ku
ku
07.04.2015 08:15:57

Legendarni Krzyzewski do pete krone

Univerza Duke je letošnji prvak prestižnega ameriškega košarkarskega prvenstva NCAA. Študentsko tekmovanje, ki v končnici, ljubkovalno jo imenujejo marčna norost, v ZDA po priljubljenosti preseže tudi ligo NBA, je dobila po finalni zmagi nad Wisconsinom z 68:63.

Univerza iz Wisconsina je bila za 13 sekund prekratka, da bi pisala zgodovino ameriške košarke. Prvenstvo NCAA, katerega končnica v ZDA zasenči vse drugo športno dogajanje, se je zanjo končala z grenkim porazom v finalu, potem ko je v polfinalu presenetila favorizirani Kentucky. Naslova, že petega v zgodovini, se veselijo v univerzi Duke.

Univerza Duke je letošnji prvak prvenstva NCAA, potem ko so njeni igralci končnico marčne norosti na zaključnem turnirju v Indianapolisu končali z velikim preobratom. Na koncu je bil izid finala z Wisconsinom 68:63 in na stadionu Lucas Oil, kjer se je na finalu zbralo več kot 73.000 gledalcev, so tako slavili modri vragi.

Toda pot do uspeha ni bila lahka. Duke, ekipa legendarnega trenerja Mika Krzyzewskega, ki jo vodi že 35 let, je v polfinalu z 81:61 ugnal Michigan. Duke je bil do letos prvak lige NCAA štirikrat (1991, 1992, 2001, 2010), lovil je peti naslov. Na drugi stani so bili košarkarji iz Wisconsina, ljubljenci vseh nevtralnih navijačev - imeli so namreč priložnost, da končajo enega najdaljših sušnih nizov v zgodovini ameriškega športa.

Njihova univerza je svoj edini uspeh v NCAA dosegla v času njihovih dedov in pradedov, davnega leta 1941. V polfinalu so poskrbeli za veliko presenečenje, saj so košarkarjem Kentuckyja, ki v rednem delu niso niti enkrat izgubili, po 38 zmagah zadali odločilni udarec.

Še na začetku drugega polčasa je kazalo, da bo imela pravljica srečen konec in bo lovorika po 74 letih spet v njihovi lasti. Po neodločenih 31:31 ob polčasu so namreč košarkarji Wisconsina pobegnili na 48:39. A nato sta na sceno stopila novinca v moštvu Duka Tyus Jones in Grayson Allen. Duke je v zadnjih 13 minutah dosegel 14 točk več od tekmecev, Jones je tekmo končal pri 23, Allen pri 16 točkah, skupaj sta v drugem polčasu dosegla 29 točk in prinesla zmago svoji ekipi. Jones si je prislužil tudi nagrado za najbolj izstopajočega igralca tekme. Pri poražencih je Frank Kaminsky tekmo končal pri 21 točkah in 12 skokih.

"Pokazali so izjemen pristop. Naša klop je bila izjemna, vse skupaj se je razpletlo nebeško," je bil presrečen trener Krzyzewski. Peti uspeh ekipe je tudi peti uspeh zanj, zdaj se je na večni lestvici trenerjev NCAA pomaknil na drugo mesto: Kentuckyjevega trenerja Adolpha Ruppa je pustil samega na tretjem mestu s štirimi zmagami, pred njim je le še John Wooden z desetimi.