Dejan Mitrović
06.07.2014 00:52:16

Kostariški čudodelec in vratar s klopi

Dobili smo še zadnjega polfinalista. To so pričakovano postali Nizozemci, ki pa so imeli proti hrabrim Kostaričanom ogromno težav, njihov odpor so uspeli streti šele po izvajanju najstrožjih kazni.

Kostaričani so tudi v četrtfinalu dokazali, da gre za izjemno homogeno ekipo, ki zna še kako zagreniti življenje papirnatim favoritom. Hkrati pa je Keylor Navas znova dokazal, da gre za definitivno najboljšega vratarja na prvenstvu in po mundialu se mu obeta sanjski prestop, španskega malčka Levante bo zagotovo zamenjal za enega izmed evropskih velikanom. Kostariški vratar je že v prvem polčasu ob živce spravljal Nizozemce, ki nikakor niso našli poti do njegove mreže. A krenimo lepo po vrsti.

Nizozemska - Kostarika 4:3 (po enajstmetrovkah) (0:0, 0:0)
Salvador - stadion Arena Fonte Nova. 51179 gledalcev. Sodniki: Irmatov, Rasulov (oba Uzbekistan) in Kočkarov (Kirgistan).
Strelci: -
Nizozemska: Cillessen (od 121. Krul), de Vrij, Vlaar, Martins Indi (od 106. Huntelaar), Kuyt, Blind, Wijnaldum, Sneijder, Robben, Depay (od 76. Lens), van Persie. Selektor: Louis van Gaal.
Kostarika: Navas, Acosta, Gonzalez, Umaña, Gamboa (od 79. Myrie), Diaz, Tejeda (od 97. Cubero), Borges, Bolaños, Ruiz, Campbell (od 66. Urena). Selektor: Jorge Luis Pinto.
Rumeni kartoni: Martins Indi (64), Huntelaar (111); Diaz (37),Umaña (52), Gonzalez (81), Acosta (107)
Rdeči kartoni: -

Tekma se je začela po pričakovanjih, nobena reprezentanca ni želela preveč tvegati, a že od samega začetka so imeli rahlo pobudo na zelenici nogometaši v oranžnih dresih. Ti so se po dvajsetih minutah malce bolj opogumili in začeli z obleganjem vrat Navasa. Najprej se je v 22. minuti v priložnosti znašel Robin van Persie, ki je sprožil z okrog desetih metrov, a je Navas odlično posredoval, sedem minut kasneje se je v odlični priložnosti znašel mladi Memphis Depay, toda Navas je obranil tudi njegov strel. Najbolj pa se je kostariški vratar izkazal v 39. minuti, ko je fantastično prosti strel izvedel Wesley Sneijder, vendar je prvi kostariški zvezdnik s pantersko parado njegov strel ukrotil.

Kot da bi fantastična predstava Navasa iz prvega polčasa nekako izčrpala vso motivacijo in življenje iz tulipanov, ki so v drugi polčas krenili veliko bolj medlo. Še vedno so sicer imeli izrazito terensko premoč, a le stežka so prihajali do obetavnih akcij in zaključnih strelov. Kostaričani so se še naprej disciplinirano branili in praktično niso puščali nobenega prostora Nizozemcem. Ti so se zbudili šele v zadnjih minutah tekme, ko je najprej v 82. minuti še enkrat odlično prosti strel z okrog 18 metrov izvedel Sneijder in Navas je bil že premagan. A tokrat je vratarju Levanteja na pomoč priskočila vratnica in ostalo je 0:0. Tri minute kasneje je znova poskusil van Persie, toda najboljši kostariški igralec je še enkrat dobil dvoboj z napadalcem Manchester Uniteda. Nato pa je vsem Kostaričanom, na čelu z velikim Navasom, zastal dih. Tekel je sodnikov podaljšek, prosti strel je izvajal van Persie, Navas je - kakopak - njegov strel ubranil, toda žoga je prišla na levo stran do Blinda, ki je poslal ostro podajo po tleh v kazenski prostor mimo številnih nog in tudi mimo Navasa. Žoga je prišla do van Persieja, kostariškega vratarja več ni bilo na golu in kapetan Nizozemske je imel na videz lahko nalogo - žogo s petih metrov poslati v mrežo. Vendar glej ga zlomka, nizozemski napadalec tudi s te priložnosti ni uspel zadeti, na golovi črti je njegov strel nekako blokiral Tejeda, žoga se je odbila tudi od prečke, toda čez golovo črto ni hotela. Kostaričani so se tako še enkrat več ubranili in tekmo odpeljali v podaljške ...

Tam pa nič novega, tulipani so od prve minute silovito napadli, v 93. minuti je po podaji s kota do strela prišel Vlaar, ampak kot že nič kolikokrat poprej je Navas še enkrat fantastično posredoval. Napadi oranžnih so se nadaljevali, a v prvem podaljšku do nove priložnosti niso uspeli priti.

Povsem izmučeni nogometaši Kostarike pa so v drugem podaljšku šokirali praktično vse gledalce na stadionu in zagotovo tudi veliko večino ljubiteljev nogometa za malimi zasloni. Kdo ve iz kako globokega brezna so uspeli izčrpati še zadnje rezerve in prvič po prvem polčasu so pokazali tudi napadalne ambicije. Izpeljali so dva zelo dobra protinapada, pri enem je do strela iz zelo dobrega položaja prišel Urena, a Cillessen je edini strel v okvir Nizozemskih vrat uspel ubraniti. Nato pa je številnim kostariškim navijačem na stadionu še enkrat več zastal dih, v 119. minuti se je za nenadni strel s 25 metrov odločil Sneijder, znova je streljal odlično in še tretjič na tekmi se je zatresel okvir kostariških vrat. Kmalu za tem je glavni sodnik Irmatov zapiskal konec tekme in na vrsti so bile enajstmetrovke ...

Še pred čisto zadnjim sodnikovim žvižgom pa je van Gaal poskrbel za izjemno nenavadno potezo. Iz igre je potegnil prvega vratarja Cillessena in namesto njega v vrata poslal Tima Krula. Čudna poteza, kakršne v svetovnem nogometu zares nismo vajeni, pa se je selektorju tulipanov na koncu izplačala. Krul je ubranil strel z bele točke kostariškega kapetana Bryana Ruiza in branilca Umañe, nizozemski igralci pa so bili pri izvajanju najstrožjih kazni izjemno precizni (zadeli so van Persie, Robben, Sneijder ter Kuyt)  in kostariške sanje so se končale.

Enajstmetrovke: 0:1 Borges, 1:1 van Persie, 1:1 Ruiz (Krul brani), 2:1 Robben, 2:2 Gonzalez, 3:2 Sneijder, 3:3 Bolaños, 4:3 Kuyt, 4:3 Umaña (Krul brani).