Primož Salmič
18.08.2014 21:01:50

Litva v končnici strla Slovenijo

Nikola Miljković

V zadnji tekmi turnirja v Kaunasu je slovenska reprezentanca s 76:80 izgubila z Litvo in na koncu osvojila tretje mesto.

Na prvih dveh tekmah Jure Zdovc Matica Rebca, ki je bil v postavi z Novozelandci, in Alekseja Nikolića, ki je bil v ekipi na dvoboju z Grki, sploh ni pošiljal v igro. Včeraj je Nikolić celo začel tekmo, čeprav je bil v štartni peterki tudi Jaka Klobučar, po nekaj minutah pa ga je zamenjal še Rebec. Napadi so v začetnih minutah kar lepo tekli, precej bolje, kot dan prej z Grčijo. Če bi Uroš Slokar zadel dve trojki iz odprtega položaja, bi Slovenci že na začetku prišli do prednosti, tako pa sta bili ekipi izenačeni do konca sedme minute, ko je na sceno stopil Miha Zupan in v zaporednih napadih zadel trojki, s katerima je Slovenija prišla do petih točk naskoka, kolikor je vodila tudi ob koncu prve četrtine.

Na začetku druge je prednost narasla na osem točk (27:19), potem pa je nastopila manjša kriza, ob kateri so se Litovci povsem približali (29:28). Edo Murić je s trojko spet pognal slovenski voz, ki je še enkrat prišel do malce bolj občutne prednosti osmih točk (40:32), na veliki odmor pa so Slovenci odšli s šestimi točkami plusa. Zdovčevi varovanci so v prvem polčasu imeli odličen met za dve točki (73%), zato bi morda lahko malo manj poskušali z meti za tri točke, ki jim še vedno niso stekli, izjema je bil le Zupan z omenjenima uspešnima poskusoma.

Slednji je bil tudi v tretji četrtini najbolj vroč slovenski košarkar v napadu, znova je dosegel dve trojki in Slovenija je vzdrževala prednost do konca 27. minute, nato pa je v zaključku četrtine Litva naredila niz 8:0 in šla s plus tri v zadnjih deset minut. Slovenci so znali odgovoriti, z delnim izidom 9:2, ki ga je zaključil Jaka Blažič - tega je Jure Zdovc šele šest minut pred iztekom prvič poslal na parket - so znova prišli do vodstva s 63:59. Litovci so ga hitro izničili in v zadnji pet minut sta ekipi krenili izenačeni. Te pa so bolje odigrali gostitelji in dobili tudi zadnjo tekmo na turnirju, Slovenija pa je doživela drugi poraz.

SLOVENIJA - LITVA 76:80

(54:57, 42:36, 22:17)