ku
22.08.2014 22:13:20

V podaljšku so jim pošle moči

Grega Wernig

Slovenska košarkarska reprezentanca je morala v drugem krogu turnirja Telemach po podaljšku priznati premoč Braziliji s 84:88.

Slovenska reprezentanca je na svoji 12. pripravljalni tekmi pred svetovnim prvenstvom doživela svoj peti poraz. Na Telemachovem turnirju v Ljubljani je bila z 88:84 boljša Brazilija. Slednja je imela na začetku tretje četrtine že 19 točk naskoka, a so se Slovenci s fantastičnim naletom vrnili, prišli do vodstva in imeli tekmo že skoraj dobljeno. Pa so se vrnili še Brazilci, izsilili podaljšek, v njem pa bili boljši.

Če Iran v Stožice ni privabil toliko gledalcev, je bil pogled na tribune dvorane v Stožicah že povsem drugačen. Petkov večer, Brazilija kot zelo močan tekmec in seveda zlasti prvi nastop Gorana Dragića na pripravljalni tekmi v Sloveniji – pokal Adecco v Rogaški Slatini in Murski Soboti je še izpustil – so privabili 11.000 gledalcev, med katerimi je bila tudi vsa družina Kopitar, z najboljšim slovenskim hokejistom Anžetom na čelu.

Če je Goran Dragić edini slovenski enbeajevec v reprezentanci, ima Brazilija kar štiri takšne. Leandro Barbosa je celo Dragićev soigralec v Phoenixu, Nene igra za Washington, Anderson Varejao je član Clevelanda, Tiago Splitter pa je s San Antoniom aktualni prvak lige NBA. Tako kot Slovenija Alena Omića ima tudi Brazilija svojega naturaliziranega košarkarja, to je v Čikagu rojeni Larry Taylor JR, ki že vrsto let igra v deželi sambe, od leta 2012 pa ima tudi brazilsko državljanstvo.

Do te tekme sta se reprezentanci srečali dvakrat, prvič leta 2000 na prijateljskem srečanju v Buenos Airesu, ko so slavili Južnoameričani, in drugič pred štirimi leti na svetovnem prvenstvu, ko je bila uspešnejša naša reprezentanca.

DRAGIĆ IN LORBEK
Selektor Jure Zdovc je ob Dragiću spet lahko računal tudi na Domna Lorbka, ki je prav tako izpustil zadnji dve tekmi, a on v nasprotju z najboljšim slovenskim košarkarjem, ki ne sme preseči kvote petih tekem med pripravami, zaradi lažje poškodbe mečne mišice. Oba sta začela v prvi peterki, v kateri so bili še Zoran Dragić, Uroš Slokar in Alen Omić.

Vsi skupaj so začeli zelo dobro, agresivno v obrambi, kombinatorno v napadu, kar je po štirih minutah prineslo vodstvo z 10:5. To je bila tudi najvišja prednost Slovenije v prvem polčasu, ki pa se je hitro stopila. Hud tempo je Zdovca kmalu prisilil v menjave, te pa so prinesle spremembo sil na parketu, zlasti ker so se menjave na brazilski strani izkazale za bolj posrečene.

Ob koncu prve četrtine je bil izid izenačen, takoj na začetku druge pa so gostje že povedli. Zdovc je, čeprav je bil prej na sporedu premor med četrtinama, takoj vzel minuto odmora, kot bi slutil, da mora takoj zaustaviti brazilski nalet in svojim varovancem dati dodatna navodila, kaj naj počnejo na parketu, da tekmec ne bo prevzel pobude. Za kakšno minuto, dve je še pomagalo, še posebej ker je bil na parketu spet Goran Dragić, po trojki Klemna Prepeliča – edini slovenski v prvem polčasu, ob desetih zgrešenih poskusih – za znižanje na 20:21 pa so Brazilci z nizom 7:1 prvič prišli do malce višje prednosti.

Sloveniji se je uspelo sicer hitro vrniti v igro, Zoran Dragić je spet znižal le na točko zaostanka, zatem pa je sledil nov brazilski nalet, ob katerem so bili Slovenci nemočni. Nešportna osebna napaka Jureta Balažića in dve izgubljeni žogi Zorana Dragića sta na hitro Brazilcem prinesli osem točk naskoka, pri tem pa se še niso ustavili. Slovenija je bila brez ideje v napadu in v zadnjih štirih minutah druge četrtine dosegla le dve točki, obe iz prostih metov, na drugi strani so Brazilci zlahka polnili slovenski koš in na veliki odmor odšli že z lepo prednostjo 14 točk.

