Dejan Mitrović
22.05.2015 21:00:59

Simon Rožman: Koprska igra ni primerna

Nikola Miljković

Najmlajši strateg v prvi ligi je bil po finalnem porazu razumljivo zelo razočaran. Nad rezultatom, izvedbo nekaterih svojih varovancev, pa tudi nad taktiko Koprčanov in sodniškim kriterijem. Čeprav so Celjani finale izgubili, je Simon Rožman ostal zvest svoji nogometni filozofiji, ki je ne namerava spreminjati.

Porazi v finalu zmeraj bolijo. Kje vidite vzroke, da ste izgubili s Koprom z 0:2?
V prvem polčasu smo bili preplašeni, nismo se držali taktičnega načrta. V drugem polčasu smo sicer stopili na plin, je pa težko igrati proti Kopru zaradi njegovega načina igre. Dobili smo gol iz prekinitve, v tem je najmočnejši. Potem se je bilo težko vrniti. Mislim, da so bile noge pretežke, da je bilo breme, ki so si ga fantje naložili, pretežko, je pa poraz dobra šola za nas. To je dobra izkušnja za fante, ki se bodo morali soočiti tudi s takšno taktiko, če bodo želeli igrati v Evropi, in mislim, da se bomo iz tega finala marsikaj naučili.

Koprčani so se osredotočili predvsem na vašega najnevarnejšega nogometaša, Benjamina Verbiča, ki so ga ves čas tesno pokrivali, včasih celo trije nogometaši. Koliko je ustavitev Verbiča pokvarila vaš taktični načrt?
Glede na to, da je najboljši igralec lige, vsi vemo, kaj pomeni naši ekipi. Tako kot sem rekel, je vlečni konj te ekipe in prispeval je svoj delež, je pa res, da ga ostali niso. Zagotovo nas je to malce presekalo, žal nismo našli rešitve.

Kaj pa način, na katerega so Koprčani ustavljali Verbiča? Prekrškov nad njim je bilo zares veliko.
Mislim, da nisem prava oseba za komentiranje sojenja. Jaz bi zagotovo sodil drugače. Če na enem igralcu v prvem polčasu dva igralca storita deset, petnajst prekrškov, je čudno, da sta še vedno v igri. Vesel sem za "Benija", da odhaja iz Slovenije, ker bi v nasprotnem primeru po vsaki tekmi dobival sto vprašanj, zakaj vsi igralci iz nasprotne ekipe na njem dobivajo rdeče kartone. Enostavno je prehiter. Mogoče je preveč kakovosten za določene obrambne igralce in mislim, da so vsi kartoni, ki so bili prej v prvenstvu, plod tega, da je on tako dober, ne da so drugi slabi. Vseeno mislim, da sodniki niso vplivali na končni rezultat, tudi mi nismo bili pravi. Je pa res, da sem zagovornik hitre, dinamične igre, da zadeva teče. Mislim, da občinstvo zato prihaja na stadione. Nisem ljubitelj zavlačevanja, počasne igre, mislim, da to ni dobro za slovenski nogomet. To je moje mišljenje. Štejejo pa lovorike in osvojil jo je Koper.

Menite, da se je Verbič po vseh teh prekrških zbal malce tudi zase in da je v luči odhoda na Dansko malce potegnil ročno zavoro?
Ne, mislim, da ne. »Beni« je popolnoma profesionalen, mislim, da je bil z glavo popolnoma pri stvari. S tem si je še dodatno dvignil vrednost. Ker je tudi takrat, ko je že podpisal pogodbo, še vedno vlekel celjski voz naprej, in mislim, da ni veliko igralcev s tako mentaliteto in s takšnim razmišljanjem, da bi v obdobju, ko imajo pogodbo že v žepu, vlekli ekipo. On ga je dejansko vlekel in s tega vidika mu lahko še enkrat pred njim snamem kapo in mu podelim priznanje. Ne samo za nogometne spretnosti, ampak tudi zato, ker je pokazal, da ima fantastično osebnost.

