Primož Salmič
21.08.2014 22:44:42

Zdovc: Iran nam ni dal miru

Dan po bridkem spoznanju, da Erazem Lorbek ne more potovati na svetovno prvenstvo, ker je poškodba kolena prehuda, je Slovenija odigrala prvo od treh zadnjih tekem pred odhodom v Španijo. Na turnirju Telemach v Ljubljani je bil njen tekmec Iran s selektorjem Memijem Bečirovićem na čelu. Z nekaj muke in kar precej napakami so Slovenci zmagali s 77:69.

Ko Jure Zdovc z vso silo zabriše na tla tablo, ki jo trenerji uporabljajo med minutami odmora, potem veš, da je bilo nekaj hudo narobe. V zadnji minuti prvega polčasa je storil prav to in nato svojim varovancem povedal nekaj krepkih. Nekaj sekund pred tem so namreč Iranci dosegli trojko in z nizom 5:0 v pol minute znižali prednost Slovenije na šest točk (36:30). Zdovca je razjezila slaba obramba, ne prvič v prvih dveh četrtinah, to tudi ni bila edina stvar, zaradi katere se je jezil.

Ob izteku prve četrtine je kazalo, kot da bo kar sam odšel na parket, ko je želel nazorno pokazati Alenu Omiću, kako naj se giblje v napadu. Slišal jih je tudi Jaka Klobučar, čeprav je v prvih 20 minutah imel sedem asistenc in je v napadu svoje delo organizatorja igre dobro opravljal. Okrcan je bil Jaka Blažič, ki je sinoči začel tekmo in v nepolnih devetih minutah dosegel sedem točk. In tako bi lahko še naštevali. Toda ve se, kaj je pri selektorju na prvem mestu, in od tega ni odstopal tudi na dvoboju z Iranom.

DRAGIĆ RAJE Z BRAZILIJO IN LITVO
Na slednjem je Zdovc v postavi imel le 11 košarkarjev, saj sta od trinajsterice, ki je še ostala po dokončnem slovesu Erazma Lorbka, manjkala tudi njegov brat Domen zaradi lažje poškodbe mečne mišice, pri kateri pa v našem taboru ne želijo ničesar tvegati, ter Goran Dragić, ki bo v kvoto petih srečanj, ki jih lahko odigra med pripravami, raje dodal z Brazilijo oziroma Litvo. Slovenci so po izenačenem začetku in vodstvu Irana v tretji minuti nato skoraj za pet minut zaprli dohode do svojega koša in v tem času prišli do prednosti 17:6. Enajst točk naskoka so nato imeli še dvakrat v drugi četrtini, drugič malo pred tistim opisanim dogodkom z metanjem table. Na veliki odmor so nato z uspešnim zaključkom druge četrtine odnesli deset točk prednosti, ki pa se je takoj na začetku tretjega dela igre skoraj povsem stopila (40:38). Zdovc se tokrat ni odzval z minuto odmora, tudi brez nje pa so Slovenci nato zaigrali boljše ter se znova odlepili na plus devet. Tam pa se je spet ustavilo in sledile so iranske minute, ki so se končale z izenačenjem na 51 v zadnji minuti tretje četrtine.

Zoran Dragić je s trojko poskrbel, da so Slovenci v zadnji del le krenili s prednostjo, takoj na začetku tega je Klobučar dodal še eno trojko. Jure Balažić in Edo Murić sta nato skrbela za to, da je Slovenija držala nekaj točk naskoka, a napak je bilo veliko in Zdovc je nekajkrat spet povsem izgubil živce. Po enem takih izpadov je svoje varovance znova poklical na minuto odmora in po njej so v zadnjih treh minutah le pripeljali dvoboj mirno do konca.

SLOVENIJA  - IRAN    77:69 (54:51, 40:30, 19:12)

Ljubljana – Dvorana Stožice. 5000 gledalcev. Sodniki: Lovšin, Špendl, Česen (vsi Slovenija).
SLOVENIJA: Balažić 15 (2:2), Slokar 8 (0:2), Prepelič 3 (1:2), Murić 10 (3:4), Blažić 7, Zupan 5 (1:2), Z. Dragić 14 (4:6), Klobučar 13 (1:4), A. Nikolič, Omić 2 (0:2), Rebec.
IRAN: Arghavan 2, Mašajeki 2, Jahčalidehkor 8, Kamrani 10, Kazemi 2, Nasaj, Afagh 14, Sahakian 5, Kardust, Jamšidi 2, Nikham 6, Hadadi 18.
Prosti meti: Slovenija 14:26, Iran 16:21.
Met za dve točki: Slovenija 18:35, Iran 16:30.
Met za tri točke: Slovenija 9:27 (Balažić 3, Klobučar 2, Z. Dragić 2, Murić, Blažič), Iran 7:12.
Skoki: Slovenija 31, Iran 32.
Osebne napake: Slovenija 25, Iran 27.
Pet osebnih napak:

IZJAVI PO TEKMI

Jure Zdovc, selektor: »Nisem nezadovoljen. Mogoče je bilo tako videti. To je tekma, na kateri smo morali zmagati. Ni bilo lahko za fante, tudi zaradi povsem drugega občutka igrati v Stožicah, v veliki dvorani. Obstaja določen pritisk, poleg tega je Iran dobra ekipa, ki nam ni dala miru. Dihala nam je za ovratnik. Neke stvari so bile dobre, bilo pa je spet tudi dosti slabih. Težko prigarano razliko smo znova hitro izgubili, ker smo se sprostili, igralci, ki so prihajali s klopi, niso bili zbrani, prehitro so zaključevali napade, bolj za statistko. Te stvari me nervirajo.«
Jaka Klobučar: »Mislim, da je bilo nekaj zelo dobrih minut, po drugi strani pa spet preveč napak. Nekajkrat smo povedli z višjo razliko, pa se nato prehitro sprostili in Iran, ki ni slaba ekipa, se je približal. Sami smo tekmo naredili zanimivo, namesto da bi že prej tekmo prelomili. Na svetovnem prvenstvu je to lahko usodno.«