15.11.2014 11:51:59

V Kranju zadnje dejanje sezone

Nikola Miljković

V Areni Zlato polje v Kranju se bo danes začela finalna tekma svetovnega pokala v težavnostnem plezanju.

Udeležbo je prijavilo 102 tekmovalcev iz 24 držav. Na startu kvalifikacij bo 14 Slovencev, sedem v ženski in sedem v moški konkurenci. Največji aduti domače vrste za stopničke so Mina Markovič, Maja Vidmar in Domen Škofic.

Prav po zaslugi najuspešnejše slovenske trojice Markovič - Vidmar - Škofic bo Slovenija sezono končala na najmanj četrtem mestu v seštevku pokala narodov. Vsi trije tekmovalci so letos krojili in skrojili razmere na samem vrhu. Najboljše uvrstitve so dosegli tik pred sklepno tekmo svetovnega pokala, potem ko so z dvema kolajnama Markovičeve in finaloma Škofica in Vidmarjeve zablesteli na svetovnem prvenstvu v Gijonu.

Z azijske turneje svetovnega pokala se je Markovičeva vrnila z dvema zmagama in enim drugim mestom, tudi Škofic je bil dvakrat na stopničkah na drugem in tretjem mestu, Vidmarjeva pa enkrat na tretjem. Prav na zadnji tekmi pred Kranjem so trije najboljši slovenski športni plezalci pokazali odlično formo in se zavihteli na stopničke za zmagovalce. Markovičeva ima teoretično celo možnosti za še tretje skupno zmagoslavje, Domen Škofic je v boju za tretje mesto skupno, oba sta, ne glede na razplet finala, že osvojila kolajni v seštevku kombinacije.

Slovensko ekipo ob nosilcih sestavljajo še Jera Lenardič, Katja Kadič, Tjaša Kalan, Rebeka Kamin, Anja Šerbinek, Urban Primožič, Jure Bečan, Martin Bergant, Milan Preskar, Jure Raztresen in Gregor Vezonik.

Kvalifikacije moških so se začele ob 9. uri, ob 14. uri bodo na sporedu ženske kvalifikacije, polfinale pa bo ob 20. uri. Nedelja bo rezervirana za finale najboljše osmerice z začetkom ob 17. uri.

Najboljša Slovenka lani Markovičeva je po pravi drami v finalu zasedla tretje mesto ter za pol giba prehitela vrstnico in tekmico na umetnih stenah Južno Korejko Džain Kim. Kljub četrtemu mestu je Kimova na koncu osvojila naslov skupne zmagovalke, Markovičeva pa je sezono končala na drugem mestu, potem ko se je v letih 2011 in 2012 ob koncu leta ovenčala z naslovom zmagovalke skupnega seštevka svetovnega pokala v težavnosti. Leto pred tem je bila Kimova skupno prva, Markovičeva pa druga.