19.06.2016 23:09:56

Velika zmaga dvoglavega orla

Reprezentanca Albanije je v 3. krogu evropskega prvenstva v Franciji v skupini A v Lyonu premagala Romunijo z 1:0 (1:0). Strelec zgodovinskega prvega zadetka za Albanijo je bil Armando Sadiku v 43. minuti.

Romunija in Albanija sta se do zdaj srečali že šestnajstkrat, statistika pa je bila povsem na strani romunske ekipe, ki je albansko premagala desetkrat. A so Albanci po tekmi v Lyonu bogatejši za novo zmago, skupaj tretjo. Ta je še kako pomembna, saj Albanci do zdaj na velikih tekmovanjih še niso osvojili točke ali zadeli gola. V zgodovino se je kot prvi albanski strelec na evropskih ali svetovnih prvenstvih vpisal Armando Sadiku. Albanija z zmago še upa na napredovanje v izločilne boje kot ena od tretjeuvrščenih ekip.

Romunija je po prvem sodniškem žvižgu takoj začela napadati albanski gol. Prvič so izbranci Anghela Iordanescuja zapretili v osmi minuti, ko je Bogdan Stancu z voleja nastreljal Berisho. Romuni niso popuščali, a še naprej niso bili zbrani ob zaključku akcij. Tako je v 14. minuti Denis Alibec opazil, da albanski vratar stoji nekoliko izven gola, zato se je odločil za strel, toda meril mimo gola. Albanci so se še naprej dobro branili, v 23. minuti pa prišli do priložnosti, ko so lepo izigrali obrambo tekmecev, žogo z desne spravili na levo stran do Ermirja Lenjanija, ta pa je slabo reagiral.

V drugi polovici prvega polčasa so Albanci vzpostavili ravnotežje, v 35. minuti pa prvič zares zapretili. Ledian Memushaj je preigraval v kazenskem prostoru, prišel do strela, Ciprian Tatarusanu je žogo odbil v kot. Izvedel ga je prav Mamushaj, podal proti vtekajočemu Migjenu Bashi, ta pa je to slabo izkoristil.

V 43. minuti pa so gledalci v Lyonu dočakali gol, na veliko veselje Albanije je junak postal Armando Sadiku. Memushaj je z desne strani podal visoko žogo na nasprotno vratnico, Tatarusanu je slabo ocenil položaj, Sadiku pa je z glavo zadel za prvi albanski gol v zgodovini velikih tekmovanj.

Prva strela v drugem polčasu so si priigrali Albanci, vendar Mergim Mavraj in Menushaj nista resneje ogrozila Tatarusanuja. Romunom ni preostalo nič drugega, kot da vse stavijo na napad. Tako je rezervist Florin Andone v 76. minuti stresel prečko. To je bila še zadnja resna priložnost Romunije na tekmi, saj sta bila strela Stanciuja bolj poizkusa iz obupa. Albanija je ob prehodu v protinapad vselej zasejala nekaj nemirnosti v nasprotno obrambo, v 86. minuti je Mavraj zapravil predzadnji poizkus, Lorik Cana v 93. pa zadnji poizkus na tekmi.

Romunija - Albanija 0:1 (0:1)
Lyon - Stadion v Lyonu, gledalcev 49.752, sodniki: Kralovec (Češka), Slyško (Slovaška) in Mokrusch (Češka).
Strelec: 0:1 Sadiku (43.).
Romunija: Tatarusanu, Sapunaru, Chiriches, Grigore, Matel, Hoban, Prepelita (od 46. Sanmartean), Popa (od 68. Andone), Stanciu, Stancu, Alibec (od 57. Torje).
Albanija: Berisha, Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli, Basha (od 83. Cana), Abrashi, Memushaj, Lila, Lenjani (od 77. Roshi), Sadiku (od 59. Balaj).
Rumeni kartoni: Matel, Sapunaru, Torje; Basha, Memushaj, Hysaj.