STA/mu
STA/mu
26.10.2014 13:14:45

Ogier drugič svetovni prvak

Francoz Sebastien Ogier si je že dirko pred koncem sezone zagotovil naslov svetovnega prvaka v reliju.

Na preizkušnji v Kataloniji je branilec naslova z zmago prišel do svoje druge velike lovorike. Za voznikom Volkswagna je bil drugi njegov moštveni kolega Jari-Matti Latvala.

Prav Finec je bil edini, ki bi Ogierju še lahko odvzel naslov prvaka, a bi moral za to, da bi odločitev prestavil na zadnjo dirko v Walesu, danes končati pred Ogierjem.

Volkswagen je tako potrdil popolno premoč - pri konstruktorjih imajo Nemci naslov že nekaj časa v rokah, saj je točkovno razmerje med njimi in Citroenom zdaj že 416:187 - in bo sezono končal s prvimi tremi mesti.

Katalonska dirka se je večinoma odvijala v oklici mesta Salou, za uvod pa so pripravili spektakularen superspecial v središču Barcelone. Čeprav v ekipi niso določali vrstnega reda in je Latvala v zadnjem delu dirke odločno napadal, je bila razlika, ki si jo je Francoz privozil po dveh tretjinah relija, prevelika. Prednost 27 sekund se je danes sicer stopila na 11, kar pa je bilo še vedno dovolj, da je Ogier zmagal tako na reliju kot v skupnem seštevku.

Še en Finec Mikko Hirvonen (Ford) je bil daleč od zmage, na koncu je kot tretji zaostal 1:42 minute, še več pa drugi tekmeci: četrti Norvežan Mads Oestberg (Ford) 2:13, Hyundaijev špansko-belgijski dvojec Daniel Sordo in Thierry Neuville pa 2:22 in že kar štiri minute.

"No, končno. Fantastičen konec tedna, za konec pa je bilo še malo razburljivo. Začel sem odlično, potem pa sem moral paziti, ker je tudi Jari-Matti napadel. Moral sem najti način, da sem hiter in hkrati ostanem pred njim," je taktiko, ki ga je popeljala do 23. zmage v karieri, razložil Ogier in dodal: "Lepo je postati svetovni prvak, še lepše je to narediti drugič. S tem sem dokazal, da prvi naslov ni bil naključje."

Tudi poraženi Latvala je priznal, da več ni bilo mogoče narediti: "Napadal sem do skrajnih meja. Ni se izšlo, morda pa bom uspešnejši čez leto dni."

Oba dirkača Volkswagna sta prevladovala v celotni sezoni; od 12 dirk do danes sta tekmecem vrh prepustila le enkrat, na domačem reliju nemške tovarne v Nemčiji, ko je po napakah obeh slavil Belgijec Thierry Neuville s Hyundaijem.

Vse druge dirke so minile v znamenju dvojca Ogier-Latvala, ki jima je občasno pri popolni premoči pomagal še njun tretji sotekmovalec Mikkelsen. Novi-stari svetovni prvak je tako dobil dirke v Monte Carlu, Mehiki, Portugalski, Italiji, na Poljskem, Avstraliji ter danes v Kataloniji, Finec pa je bil prvi na dirkah na Švedskem, Argentini, doma na Finskem in v Franciji.

Do konca sezone je le še sklepno dejanje v Walesu v začetku novembra, ki pa ne bo odločalo o boju za skupno zmago.