Primož Salmič
03.12.2014 22:09:26

Union Olimpija do prepričljive zmage

Po dveh zaporednih porazih so košarkarji Uniona Olimpije zabeležili peto zmago v evropskem pokalu in si tako dva kroga pred koncem prvega dela tudi teoretično zagotovili mesto med 32 najboljšimi ekipami v tem tekmovanju. V Stožicah so premagali madžarski Szolnoki z 89:67.

Ljubljančani imajo težave s poškodbami in sestavo ekipe, a očitno imajo pri Szolnoki Olaju še večje, saj je bilo sinoči v postavi le deset košarkarjev. Morda pa so v madžarskem taboru le ocenili, da so možnosti za napredovanje v drugi del evropskega pokala zelo majhne in so kakšnega igralca, ki bi sicer že lahko zaigral, raje prihranili za soboto, ko bodo znova gostovali v Stožicah, takrat v ligi ABA.

Trener Aleš Pipan je v najavi tekme stavil na podobno trdno obrambo in večjo sproščenost v napadu, kot sta bili na zadnji tekmi z MZT-jem. Slednjo je v prvi četrtini dobil, predvsem pri Marku Marinoviću, ki je dosegel deset točk, zato pa so bili zmaji na svoji polovici preveč mehki in tako je Szolnoki Olaj po desetih minutah zaostajal le dve točki.

V premoru med četrtinama je Pipan svoje varovance najbrž še enkrat spomnil na dogovor pred tekmo in tisto, kar so pokazali v drugih desetih minutah, je bilo že precej boljše. Madžari so v njih dosegli le osem točk. Ljubljančani so jim v obrambi puščali precej prostora pri metu za tri točke, zato ne čudi, da so imeli v prvem polčasu več poskusov izza črte 6,75 kot za dve točki. Toda bili so zelo nenatančni, od 17 metov so zadeli le tri. Zgrešeni meti so odpirali možnosti za nekaj hitrih napadov zmajev, poleg tega je Paolo Marinelli prevzel štafetno palico iz rok Marinovića ter dosegel tri trojke, skupaj v prvih dveh četrtinah štiri, brez zgrešenega poskusa. Olimpija je po izenačenju na 29 naredila niz 14:0, do konca četrtine pa razliko povišala na 20 točk.

Dvoboj je bil že takrat odločen, saj Szolnoki Olaj ni bil sposoben preobrata, resnici na ljubo pa niti ni kazal prevelike želje po njem. Marton Bader je sicer na začetku drugega polčasa dosegel šest zaporednih točk, a zeleno-beli so se hitro zbrali in razliko spet povišali. Prav zanimivih drugih 20 minut ni bilo, kot bi oboji bolj čakali na konec tekme in nov dvoboj čez tri dni. Za poživitev je poskrbel Dino Murić, ki je po skoraj dvomesečni odsotnosti v 28. minuti vstopil v igro ter prvi točki dosegel z zabijanjem, nato pa je sledila še silovita blokada Stefanu Sinovcu. Končni rezultat je s svojo šesto trojko na tekmi postavil Marinelli.

Union Olimpija - Szolnoki 89:67 (25:23, 51:31, 67:50)

Ljubljana - Dvorana Stožice, gledalcev 2000, sodniki: Garcia Gonzales (Španija), Baumanis (Latvija), Collin (Francija).
Union Olimpija: Rupnik 2, Marinelli 18 (0:2), Hrovat 12, Brodnik 2 (2:2), Murić 3 (1:2), Mahkovic 4 (2:3), Omić 13 (3:4), Prepelić 11 (3:3), Marinović 18 (2:3), Kanacević 6.
Szolnoki: Lorant 6 (1:2), Sinovec 13 (5:7), Wittmann 13 (3:3), Vojvoda 7 (1:1), Bader 11 (3:4), Milošević 3 (1:2), Gipson 14.
Prosti meti: Union Olimpija 13:19, Szolnoki 14:19.
Met za tri točke: Union Olimpija 14:28 (Marinelli 6, Marinović 4, Hrovat 2, Prepelič 2), Szolnoki 7:33 (Gipson 2, Wittmann 2, Sinovec 2, Lorant).
Osebne napake: Union Olimpija 21, Szolnoki 25.
Pet osebnih: Wittmann (40.).