Jurij Završnik
09.02.2015 23:02:54

Tri v žepu, dve na pladnju

Tina Maze je izpolnila vlogo, ki ji je bila namenjena na včerajšnji kombinaciji. Bila je prva favoritinja in na koncu je osvojila naslov svetovne prvakinje. Zmaga ni bila samoumevna, si je pa Tina že z zelo dobro vožnjo smuka priborila dovolj veliko prednost, da jo je na slalomu z malce muje tudi ohranila.

Najprej je bil na vrsti smukaški del kombinacije, skrajšan in malce bolj zavit v primerjavi s specialnim smukom. Tina Maze je šampionsko formo prenesla tudi na to tekmo. Mazejeva, ki je na specialnem smuku na isti progi Ujeda osvojila zlato, je bila najboljša tudi po prvem delu kombinacije. Za dve stotinki sekunde je na drugem mestu prehitela Švicarko Laro Gut, tretja je Avstrijka Anna Fenninger z zaostankom 26 stotink sekunde. Na četrtem mestu je še ena Avstrijka Nicole Hosp z zaostankom 90 stotink sekunde za 31-letno Črnjanko.

Mazejeva je že pred začetkom preizkušnje tožila zaradi bolečin v kolenu. "Zaradi težav s kolenom je Tina smučala zelo previdno," je po prvem delu kombinacije povedala fizioterapevtka Mazejeve Nežka Poljanšek. Videlo se je, da je peljala smuk na 80 odstotkih idealnega. Nemirne smuči zaradi ledene in grbinaste proge so ji povzročale dodatne bolečine, vendar je bila vseeno tehnično toliko boljša, da je prehitela vse.

Tudi druge so imele veliko težav, kar nekaj strokovnjakov pa je menilo, da je tak smuk na taki progi (poledeneli) preveč zahteven za tekmovalke v kombinaciji. Nekaj favoritinj je peljalo slabo, predvsem obe Američanki, ki sta bili med favoritinjami za kolajno – Lindsey Vonn (+1,31 za Tino) in Julia Mancuso (+2,67). Na startu so bile poleg Tine še tri Slovenke. Zelo dobro je vozila Ilka Štuhec, ki je z zaostankom 1,14 sekunde zasedla šesto mesto na smuku. Toda to je bila bolj slaba tolažba za Ilko, saj je obe disciplini, tako superveleslalom kot specialni smuk, odpeljala slabo, veliko boljše pa kombinacijski smuk, ki sam po sebi ne pomeni nič. Vanja Brodnik je za Mazejevo zaostala tri sekunde in eno stotinko za 20. mesto, Ana Bucik je skupno pridelala 4,76 sekunde zaostanka za 24. mesto. Na startu je bilo 32 tekmovalk, a jih je bilo uvrščenih le 27.

SLALOM

Slalomsko progo je postavil trener v ekipi aMaze Valerio Ghirardi. Ali je bila to prednost? Tina se v večini primerov, ko je progo postavljal njen trener, ni odrezala vrhunsko. Tokrat je bilo drugače. Z Valeriom sta se pogovorila, in čeprav je bila proga že načeta, vendar ne tako kot na moškem kombinacijskem slalomu, dosegla peti čas slaloma in po dveh kombinacijskih srebrnih kolajnah vzela že zlato. Tako kot je dejala Anna Fenninger, ki je včeraj s četrtim mestom ostala brez odličja, je Tino Maze lahko premagala le Tina Maze. In je ni. Tina je odpeljala tako, kot je treba, ravno dovolj pametno in ravno dovolj napadalno, da se je lahko okitila z novim zlatom na tem svetovnem prvenstvu.

Mazejeva je premagala vso avstrijsko žensko falango, ki je na slalomu napadla kot nora, posebej Michi Kirchgasser, Nici Hosp pa je bilo tako ali tako že pred tekmo namenjeno srebro.

Hospova je na SP pred dvema letoma v Schladmingu v superkombinaciji osvojila bron, na zadnjih olimpijskih igrah pa je bila srebrna. Mazejeva je bila srebrna v Schladmingu, v Sočiju je osvojila četrto mesto. Zlato pred dvema letoma je pripadlo Nemki Marii Höfl-Riesch, ki je bila zlata v disciplini tudi na lanskih olimpijskih igrah, a se je po Sočiju upokojila.

Razočarana je bila spet Lindsey Vonn, ki slaloma ni končala, potem pa so jo v ozadju izdala čustva in je tako neutolažljivo jokala, da je tudi kolegica iz reprezentance Lauren Ross ni mogla potolažiti.

Odlično so se na slalomu odrezale tudi ostale tri Slovenke. Ilka Štuhec je na koncu osvojila sedmo mesto (11. čas slaloma), kar pa je verjetno bolj slaba tolažba za slabe nastope v hitrih disciplinah. Ana Bucik je slalom odpeljala odlično in s tretjim časom skočila na 11. mesto, le mesto za njo pa je bila Vanja Brodnik.

Vsekakor novi presežki najboljše slovenske športnice. "Popolnoma sem izčrpana. Ritem tekem je res naporen. Izjemno težek in naporen dan. Že dopoldanski smuk je bil težji, popoldanski slalom pa je prinesel visoke temperature in mehak sneg. Malce sem ostala brez energije, vendar je z zmago vse poplačano. Zdaj se moram spočiti in pripraviti za naslednji dve tekmi," so bile prve Tinine besede po zmagi.

Mazejeva je glavna favoritinja za zmago tudi na preostalih dveh posamičnih disciplinah na svetovnem prvenstvu veleslalomu in slalomu. Črnjanka na torkovi ekipni tekmi ne bo tekmovala.

IZIDI
1. Tina Maze (Slo) 2:33,37 2. Nicole Hosp (Avt) + 0,22 3. Michaela Kirchgasser (Avt) + 0,35 4. Anna Fenninger (Avt) + 0,89 5. Lara Gut (Švi) + 0,94 6. Kathrin Zettel (Avt) + 1,64 7. Ilka Štuhec (Slo) + 2,43 8. Francesca Marsaglia (Ita) + 2,59 9. Ragnhild Mowinckel (Nor) + 2,61 10. Margot Bailet (Fra) + 3,22 ... 11. Ana Bucik (Slo) + 4,40 12. Vanja Brodnik (Slo) + 4,53