Miha Andolšek
20.05.2015 21:45:18

Žal prostora le za enega

Bil je to ogorčen boj vseh 180 minut, ko se je tehtnica nagibala zdaj na eno, zdaj na drugo stran. Na koncu presenečenja vendarle ni bilo, saj se bosta v velikem finalu udarili v zadnjih letih najboljši slovenski ekipi. Vse se začne v soboto, ko bo v celjskem Zlatorogu gostovalo Gorenje.

Moštvo je proti Mariboru obranilo obe zaključni žogi, po zaostanku z 0:1 v zmagah so s precej mučenja le splezali iz godlje, ki so si jo zakuhali. Delo so jim še otežile zdravstvene težave, prizanašal pa jim ni niti sam tekmovalni ritem, zaradi katerega so v osmih dneh odigrali kar štiri tekme. Že čez dva dni je na sporedu sosedski derbi.

(3. junij)

"V prvem delu se je videlo, da glava hoče, telo pa ne more, a zdaj ni časa za jamranje, ta dva tedna je treba stisniti in napasti naslov," je po tekmi razlagal Niko Medved, ki bo morda moral izpustiti prvo tekmo finala. Na koncu dvoboja je namreč dodobra zavrela kri, prišlo je do prerivanja, po katerem sta z rdečim kartonom predčasno na tribuni končala prav domači kapetan in gostujoči krožni napadalec Igor Žabić.

Drago Wernig - TAKA

"Srčno upam, da me ne bodo kaznovali. Nikogar nisem napadel oziroma udaril, tako da upam, da ne bom dobil prepovedi," se nadeja velenjski kapetan, odločitev pa je v rokah disciplinske sodnice. "Kaj se je na koncu zgodilo? Moj prekršek, brez dvoma za dve minuti, nato pa so igralci Maribora pritekli na igrišče, kapetan me je želel zaščititi, upam, da si bodo odgovorni to dobro ogledali in da ne bo kaznovan. Mislim, da ne bi bilo pošteno," upa tudi Mario Šoštarič, ki priznava, da je naporen ritem težko zdržati in da gre tudi v tem iskati razloge za sila bledo predstavo v prvih tridesetih minutah.

"Noge so bile težke, sam jih v prvem delu sploh nisem čutil, saj sem v Berlinu igral skoraj vseh 120 minut. Noge se preprosto niso gibale tako, kot bi se morale, Mariborčani pa so bili na drugi strani super motivirani. Očitno je bilo, da imajo več moči, in to je bil ključ do njihove prednosti ob dohodu v slačilnico," je dejal Super Mario, ki pa je bil v prvem polčasu podobno kot soigralci vse prej kot super.

Puščalo je na vse strani, vijoličasti so jim s hitrim centrom povzročali nemalo težav, domača vratarja sta v prvih 30 minutah zaustavila vsega tri strele, kar 19 prejetih golov pa samo po sebi zgovorno priča, kakšno obrambo so v tem delu igrali Velenjčani. "Dobiti 19 golov le v enem polčasu res ni naša igra, to je bila morda naša igra lani, pod tem trenerjem pa se nam to ne bi smelo dogajati. V slačilnici je bil precej jezen in dal nam je vetra, s tem pa tudi dodatnega zagona," je še dodal Šoštarič, ki je dve leti nosil vijoličasti dres.

Kaj natančno je svojim varovancem v slačilnici dejal Gregor Cvijič, ki je precej časa vztrajal z mladim Rokom Ovničkom na levem zunanjem, medtem ko je bil Marko Dujmovič prikovan na rezervno klop, ne vemo, toda besede so nedvomno padle na plodna tla, sledil je namreč bliskovit juriš domačih in že v 35. minuti je bil izid izenačen. Samozavest je domačim z nekaj obrambami dvignil vratar Benjamin Burić, znake življenja pa je na drugi strani začel kazati tudi v prvem delu bledi Staš Skube. Adut iz rokava je bil bojeviti Kličko Blaž Kleč, in ko je gostujoči trener Boris Denić nespametno pridelal dvominutno kazen, so pobudo počasi prevzeli aktualni podprvaki.

Mariborčani, ki so morda najlepšo priložnost bržkone zapravili na tisti drugi tekmi v Taboru, ko so v preveliki želji pregoreli, so bili v včerajšnjih 60 minutah, ko je bilo na kocki vse in še več, tako tudi možnost igranja v ligi prvakov, dolgo v igri za finale. Pravzaprav vse do zadnjih minut, Darko Cingesar, Ante Kaleb, Tine Poklar in preostala druščina v vijoličastem namreč nikakor niso želeli podpisati predaje, vse do zadnjih minut so dihali za ovratnik favoriziranim osam, na koncu pa ostali pred vrati raja. Glede na prikazano bi si tudi oni zaslužili finale, a žal je bilo tam prostora le za enega. "Imeli smo priložnost, nismo je izkoristili. Odločila je tretja tekma, vedeli smo, da bo šlo znova za en gol. Kaj naj rečem, danes so bili boljši, čestitam jim za finale, zdaj se gremo pripravit na tekmo za tretje mesto," je bil razočaran Tine Poklar, ki je spomladi več kot dostojno nadomestil poškodovanega kapetana Nikolo Špelića.

V soboto se torej začenja finale. Na eni strani Celjani, ki so v prvenstvu neporaženi že 15 mesecev, v tem času pa so nanizali reci in piši 38 zmag, na drugi pa Velenjčani, ki se spomladi precej mučijo, za nameček pa je hud ritem pustil posledice na telesu prenekaterega Cvijičevega varovanca. V celjski prid govori statistika, pivovarji so namreč dobili zadnjih šest medsebojnih srečanj. A finale je nova zgodba,vsaj tako zatrjujejo v obeh taborih. V finalu se igra na tri zmage, 24. prvaka samostojne Slovenije bi lahko dobili že danes teden, najkasneje pa tretjega junija.

Gorenje Velenje - Maribor Branik 37:34 (16:19)

Velenje - Rdeča dvorana, gledalcev 1200, sodnika: Deržek in Brecelj (oba Ajdovščina).
Gorenje Velenje: B. Burić, Ferlin, Božović 1, Cehte 3, Medved 2, S. Burić 2, Ovniček 1, Szyba 4, Skube 8 (5), Golčar, Šoštarič 7, Kleč 5, Gams, Nosan 3, Dujmovič, Bećiri.
Maribor Branik: Čudič, Taletović, Kastelic, Cingesar 6, Žmavc, Kaleb 9 (6), Jamnik 2, Poklar 6, Fidel 1, Žabič 2, Špende, Verdinek, Brajović 1, Mišković 1, Mlakar 6.
Sedemmetrovke: Gorenje Velenje 5 (5), Maribor Branik 6 (6).
Izključitve: Gorenje Velenje 10, Maribor Branik 14 minut.
Rdeči kartoni: Medved (60.), Žabić (60.), B. Burić (60.).