19.04.2015 14:28:05

Ose na zaključnem turnirju pokala EHF

Nikola Miljković

Rokometaši Gorenja Velenja se s severa Evrope vračajo z izjemnim uspehom.

Velenjska zasedba si je z dvema zmagama proti danski ekipi zagotovila vozovnico v nemško prestolnico, žreb polfinalnih parov pa bo 21. aprila. Nastop na zaključnem turnirju v drugem najmočnejšem klubskem tekmovanju na stari celini si je že zagotovil gostitelj Füchse Berlin, poleg Gorenja in Tvis Holstebroja pa se z nastopom na njem spogledujejo še nemška HSV in Melsungen, danski Skjern in švedska Eskilstuna.

Zasedba iz Šaleške doline se je tretjič uvrstila v polfinale enega od treh evropskih pokalov. V sezoni 2003/04 je igrala v polfinalu pokala pokalnih zmagovalcev, kjer je morala priznati premoč španskemu Valladolidu, ki je zmagal s skupnim izidom 64:58. V sezoni 2008/09 je nastopila v velikem finalu pokala EHF in izgubila proti nemškemu Gummersbachu s skupnim izidom 50:55.

ČETRTFINALE

Holstebro – Gorenje 30:31/27:28
Melsungen – Skjern 28:23/20:25
Hamburg – Eskilstuna 27:22/26:29

Slovenski podprvak je v sezoni 2014/15 v tretjem krogu pokala EHF premagal Permske medvede iz Rusije, v skupinskem delu pa se je pomerila z nemškim Hamburgom, norveškim Haslumom in švicarskim Pfadi Winterthurjem ter osvojil drugo mesto.

Izbranci velenjskega trenerja Gregorja Cvijića so sijajno odprli tekmo. Obramba je bila na najvišji ravni, igra v napadu raznovrstna, "ose" pa so si v šesti minuti priigrale vodstvo s 5:2. Med strelce se je vpisalo pet igralcev, po njihovem vodstvu v 11. minuti s 7:3 pa so gostitelji zahtevali minuto odmora in že v naslednji minuti znižali na 5:7.

V 17. minuti so jih Danci ujeli (10:10), Cvijić pa je poklical igralce na posvet in skušal svoje varovance vrniti na zmagovite tirnice. To mu je v celoti uspelo, Velenjčani so do konca polčasa povsem prevzeli nadzor na parketu in v 27. minuti gostiteljem ušli na 18:13, najbolj pa je blestel Staš Skube, ki je navkljub poškodbi stisnil zobe in v prvi polovici tekme dosegel šest golov.

Velenjčani so v sami končnici prvega dela popustili, na velik odmor so odšli s prednostjo dveh golov (18:16), v drugem polčasu pa so jih gostitelji že v četrti minuti nadaljevanja ujeli in izenačili na 19:19. "Osam" je danska agresivna obramba povzročila silne preglavice, a so se nanjo privadili, tako da so jim v 41. minuti spet ušli na 23:20.

A nato so zašli v krizo, gostitelji so jih pet minut kasneje znova ujeli (23:23), v 50. minuti - pred tem je Skube zapravil dve sedemmetrovki - pa prvič na dvoboju zaostali s 25:26. V izjemno dramatični končnici je bilo več preudarnosti na strani velenjskih rokometašev, ubranili so se tudi v trenutkih, ko so imeli dva igralca manj na igrišču, v prelomnih trenutkih dvoboja pa je blestel tudi vratar Benjamin Burić, ki je zbral 16 obramb.

Na današnji tekmi sta bila v velenjski ekipi najbolj učinkovita Mario Šoštarič z osmimi in Staš Skube s sedmimi goli.

Tvis Holstebro - Gorenje Velenje  30:31 (16:18)

Kobenhavn - Gräkjaer Arena, gledalcev 1500, sodnika: Leszczynski in Piechota (oba Poljska).
Tvis Holstebro: Gade, Lind, Hansen 4, Larsen 1, Larholm 5 (1), Nielsen 5, Sörensen, Bramming 7, Thogersen, Madsen, Bitsch, Norager, Oechsler, Jensen, Jörgensen, Christensen 8.
Gorenje: B. Burić, Zaponšek, Božović, Cehte 3, Medved 2, S. Burić 2, Szyba 4, Skube 7 (2), Golčar, Šoštarič 8, Kleč, Dobelšek, Gams, Nosan 2, Dujmovič 3, Bećiri.
Sedemmetrovke: Tvis Holstebro 2 (1), Gorenje Velenje 4 (2).
Izključitve: Tvis Holstebro 4, Gorenje Velenje 10 minut.