12.10.2014 23:09:52

Američanke na vrhu sveta

Fivb

Ameriške odbojkarice so v Italiji osvojile naslov svetovnih prvakinj.

Za ZDA, ki so na svetovnem prestolu nasledile reprezentanco Rusije, je to prva zlata medalja na velikih tekmovanjih. Najprej so na poti do uspeha v polfinalu padle olimpijske prvakinje Brazilke, ki so tako doživele prvi poraz na tekmovanju, v finalu pa so bile boljše še od dvakratnih svetovnih prvakinj Kitajk (1982, 1986). Ameriška ekipa ima zdaj medalje vseh žlahtnosti, saj je pred tem dvakrat osvojila srebro in bron.

Kitajke so se po zaostanku z 0:2 v nizih vrnile z dobljenim tretjim nizom, toda preobrata le ni bilo. Četrti niz je bil zelo napet, Američanke pa so izkoristile drugo zaključno žogo za zmago s 26:24 in največji uspeh doslej na SP. V sedmem medsebojnem obračunu teh ekip na prvenstvih so ZDA dosegle četrto zmago, prvo po letu 1982.

Najboljši igralki finala sta bili Kimberly Hill in Chunlei Zeng, ki sta za svoji ekipi dosegli po 20 točk.

Bronasto medaljo so si priborile Brazilke. V napeti tekmi je sprva kazalo na na njihovo gladko zmago, uvodna niza so dobile na 15 in 13. A so se domačinke vrnile v igro in dobile naslednja niza, oba s 25:22.

O zmagovalcu je odločal peti niz, v katerem so bile Brazilke spet bolj zbrane in slavile s 15:7. Italiji ni pomagala niti izjemno razpoložena Valentina Diouf z 31 točkami, pri zmagovalkah je Sheilla Blassioli končala pri 21.

Brazilija je osvojila četrto medaljo na SP, trem srebrnim (1994, 2006 in 2010) je zdaj dodala še bron. Italija ostaja pri eni osvojeni medalji, zlati iz leta 2002.