mu
13.06.2015 19:36:47

Popoln slovenski uspeh

Sašo Ključarič/Photospeed.si

Na tretji dirki skupnega državnega prvenstva posameznikov Slovenije in Hrvaške v speedwayu v Ljubljani so slovenski dirkači dosegli popoln uspeh: v finalu so bili samo domači dirkači, prepričljivo pa je, še tretjič v sezoni, slavil najboljši Slovenec Matej Žagar, ki je tako zelo blizu že 14. naslovu prvaka.

O končnem vrstnem redu v DP bo odločala zadnja postaja 1. avgusta v hrvaškem Goričanu, Žagar pa ima po razpletu današnje dirke, kjer je dobil vseh šest voženj in novih 18 točk, zdaj skupno 48 točk oziroma devet več kot najbližji zasledovalec Aleksander Čonda. Ta je danes osvojil četrto mesto, potem ko je v finalu padel in v ponovljeni vožnji ni bil v igri za stopničke.

V finalu je Žagar pokazal, da je res razred zase in da ga bo zdaj, ko je rešil težave z motorji z začetka sezone svetovnega prvenstva, težko še kdo ustavil. Kljub temu po dirki še ni želel razmišljati o novem naslovu prvaka: "Ne bom rekel, da je naslov že v žepu. Danes so bile razmere težke, a za vse enake. Vesel sem, da sem lahko potrdil svojo dobro formo in hitrost na stezi. Še pred mesecem sem imel hude težave z motorji. Starti so vedno odvisni od nastavitev motorja in če se spomnim starih časov ... delati je treba na tem, da vse narediš na motorjih. Kot dirkač sem kar v redu."

Nikola Miljković

Žagar je v finalu povedel in bil na dobri potri, da zmaga, nato pa je Čonda padel in vožnjo so prekinili. Padec Čonde se je, tako kot vsi današnji - najbolj spektakularen je bil Luka Omerzel, ki mu je na startu 11. vožnje pobegnil motor in dirkača trdo stresel na tla - na srečo končal brez hujših posledic. V ponovitvi je Žagar spet takoj potegnil, drugo mesto pa je bilo dolgo v rokah Denisa Štojsa. A veteran tega športa je prehitro popustil oziroma bil premalo pozoren, saj ga je Gregorič v zadnjem zavoju ujel in potem tudi prehitel ter si privozil drugo mesto.
S tem je bil Gregorič, ki se vzpenja v formi - ravno pravi čas, saj se bliža vrhunec sezone, dirka SP v Krškem, za katero bo poleg člana elitne petnajsterice Žagarja vabilo dobil še en slovenski predstavnik -, zelo zadovoljen. "Finale sem vzel resno. Notranji startni mesti sta bili boljši, malo sem zaostal, a sem spremenil taktiko in zapeljal na zunanji del steze. V zadnjem krogu sem šel na vse ali nič in uspelo je. Zadnje čase sem imel veliko smole in lepo je, da je se poravnalo," je dejal Gregorič in se ni pozabil zahvaliti Maticu Voldrihu, ki mu je posodil agregat za današnji nastop.

Kar nekoliko presenečen pa je bil tretji Štojs. Že v rednem delu dirke je z zanesljivimi vožnjami napovedal, da bo v igri za finale, kjer pa je nato izgubil še višjo stopničko. "Do zadnjega zavoja sem bil celo drugi, a napako sem naredil sam. Lahko se jezim samo nase, a sem sicer lahko zadovoljen, še posebej glede na težave na prejšnji dirki. To je tudi prva dirka z novim agregatom, treba bo narediti še nekaj treningov in testov."

Brez finala je tokrat ostal edini hrvaški udeleženec Jurica Pavlic, po lastni napaki pa tudi Žiga Kovačič. Na koncu je sicer zmagal v mladinski konkurenci, vendar je pred tem zbral deset točk v štirih vožnjah in bil tik pred uvrstitvijo v veliki finale. Toda v svoji zadnji vožnji je naredil napako, saj je v nervozi pred startom povozil vrvico. Njegova diskvalifikacija je možnost za finale odprla Čondi, kar je ta z zmago v svoji zadnji vožnji tudi izkoristil.