16.11.2014 23:49:03

Kvalifikacije za EP: Visoka zmaga Nizozemcev, mala katastrofa Bosne

Pred nami je sila pester nogometen konec tedna, ki se je s prvimi tekmami četrtega kroga kvalifikacij za EP 2016 začel že danes.

Za uvod sta se v Tbilisiju pomerili domača Gruzija in Poljska. V prvem polčasu je predzadnji reprezentanci skupine D sicer kazalo precej dobro, toda v drugem polčasu so povsem razpadli, kar so s pridom izkoristili Poljaki in slavili s 4:0.

V petek je bilo na sporedu še kar nekaj zanimivih obračunov, med drugim je nogometno javnost zanimalo, kako se bo v Beogradu odrezala kaznovana Srbija. Slednja je morala zaradi izgredov v prejšnjem krogu igrati pred praznimi tribunami, da bi bilo vse skupaj še huje, so ji odvzeli tri točke, razlogov za veselje pa ni imela niti tokrat, saj je na stadionu Partizana slavila Danska. Dva zadetka je za goste prispeval Nicklas Bendtner, gostitelji pa skupaj z Armenijo ostajajo na zadnjem mestu skupine I.

Svetovni prvaki Nemci so pomerili z malčkom Gibraltarjem. Slednji so jo še kar dobro odnesli, saj so izgubili le s 4:0. Bolj izenačeno je bilo na sosedskem obračunu med Škoti in Irci, kjer je na veliko veselje domačih navijačev na Celtic parku slavila Škotska. Po izjemni ekipni akciji (zadetek si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku) je edini zadetek na srečanju dosegel Shaun Maloney.

V skupini F je za presenečenje poskrbela ekipa s Ferskih otokov, ki je iz Grčije odnesla poln izkupiček. Favorizirani Portugalci so se v skupini I mučili z borbenimi Armenci, na koncu pa je prvi zvezdnik Cristiano Ronaldo tudi z nekaj sreče v 72. minuti le predrl do tedaj trdno obrambo tekmecev.

V skupni E Slovenci niso uspeli pripraviti presenečenja na Wembleyju, za svojevrsten podvig pa je poskrbela reprezentanca San Marina, ki je z remijem proti Estoniji prekinila niz 61 (!) porazov in zabeležila sploh prvo točko v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo. V večerni tekmi so se Švicarji na domačih tleh poigrali z Litvo in se z novimi tremi točkami prebila na tretje mesto. Švicarji so do vodstva prišli v 66. minuti ob pomoči tekmecev, saj je žogo v lastno mrežo poslal kar vratar Giedrius Arlauskis s slabim posredovanjem ob strelu Josipa Drmića. Že dve minuti zatem pa je zadel še Fabian Schär in odločil zmagovalca, Xherdan Shaqiri pa je le še potrdil zmago z zadetkoma v 80. in 90. minuti.

Z zmago nad Rusi so se Avstrijci obdržali na prvem mestu skupine G. Zlatan Ibrahimović ni bil dovolj za zmago Švedske nad Črno goro, tekmeca sta se tako razšla brez zmagovalca, zmagovit ritem pa so kot kaže spet ujeli tudi Španci.

Nizozemci
so v nove kvalifikacije krenili katastrofalno, v prvih treh tekmah so zabeležili le eno zmago in kar dva poraza. Slabši začetek je kot vse kaže razjezil varovance Guusa Hiddinka, ki so svojo jezo stresli nad Latvijci in jih premagali s kar 6:0.

Zelo zanimiv obračun je bil tudi med reprezentancama Belgije in Walesa. Ljubitelji nogometa so pričakovali pravo poslastico, atraktiven dvoboj, ki naj bi ju začinila Eden Hazard na eni in Gareth Bale na drugi strani, toda na žalost so ostali prikrajšani za zadetke. Tekma se je končala z 0:0.

Bosanska reprezentanca je doživela pravo malo katastrofo na gostovanju pri Izraelu. Varovanci Safeta Sušića so bili povsem neprepoznavni in so na koncu izgubili s kar 0:3.

