mu
mu
18.04.2015 20:26:29

Peljhanu prvi reli sezone

Z zmago Darka Peljhana (Mitsubishui Lancer EVO X) se je razpletel prvi reli nove sezone državnega prvenstva. V Mariboru je bil drugi Jani Trček (Mitsubishi Lancer EVO IX), tretji pa Jan Mrak (MG ZR 105).

Reli v Mariboru so zaznamovali težke vremenske razmere, saj je dirkače na začetku dneva na hitrostnih preizkušnjah na Pohorju pričkalo skorajda zimsko vreme, pa tudi številni odstopi.

Mariborski prireditelji so v 12. izvedbi svojo dirko precej spremenili. Najprej terminsko, saj je bila dirka ponavadi na sporedu poleti, pa tudi trasa je letos povsem drugačna. Glavnina dogajanja se je odvijala v okolici Ruš, kjer so dirkači dopoldne odpeljali trikrat po dva različna "brzinca", popoldne pa je sledilo še za gledalce najbolj zanimivo dogajanje na koroškem mostu, ki so ga morali prevoziti po dvakrat. Skupna dolžina sprinterskega relija je bila tako le 74,5 km, a je bila tudi ta proga za marsikoga prezahtevna.

Že na predstavitvi sredi tedna so mariborski prireditelji potarnali, da imajo malo prijavljenih posadk. Številka se ni bistveno povečala, na startu je bilo tako le 27 posadk, za nameček pa je že začetek relija pomenil še dodaten osip.

Reli v Mariboru so namreč zaznamovali težke vremenske razmere, saj je dirkače na začetku dneva na hitrostnih preizkušnjah na Pohorju pričkalo skorajda zimsko vreme s snegom, pa tudi številni odstopi. Dirke ni končal tudi državni prvak Aleks Humar (Renault ClioR3), ki je zletel s ceste v tretji HP, podobno usodo pa je doživel tudi Aljoša Novak (Mitsubishi Lancer EVO X), ki je svoj dirkalnik že na drugi hitrostni preizkušnji precej razbil med drevesi ob cesti.

Odstop enega od favoritov za zmago Humarja in Novaka, ki je dobil uvodno preizkušnjo, je odprl vrata do zmage izkušenemu Peljhanu. Ta je prevzel vodstvo po drugi HP, nato pa ga do konca ni več izpustil iz rok. Na koncu je imel 35 sekund prednosti pred Trčkom.

"Lepo je zmagati, lani mi je za malo ušla zmaga, sem pa zmagal letos. Z dirko sem zadovoljen, lepi 'brzinci', ljudje so dobro sprejeli zadevo ... Tudi na Koroškem mostu je bilo v redu, sploh glede na čase, v kakršnih smo. Aleksu danes ni šlo tako, kot si je želel, upam, da se bova lahko na naslednji dirki bolj pomerila," je zmago pospremil zmagovalec Peljhan in se že ozrl v prihodnost: "Skušal jih bom zbrati 30, pa mogoče še kakšen naslov," pri čemer je meril na število zmag v DP, kjer je zdaj z 28 na prvem mestu v Sloveniji.

Tudi drugouvrščeni Trček je bil zadovoljen z doseženim. "Doživetja so bila zanimiva, že na prvi dirki je šlo na polno z vsemi težavami. Hitrostne preizkušnje so bile zanimive, start na asfaltu, nato makadam, na koncu pa še sneg. Vse to je prineslo zanimivo dirko."

Vesel pa je bil tudi Mrak, ki je v boju za tretje mesto za 17 sekund premagal Friderika Vajnhandla (Renault Clio R3). "Na koncu se je vse 'poklopilo', pa saj je bil že čas. Če hočeš biti prvi in tretji, ne moreš biti previden, je pa treba narediti kompromis med hitrostjo in varnostjo. Vreme je bila loterija, a za vse isto," je dejal tretjeuvrščeni Mrak.

Sezona relijev za DP se bo nadaljevala s preizkušnjo v Velenju konec maja, kjer bodo letos prireditelji prevzeli tudi organizacijo največje dirke v Sloveniji, relija Saturnus.