dm
dm
06.10.2024 19:35:19

Razpad Maribora po rdečem kartonu, pravljica Celja v zaključku

Razburljiv štajerski derbi je pripadel Celju, ki je po preobratu v Ljudskem vrtu slavilo z 2:1.

Ko sta se velika štajerska rivala pomerila pred tremi tedni na stadionu Z'dežele (šlo je za zaostalo tekmo 2. kroga državnega prvenstva), so v izenačenem dvoboju slavili Celjani. Albert Riera je takrat po tekmi zbodel Mariborčane in Anteja Šimundžo, češ, da je na zelenici videl eno ekipo, ki je želela zmagati, Celje, in eno ekipo, ki je prišla malce pogledati, kaj se bo dogajalo. Mariborski strateg se v te polemike ni želel spuščati in je dejal le, da je vse skupaj zelo podcenjevalno. Čeprav je bil navzven povsem miren, ko je govoril o Špančevih besedah, pa ste lahko prepričani, da ga je vse skupaj podžgalo.

In v tokratni veliki štajerski derbi so Mariborčani vstopili povsem drugače kot v zadnjega v knežjem mestu. Pravzaprav smo po prvih 10 minutah ugotavljali, da je, če se izrazimo z Rierovimi besedami, Maribor prišel v Ljudski vrt zmagati, grofje pa malce pogledati, kaj se dogaja. Vijoličasti so namreč od prve minute silovito napadli in hitro prišli do vodstva. Po podaji s kota Josipa Iličića je že v 3. minuti svoj prvi gol za Maribor dosegel Luka Krajnc. Ob, to je treba poudariti, slabem posredovanju Matjaža Rozmana. Vodstvo je Mariborčane sprostilo in v naslednjih nekaj minutah so imeli še nekaj priložnosti, da bi zadeli še drugič. Komaromi je dvakrat poskusil s strelom od daleč, enkrat se je izkazal celjski kapetan, drugič je strel Madžara zletel malce mimo gola. Lepo priložnost za svoj drugi gol je imel tudi Krajnc, znova z glavo, spet je imel Rozman težave, žogo je odbil predse, pred Grlićem pa je posredovala celjska obramba v zadnjem trenutku.

Po petnajstih minutah so se Celjani vendarle prebudili, po podaji Kvesića s kota je na drugi vratnici malce mimo gola meril Damjan Vuklišević. Po dobre pol ure igre je Armandas Kučys pobegnil mariborski obrambi, toda Jug je njegov strel obranil. V zadnjih minutah prvega dela so spet zapretili Mariborčani, ki so imeli dve veliki priložnosti. Najprej je Jan Repas ukradel žogo na celjski polovici, stekel v kazenski prostor, toda namesto da bi streljal, se je odločil za podajo do Mbine, ki žoge iz lepega položaja ni zadel, v nadaljevanju akcije je Grlić meril premalo natančno. Zadnja priložnost prvega dela je pripadla Celju, Sešlarjev strel je ukrotil Jug.

Po rdečem kartonu so razpadli
Drugi polčas je bil še bolj zanimiv, še bolj energetsko poln. Grofje so krenili po izenačenje, po odlični globinski podaji se je v odlični priložnosti znašel Sešlar, a mu je v zadnjem trenutku žogo z drsečim startom izbil Širvys. Nato pa je v ospredje stopil sodnik Rade Obrenović, ki je začel jeziti mariborsko publiko. Najprej je sicer morda malce pogledal skozi prste Žigi Repasu. Po prekršku mariborskega vezista je namreč Obrenović dobil klic iz VAR-a, da si naj pride ogledati prekršek mlajšega od bratov Repas, saj da je šlo za potencialen rdeči karton. Obrenović se je odločil drugače in Žigi Repasu pokazal rumenega. Je pa zato zgolj nekaj minut kasneje izključil njegovega brata Jana, ki je prejel drugi rumeni karton.

In po rdečem kartonu se je igra Maribora razpadla, Celjani pa so krenili v popolno ofenzivo po tri točke. Pri čemer je bilo na trenutke videti, kot da grofje igrajo proti U-7 ekipi Maribora. Ante Šimundža se je popolnoma izgubil, najprej zamudil z menjavami, potem pa storil še nekaj zares težko razumljivih potez (zakaj Milec v zvezno vrsto, zakaj ne recimo defenzivni vezist Vrhovec?) in Celje je to izkoristilo. Najprej je takoj po rdečem kartonu Repasa prišlo do izenačenja, ko je nekdanji krilni vezist Maribora Ivan Brnić poslal odličen predložek v kazenski prostor domačih, tam pa je bil od boga pozabljen Kučys, ki je okroglo usnje poslal v mrežo. Izenačenje je Celju dalo krila in priložnosti so si sledile ena za drugo. Najprej po podaji Nieta Kouter ni zadel žoge, potem je po odličnem strelu od daleč Alvarez zadel vratnico. Iz odličnega položaja je Brnić meril nenatančno, Kučysov močan strel pa je Jug ukrotil. Celjski gol je bil 'v zraku' in grofje so ga v sodnikovem podaljšku tudi dosegli. Aljoša Matko je pobegnil Gregorju Sikošku, poskusil žogo z lob udarcem poslati preko Juga, ki se je izkazal, toda odbito žogo je v gol potisnil Edmilson. Za veliko veselje Celjanov, ki so se Mariborčanom zdaj približali na vsega točko zaostanka.

Maribor - Celje 1:2 (1:0)

Maribor – Ljudski vrt. 6000 gledalcev. Glavni sodnik: Rade Obrenović (Ljubljana).

Strelci: 1:0 Krajnc (3), 1:1 Kučys (64), 1:2 Edmilson (92)

MARIBOR: Jug, Širvys, Vidmar, Krajnc, Milec, Ž. Repas, J. Repas, Komaromi (od 67. Sikošek), Iličić (od 75. M'Bondo), Grlić (od 63. Borys), Mbina (od 67. Beugre). Trener: Ante Šimundža.

CELJE: Rozman, Zec, Vuklišević, Nemanić (od 71. Bralić), Nieto (od 84. Edmilson), Lhernault (od 46. Brnić), Svetlin (od 55. Kouter), Alvarez, Sešlar, Kučys, Kvesić (od 84. Matko). Trener: Albert Riera.

Rumeni kartoni: Širvys (17), J. Repas (25), Ž. Repas (54), Sikošek (89); Zec (50), Edmilson (92)

Rdeči kartoni: J. Repas (59, drugi rumeni)