23.05.2015 18:27:20

Dekleta uspešna v Franciji

Drago Wernig - TAKA

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je v prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za nastop na EP v Niortu premagala Francijo s 3:1 (-17, 27, 21, 19).

Slovenske odbojkarice so uspešno opravile prvo nalogo dodatnih kvalifikacij. Čeprav v igri niso blestele in imajo precej rezerv, so pred povratno tekmo prišle do pomembne zmage in prednosti, tako rezultatske kot psihološke. Še zdaleč pa ne smejo biti evforične, saj gre za dve dokaj enakovredni ekipi, tako da se lahko v Mariboru obrne popolnoma na drugo stran.

Sara Najdič na položaju organizatorke, Sara Hutinski in Saša Planinšec na mestu blokerk, Anja Zdovc in Marina Cvetanovič na položaju sprejemalk, Živa Recek na položaju korektorja in Katja Medved kot libero, je bila za javnost dolgo skrivana začetna postava Slovenk v skoraj popolnoma polni in glasni dvorani v Niortu.

"Na korektorju sem se odločil za Živo, ker je odlična napadalka, na sprejemu pa ni najbolj zanesljiva," je glavno neznanko v prvi postavi pojasnil Najdič, ki je menil, da bo francoskemu bloku več težav povzročala mehka roka Reckove kot pa močni udarci "levoroke bombarderke" Ize Mlakar.

A začetna postava se selektorju za zaupanje ni zahvalila z igro. Napad je bil glavni razlog, da so domače že v prvem tehničnem odmoru vodile z 8:4, po zaostanku z 11:13 pa so Slovenkam pojavile še težave pri drugih elementih, predvsem pri sprejemu, zaradi pomanjkanja komunikacije so tekmicam podarile precej žog, posledica tega je bilo vodstvo Francozinj z 21:12.

Malo pred tem je Najdič zamenjal organizatorko in korektorko, Mojca Božič in Mlakarjeva sta ob Moniki Potokar, ki je vstopila nekaj trenutkov pozneje, stabilizirali igro, a za preobrat v nizu je bilo prepozno.

V drugem nizu sta se v igro vrnili Reckova in Marina Cvetanovič, Božičeva pa je v njej ostala. Po servisih Clementine Druenne ni kazalo, da bi se reči kaj bistveno spremenile, saj so Francozinje povedle s 7:4, a Slovenke so vendarle odgovorile.

Razigral se je blok, tudi napad je postal bolj zanesljiv, svoje so dodali še servisi. Po bloku Sare Hutinski so vodile s 13:10, nato tudi 17:12. Pri izidu 18:23 ni kazalo na kakšno dramo, toda v slovenski vrsti so se spet začele ponavljati napake, domače so najprej znižale na 22:23, po točki Zdovčeve pa obranile dve zaključni žogi, nato pa so tudi same prišle do priložnosti za zmago.

A tudi one so zapravile dve zaključni žogi, as Zdovčeve je v prednost vrnil Slovenijo, ki je po zaslugi točk Hutinskijeve in Reckove dobila niz z 29:27.

Po odličnih servisih Cvetanovičeve si je Slovenija po prvem odmoru tretjega niza priigrala prednost 11:8, ko se je povsem razigrala Zdovčeva, pa je prednost samo še narasla, pri 20:13 je spet kazalo na gladko zmago, toda zgodba z drugega niza se je ponovila, domače so se nekajkrat približale na dve točki zaostanka, toda dva bloka Saše Planinšec sta gostje dvakrat vrnile v zanesljivejšo prednost, ki je na koncu zadostovala za vodstvo z 2:1.

Tega so Slovenke oplemenitile v četrtem, ki je bil izenačen do drugega tehničnega odmora, nato pa je slovenski blok na čelu s Hutinskijevo poskrbel, da so se odlepile, vcepile nekaj živčnosti v domačo vrsto in na koncu dokaj gladko zmagale.

"Z rezultatom moramo biti zelo zadovoljni, z igro manj. Predvsem zaradi slabega začetka, ko smo pokazali veliko živčnost, kar pa je po svoje razumljivo. Vedeli smo, kaj nam tekma prinaša, kaj lahko izgubimo, zato nam igra ni stekla, tako kot smo si želeli. V drugem nizu se nam je uspelo pobrati, ga vodili, ga nato skoraj izgubili, na koncu pa ga spet vrnili. Moramo priznati, da če se ta niz ne bi izšel v našo korist, bi to tekmo težko zmagali. Igra je bila borbena, bile so napake, dolgo nas ni nobena ekipa tako blokirala. Imamo velike rezerve v napadu in tudi v servisu, s katerim danes nisem zadovoljen, 13 napak za šest asov ni najboljše razmerje. Kljub zmagi 3:1 smo lahko precej boljši. Vemo, da nam danes ni bilo lahko, za nami je bilo dolgo in naporno potovanje, glede tega nam bo na povratni tekmi lažje. Upam, da bomo v Mariboru imeli mir, da bomo tekmo dobro analizirali, zagotovo pa ne sme biti nobene evforije," je po srečanju povedal selektor Bruno Najdič.

"Začele smo v krču, imele smo preveliko željo, da pokažemo, kaj znamo. Francozinjam pa je šlo vse kot po maslu. Ko smo se sprostile, je igra stekla, v nadaljevanju je bilo vse v redu. So pa rezerve. Zgrešili smo preveč začetnih udarcev, na sprejemu damo lahko več, posledično tudi v napadu. A če se bo tako izšlo tudi na drugi tekmi, se ne bom pritoževala. Napaka pa bi bila, če bi se mi danes zadovoljili, moramo biti še boljše. Tekma v Mariboru bo težka, zdaj se ekipi bolj poznata, kar bo zagotovo kaj spremenilo. Toda igramo doma in to moramo izkoristiti. Lepo bi bilo, če bi bilo tudi vzdušje na povratni tekmi tako kot tu, ko smo lahko res uživali," je tekmo videla kapetanka Marina Cvetanovič.

"V tekmo smo šle s strahom, ko se bojimo, predvsem samih sebe, nam ne gre. A smo se zbrale in igrale tri nize na pravi ravni. Povsem vsak element igre pa lahko še dvignemo na višjo raven. Francozinje me o ničemer niso presenetile, imajo pa tudi one še rezerve. So dobra ekipa, prepričana sem, da moramo povratno tekmo odigrati kot da je 0:0. Smo pa definitivno boljša ekipa, seveda če smo take, kot znamo biti," je povedala blokerka Sara Hutinski.

Francija - Slovenija 1:3 (17, -27, -21, -19)

Niort - Dvorana L'Acclameur Niort, gledalcev 2100, sodnika: Blyaert (Belgija), Arrarte (Španija).
FRANCIJA: Delabarre, Souply 4, Druenne 12, Sager Weider 2, Fedele 5, Orle 11, Ortschitt, Gauthier-Rat 8, Steux 5, Ličan, Rochelle, Zongo 16.
SLOVENIJA: Hutinski 12, Božič 1, Medved, Zdovc 12, Mlakar 4, Valenčič, Recek 14, Kučej, Najdič, Cvetanovič 12, Potokar, Planinšec 7.