PREPELIČ ZADEVAL KOT ZA STAVO
Tudi drugih 20 minut se ni začelo najbolje, novih pet točk Brazilije za 29:48 s slovenskega zornega kota je Zdovca znova prisililo k zelo hitri minuti odmora, dogovor iz garderobe očitno ni zalegel. Šele po novih navodilih so se naši reprezentanti spet prebudili in zaigrali tako kot na začetku srečanja.

Voz je povlekel Goran Dragić, ki je začel serijo devetih zaporednih točk Slovenije. Prebudili so se tudi navijači in z glasno spodbudo dali še dodaten zagon igralcem na parketu. Spet "smo" bili v igri. In tisto, kar je sledilo, je bilo še bolje, pa čeprav je bil Goran Dragić na klopi, ker pač lahko igra le 25 minut na tekmo. Zdaj so bili Brazilci tisti, ki so bili brez ideje na nasprotni polovici, ki niso vedeli, kam z žogo, in ki niso znali ustaviti slovenskega napada. Po tistih petih točkah na začetku četrtine so do njenega konca dodali le še štiri in Slovenija se je po trojki Klemna Prepeliča ob koncu četrtine približali le na dve točki.

Prepelič je bil vroč, to se je videlo, ko je na začetku četrtega dela igre zadel že svojo četrto trojko in ko je nato eno prispeval še Goran Dragić, je Slovenija na sredi 33. minute prvič po izidu 17:16 znova vodila (56:54). Mislite, da je bilo konec naleta? Nikakor, Goran Dragić in Prepelič sta vsak dodala še po eno trojko in šest minut pred iztekom so Slovenci imeli osem točk prednosti, od izida 29:48 v 21. minuti pa v naslednjih 13 naredili delni izid 33:6!

Šele takrat so Brazilci spet prišli do sape in bili bolj uspešni v napadu, v zadnji minuti so tako prišli le na dve točki zaostanka. Prepelič je zadel že svojo šesto trojko in kazalo je, da je odločil tekmo, a Brazilci so še enkrat prišli do priložnost za izenačenje, ko je Varejao 19 sekund pred koncem imel na voljo dva prosta meta. Oba je zgrešil, toda gostje so ujeli žogo in prav Varejao je dve sekundi do konca izsilil podaljšek, v katerem pa so bili Brazilci bolj zbrani.

Slovenija - Brazilija 84:88 (14:14, 29:43, 50:52, 74:74)

Ljubljana - Dvorana Stožice. 11.000 gledalcev. Sodniki: Jeršan, Petek, Špendl (vsi Slovenija).
SLOVENIJA: Balažič 3, Slokar 8 (2:3), Prepelič 19 (1:2), Zupan 10 (3:4), G. Dragić 18 (2:4), Z. Dragić 9 (3:6), Lorbek 7 (2:3), Klobučar 4 (1:2), Nikolič 2 (2:2), Omić 4.
BRAZILIJA: Machado 13 (3:4), Neto 4 (2:2), Hettsheimer 4 (1:2), Taylor 7, Garcia 3, Huertas 6, Varejao 16 (1:4), Nene Hilario 8 (2:4), de Sousa 9 (0:2), Splitter 18 (4:11).
Prosti meti: Slovenija 16:26, Brazilija 14:31.
Met za dve točki: Slovenija 16:34, Brazilija 28:56.
Met za tri točke: Slovenija 12:28 (Prepelič 6, G. Dragić 2, Zupan, Lorbek, Klobučar), Brazilija 6:16 Machado 2, Hettsheimer, Taylor, Varejao, de Sousa).
Skoki: Slovenija 33 (5 + 28), Brazilija 42 (14 + 28).
Osebne napake: Slovenija 29, Brazilija 25.
Pet osebnih napak: Omić (44.), Balažič (45.).

Izjavi po tekmi

Klemen Prepelič: "Imeli smo ogromno odprtih metov, a jih nismo zadeli, kar so Brazilci izkoristili in sami dosegali lahke koše. Pri zaostanku 20 točk nismo imeli več česa izgubiti, takrat smo začeli zadevati, tudi nekaj norih trojk. Na koncu smo izgubili zaradi svojih neumnosti, upam, da bomo to v prihodnje popravili."
Domen Lorbek: "Ekipa, kot je Brazilija, kaznuje vsako napako. V drugem polčasu smo se stepli, se vrnili v igro, na koncu pa žal izgubili. Škoda mi je zaradi gledalcev, res pa je, da poraz nič ne šteje."

TURNIR TELEMACH

1. krog: Slovenija - Iran 77:69 (19:12, 21:19, 14:20, 23:18), Brazilija - Litva 61:64 (22:18, 16:7, 14:21, 9:18)

2. krog: Litva - Iran 80:67 (21:11, 17:20, 18:18, 24:18), Slovenija - Brazilija 84:88 (14:14, 29:43, 50:52, 74:74)

3. krog (sobota): Iran - Brazilija (17.15), Slovenija - Litva (20.05)