Ferlina, a če bo Benjamin Burić ponovil sobotno predstavo, odsotnost Dolenjca ne bi smela priti do izraza. Ostali načeti fantje na čelu z glavnim ideologom igre Stašem Skubetom naj bi stisnili zobe, v nasprotju s sobotnim dvobojem z Danci bo kakšno minuto bržkone dobil tudi krožni napadalec Blaž Kleč.

Še manj zdravstvenih težav imajo Celjani, ki v Rdečo dvorano prihajajo v najboljši postavi, z izjemo seveda že dalj časa odsotnega in že kar malce pozabljenega Živana Pešića. V mestu ob Savinji in tamkajšnjem Golovcu, kamor so se državni prvaki zatekli zaradi zasedenosti matičnega Zlatoroga, je bilo sicer v zadnjih dneh govora tudi ali predvsem o Heinekenu. Nizozemski pivovarski velikan je namreč postal novi lastnik Pivovarne Laško, že četrt stoletja glavnega pokrovitelja celjskega kluba. Kakšne načrte imajo novi lastniki pivovarne, še ni znano, vsaj kratkoročno pa kakšnih drastičnih sprememb (tudi) glede sodelovanja z rokometnim klubom ne gre pričakovati.