Koprska taktika, kako zaustaviti Verbiča, vam ni bila všeč?
Želimo se ukvarjati s sabo, ne bi se rad preveč spuščal v zadeve drugih. Vsak išče svojo pot pod soncem. Zadeve se različno rešujejo, je pa res, da sem se v zadnjem času bal za Verbičevo zdravje. Ker so bili starti, ki so se začeli v tej sezoni proti koncu, na meji brutalnosti in za njegovo kariero je absolutno dobro, da odide iz slovenske lige, saj jo je presegel. Vesel sem, da se je zadeva korektno izpeljala, da se mu ni nič zgodilo. Je pa pokazal, da je res najboljši igralec lige.

Vesel sem za "Benija", da odhaja iz Slovenije, ker bi v nasprotnem primeru po vsaki tekmi dobival sto vprašanj, zakaj vsi igralci iz nasprotne ekipe na njem dobivajo rdeče kartone. Enostavno je prehiter. Mogoče je preveč kakovosten za določene obrambne igralce in mislim, da so vsi kartoni, ki so bili prej v prvenstvu, plod tega, da je on tako dober, ne da so drugi slabi.

Ste se bali za njegovo zdravje tudi v finalu?
Mogoče sem bil v določenih situacijah predaleč od dogajanja, zato težko komentiram, je pa bilo nekaj kar hudih startov in hvala bogu, da se je za njegovo zdravje zadeva končala tako, kot se je.

Koprska igra vam, to se vidi, ni všeč. Niste zagovornik takšnega načina igre?
Ne, absolutno ne. Mislim, da za razvoj igralcev in tudi za našo ligo, ki je, kakorkoli obrnemo, še zmeraj skromna, takšna igra, kot jo igra Koper, ni primerna. Če se bomo primerjali z evropskimi klubi, kjer razvoj ni v ospredju, kjer je pomemben samo rezultat, ne vem, kako bodo mladi igralci napredovali. Ampak, to so stvari, strategije, ki so klubsko zastavljene. Naša strategija je jasna in vesel sem, da smo s to strategijo dosegli tako dober rezultat, ker nam zaradi njega tudi okolica zdaj bolj verjame. In dokler bom trener, bom zagovarjal ta slog, ker menim, da je to korektno do navijačev. Že tako ali tako imamo težave z obiskom. Ampak, kot sem rekel, to so stvari, ki so vezane na strukture klubov in ne nazadnje na njihove filozofije. Če jim način, na katerega igrajo, prinaša lovorike, potem je za njih verjetno tudi to dobro.

Verjetno vam je bilo po nekaj minutah igre jasno, na kakšen način bo tekma potekala. Ste imeli pripravljen kakšen odgovor?
Vedeli smo, kako bo zadeva tekla, da bodo poskušali na vsak način ustaviti Verbiča, ampak na žalost Bajde, Sunny, Miškić in Jugović niso dali tistega, kar bi morali. Niso se priključevali napadu, žoga ni stekla, preveč smo bili statični. Vedeli smo, da bodo Koprčani zavlačevali, če bodo vodili, in da bo treba ostati miren. V drugem polčasu smo poskušali tako z Lendrićem kot z Ahmedijem, ki se sicer vrača po poškodbi in še ni pripravljen niti za en polčas, toda vseeno smo tvegali. Mislim, da je bil drugi polčas boljši, da smo bili bolj raznovrstni. Prihajali smo do polpriložnosti, imeli smo tudi eno ali dve izraziti priložnosti, in če bi iz njih zadeli, bi se tekma zagotovo razpletala v popolnoma drugačni smeri.

Vas je Koper z začetnim pritiskom presenetil?
Ne, na Koprčane smo bili zelo dobro pripravljeni. Vedeli smo, da bodo šli prvih dvajset minut na polno, da bodo poskušali z visokim presingom in da bodo iskali prekrške, prekinitve, iz katerih nas bodo želeli ogroziti. Ob prekinitvah so zelo močni. So visoki, dobri in na tak način so nas tudi premagali. Že pred tekmo smo se dogovorili, da bomo v prvem polčasu začeli s Špornom ter da bomo poskušali odbiti koprski napad v prvih dvajsetih minutah, potem pa da bomo drugi polčas nadaljevali z bolj ofenzivnim Lendrićem.

