liz
18.03.2015 11:09:18

Osemnajstletnik oskrunil panenko (video)

vszi

Finale evropskega prvenstva 1976 med Češkoslovaško in Zahodno Nemčijo so odločili streli z bele točke.

V zgodovino so se zapisali predvsem zaradi Antonina Panenke, ki je takrat na povsem nov način streljal z enajstih metrov in dosegel zmagoviti zadetek za Češkoslovaško. Hladnokrvno je lobal Seppa Maierja in svoji državi prinesel naslov evropskega prvaka. Način, na katerega je izvedel enajstmetrovko, je dobil ime po njem - panenka.

Pozneje smo lahko videli veliko posnemovalcev, a še zdaleč niso bili vsi uspešni. Eden zadnjih, ki se lahko "pohvali" s spodletelim panenko, je član mlade ekipe Benfice Romario Balde.

Osemnajstletnik je v dvoboju s Šahtarjem v ligi prvakov za mlade streljal veliko preslabo, da bi ukanil nasprotnega vratarja. Ta se je celo vrgel v napačno smer, a je bil strel tako slaboten, da se mu je uspelo dvigniti na noge in žogo enostavno pobrati pred golovo črto.

Vse skupaj se je dogajalo v 53. minuti pri vodstvu Benfice z 1:0, če bi Balde zadel, bi skoraj že odločil tekmo. Na njegovo žalost je nato Šahtar izenačil in celo slavil po streljanju enajstmetrovk. Baldeja, za katerim je zelo grenka izkušnja, je trener dvajset minut po neuspešnem poskusu zamenjal. Šahtar se je uvrstil v polfinale, kjer ga čaka boljši iz dvoboja Anderlecht - Porto.