ku
ku
07.04.2015 13:31:58

Po hudem padcu s prstom na prireditelje

Na ponedeljkovi prvi etapi dirke po Baskiji, ki jo je dobil Avstralec Michael Matthews (Orica GreenEdge), je prišlo tudi do hude nesreče, v kateri se je težje poškodovalo pet kolesarjev. Yvon Ledanois, športni direktor ekipe BMC, je za nesrečo okrivil prireditelje dirke.

Na razgibani prvi etapi dirke Po Baskiji, ki je imela tudi tri kategorizirane vzpone na Alto de Morgo, je v bil skupini približno 50 kolesarjev v sprintu najhitrejši Michael Matthews; 24-letni Avstralec se je zmage veselil pred svetovnim prvakom, Poljakom Michalom Kwiatkowskim (Etixx-QuickStep) in Rusom Ilnurjem Zakarinom (Katjuša). Med trojico Slovencev na dirki je na 41. mestu v času zmagovalca prikolesaril tudi Simon Špilak (Katjuša), medtem ko sta Jan Polanc (Lampre-Merida) in Matej Mohorič (Cannodale-Garmin) zaostala za najboljšimi.

Vendar je bil danes pred startom druge, 175,4 km dolge etape od Bilbaa do Vitoria-Gasteiza v ospredju še vedno padec, v katerega je bilo približno 500 metrov pred ciljem vpletenih več kolesarjev. Najhuje jo je skupila peterica, ki je že končala tekmovanje. Španec Sergio Pardilla je utrpel poškodbo glave in si zlomil zapestje, Američan Peter Stetina si je poškodoval koleno in si zlomil štiri rebra, medtem ko si je Francoz Pierre-Henri Lecuisinier huje poškodoval komolec. Z zlomljenim prstom jo je odnesel Britanec Adam Yates, z zlomljeno ključnico pa Francoz Nicolas Edet.

"Krivdo za nesrečo pa lahko pripišemo prirediteljem dirke, ker niso dovolj dobro označili prometnih otokov. Pet kolesarjev je končalo v bolnišnici, toda, kaj bi bilo, če bi kdo izmed njih umrl? Mislim, da je bilo premalo storjenega za varnost kolesarjev," je bil po koncu etape kritičen Yvon Ledanois, športni direktor ekipe BMC, ki je v tej nesreči ostala brez Stetine.