Vemo, da sodniških odločitev trenerji ne želite komentirati. Pa vseeno, kako ste videli sojenje Slavka Vinčića?
Vsi se obračajo v smer, da nam sodniki pomagajo. Nihče se ne vpraša, zakaj so igralci dobili rdeče kartone. Na zadnji prvenstveni tekmi s Koprčani sta dobila dva njihova igralca rdeča kartona, pa je bila to neka "fama" v slovenskem nogometnem prostoru, čeprav so zavlačevali že od pete minute naprej. Mislim, da se preveč pogovarjamo o sodniških odločitvah, o rdečih kartonih, nobeden pa se ne sprašuje o tem, zakaj je do tega prišlo. S sodniki se ne bi rad ukvarjal, želim si, da bi še naprej poskušali zaščititi najboljše igralce in da bi omogočili dinamično igro. Ker če dinamike na igriščih ne bo, potem ne bomo konkurenčni v Evropi, na tribunah pa ne bo gledalcev, kar pa mislim, da ni cilj.

Njihova stran je na nas večkrat vršila pritisk. Gospoda Vanolija nisem niti razumel, kaj je govoril, ko je prišel proti meni, zato ne vem, zakaj je šlo, če sem iskren. Po tekmi sva si dala roke in mislim, da je s tem vsa stvar zaključena.

Rodolfo Vanoli je pred tekmo odprl razpravo o sodnikih, ko je dejal, da si želi, da bi tekmo končali z enajstimi nogometaši na igrišču, ne z devetimi kot na zadnji tekmi. Mislite, da je bil Slavko Vinčić tudi zaradi tega na začetku malce bolj zadržan pri podeljevanju rumenih kartonov, čeprav jih je na koncu Koprčanom pokazal kar osem?
Mogoče, ne vem. Tekmo bom moral še enkrat pogledati v miru, verjetno jo bodo analizirali tudi sodniki. Odločil se je za tak kriterij, mislim, da ni nikomur namerno škodoval. Je pa morda malce vplival na to tudi ta pritisk.

V prvem polčasu smo lahko videli, da ste imeli spor z Vanolijem. Za kaj je šlo?

Zaostrilo se je tudi na igrišču, kjer je Halilović v nekem trenutku Verbiča prijel za vrat, epilog pa je bil rumeni karton za oba.
Tudi to je zame sporna odločitev. Res pa je, da sem bil predaleč, da bi lahko zadevo boljše komentiral. Koprčani so se pač odločili za takšno taktiko, za zavlačevanje, provociranje in tokrat jim je uspelo. Že v prvem polčasu je bilo nekaj takšnih situacij, ko so izvajali avt po minuto ali pa vsaj 45 sekund, in če s tem ekipo vržeš iz ritma, potem dosežeš svoj namen. Je pa tudi sodnik tisti, ki to odobrava ali pa ne.

Veliko jih govori, da so Koprčani s taktično brezhibnostjo prišli do lovorike. Ali mislite, da se da tudi z vašim načinom igre, da želite ugajati, biti všečni, napadalni, osvajati lovorike?
Mislim, da se da, ker če tega ne bi verjel, se tega ne bi niti lotil. V prvenstvu, ko zadeva teče na daljši rok, smo dokazali, da se da. V prvenstvu si na koncu tam, kamor spadaš po kakovosti. In vesel sem, da je način, ki smo se ga lotili, ki je mogoče malce drugačen od ostalih, tudi rezultatsko uspešen. Ker nas zdaj tudi mediji in okolica malce drugače gledajo. Na začetku so se nam vsi smejali, zdaj mislim, da smo poželi že nekaj simpatij. Ne nazadnje je največji uspeh, da nas pride v Koper spodbujat 600 celjskih navijačev, nas bučno podpirat, in mislim, da je to zelo velika stvar. Najlažje je, da nas zdaj mediji popljuvajo in da pišejo, da je Koper odigral taktično briljantno, in ne vem kaj še vse. Resnica je, da je bila koprska lovorika plod določenih okoliščin.

Bi bilo lažje, če bi v finalu igrali proti kakšni drugi ekipi, ne Kopru?
Mogoče bi bila zadeva malce bolj dinamična, malce bolj gledljiva. Sicer bi se morali še enkrat vprašati o svoji izvedbi, ki ni bila na primerni ravni. Bi pa bila verjetno zadeva bolj odprta, verjetno bi bilo več priložnosti na obeh straneh in verjetno bi tudi gledalci bolj uživali.