Iztok Lukner
05.07.2014 19:55:28

Higuain utišal kritike

Argentinci so postali tretji polfinalisti letošnjega svetovnega prvenstva, potem ko so v Brasilii z 1:0 premagali Belgijce. Pod edini zadetek na tekmi se je že v osmi minuti podpisal Gonzalo Higuain, ki je bil zaradi slabe forme v zadnjem času deležen številnih kritik.

Lionel Messi je danes odigral svojo 91. tekmo v reprezentančnem dresu in s tem izenačil dosežek legendarnega Diega Maradone, vendar pa je bila to že sedma zaporedna tekma, ko v medsebojnem dvoboju ni uspel poslati žoge za hrbet belgijskega vratarja Thibauta Courtoisa. Na drugi strani so rdeči vragi v četrtfinalu svetovnega prvenstva zaigrali prvič po letu 1986, na tistem turnirju so v polfinalu izgubili prav proti Argentincem, oba zadetka pa je prispeval prej omenjeni Maradona.

Argentina - Belgija 1:0 (1:0)
Brasilia - stadion Nacional. 68.551 gledalcev. Sodniki: Rizzoli, Faverani in Stefani (vsi Italija).
Strelec: 1:0 Higuain (8.).
Argentina: Romero, Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta, Biglia, Mascherano, Di Maria (od 33. Perez), Lavezzi (od 71. Palacio), Messi, Higuain (od 81. Gago).
Belgija: Courtois, Alderweireld, van Buyten, Kompany, Vertonghen, Witsel, Fellaini, De Bruyne, Mirallas (od 60. Mertens), Hazard (od 76. Chadli), Origi (od 59. Lukaku).
Rumeni kartoni: Biglia; Hazard, Alderweireld.
Rdeči kartoni: /.

V udarni enajsterici gavčev je prišlo do treh sprememb, Jose Maria Basanta, Martin Demichelis in Lucas Biglia so nadomestili kaznovanega Marcosa Roja, Federica Fernandeza in Fernanda Gaga. Modro-beli pa so že v osmi minuti povedli prek Higuaina, ki je zadel z roba kazenskega prostora. Po pol ure igre pa slaba novica za Južnoameričane, saj je moral igrišče zaradi poškodbe zapustiti Angel Di Maria. Čeprav so imeli na trenutke kar dolgo žogo v svoji posesti, Belgijci v prvem polčasu nikakor niso uspeli resneje ogroziti tekmečevih vrat in reprezentanci sta na odmor odšli z minimalno prednostjo varovancev selektorja Alejandra Sabelle.

Argentinci so na začetku drugega dela igre nekajkrat sicer ogrozili belgijska vrata, a do spremembe izida ni prišlo. Belgijski selektor Marc Wilmots je po uri igre opravil dve menjavi, najprej je Divocka Origija zamenjal Romelu Lukaku, nato pa je Dries Mertens vstopil namesto Kevina Mirallasa. V napadu je manjkalo kreativnosti, razočaral je predvsem Eden Hazard, ki je svoje mesto na igrišču petnajst minut pred koncem prepustil Nacerju Chadliju, a tudi to ni veliko pomagalo.

Bolj ko se je bližal konec tekme, bolj previdno so igrali Argentinci. Sabella je deset minut pred koncem poslal še dodatno moč v zvezno linijo, ko je napadalca Gonzala Higuaina zamenjal s Fernandom Gagom. Do konca so Belgijci skušali izenačiti, še največ razburjenja pa smo videli v petminutnem sodnikovem podaljšku, ko je Messi prišel sam pred Courtoisa, a je njun dvoboj vnovič pripadel vratarju. V nasprotnem napadu pa so rdeči vragi še zadnjič ogrozili Romerova vrata, vendar neuspešno. Gavči bodo v polfinalu, v katerega so se uvrstili prvič po letu 1990, igrali z zmagovalcem dvoboja med Nizozemsko in Kostariko.