Na poslastici kroga v skupini H smo na San Siru videli lepo predstavo med Italijo in Hrvaško, ki sta se razšli z neodločenim izidom 1:1. Za domače je v polno meril Candreva, pri gosteh je zadetek dosegel Perišić. Na žalost pa je tekma minila v senci navijaških izgredov hrvaških navijačev, zaradi katerih je bil obračun za nekaj časa celo prekinjen.

Skupina A

NIZOZEMSKA - LATVIJA 6:0(3:0)
1:0 van Persie (6), 2:0 Robben (35,) 3:0 Huntelaar (42), 4:0 Bruma (78), 5:0 Robben (82), 6:0 Huntelaar (89)

ČEŠKA - ISLANDIJA
2:1 (1:1)
0:1 R. Sigurdsson (9), 1:1 Kaderabek (45), 2:1 Halldorsson (61, avtogol)

TURČIJA - KAZAHSTAN
3:1 (2:0)
1:0 Yilmaz (26), 2:0 Yilmaz (29), 3:0 (Aziz, 83), 3:1 Smakov (87, enajstmetrovka)

LESTVICA
1. Češka         4  4  0  0 10:5  12 2. Islandija     4  3  0  1  9:2   9 3. Nizozemska    4  2  0  2 10:5   6 4. Turčija       4  1  1  2  5:7   4 5. Latvija       4  0  2  3  1:10  2 5. Kazahstan     4  0  1  3  4:10  1

Skupina B

BELGIJA - WALES 0:0

CIPER - ANDORA
5:0 (3:0)
1:0 Merkis (9), 2:0 Efrem (31), 3:0 Efrem (42), 4:0 Efrem (60), 5:0 Christofi (87, enajstmetrovka)

IZRAEL - BiH
3:0 (2:0)
1:0 Vermouth (36), 2:0 Damari (45), 3:0 Zahavi (70)

LESTVICA
1. Izrael        3  3  0  0  9:2   9 2. Wales         4  2  2  0  4:2   8 3. Ciper         4  2  0  2  9:5   6 4. Belgija       3  1  2  0  7:1   5 5. BiH           4  0  2  3  2:6   2 6. Andora        4  0  0  4  2:17  0

Skupina C

LUKSEMBURG - UKRAJINA 0:3 (0:1)
0:1 Jarmolenko (33), 0:2 Jarmolenko (53), 0:3 Jarmolenko (56)

MAKEDONIJA - SLOVAŠKA
 0:2 (0:2)
0:1 Kucka (25), 0:2 Nemec (38)

ŠPANIJA - BELORUSIJA
3:0 (2:0)
1:0 Isco (18), 2:0 Busquets (19), 3:0 Rodriguez (55)

GRUZIJA - POLJSKA 0:4 (0:0)
0:1 Glik (51), 0:2 Krychowiak (71), 0:3 Mila (73), 0:4 Milik (92)

NEMČIJA - GIBRALTAR
4:0 (3:0)
1:0 Müller (12), 2:0 Müller (29), 3:0 Götze (38), 4:0 santos (67, avtogol)

ANGLIJA - SLOVENIJA 3:1 (0:0)
0:1 Henderson (57, avtogol), 1:1 Rooney (59, enajstmetrovka), 2:1 Welbeck (65), 3:1 Welbeck (72)

SAN MARINO - ESTONIJA
0:0

ŠVICA - LITVA
4:0 (0:0)
1:0 Arlauskis (66, avtogol), 2:0 Schär (68), 3:0 Shaqiri (80), Shaqiri (90)

1:1 (0:1)
0:1 Ibrahimović (9), 1:1 Jovetić (80, enajstmetrovka)

LESTVICA
1. Hrvaška       4  3  1  0 10:1  10 2. Italija       4  3  1  0  6:2  10 3. Norveška      4  3  0  1  6:3   9 4. Bolgarija     4  1  1  2  4:5   4 5. Malta         4  0  1  3  1:7   1 6. Azerbajdžan   4  0  0  4  2:11  0

Skupina I

PORTUGALSKA - ARMENIJA 1:0 (0:0)
1:0 Ronaldo (72)

SRBIJA - DANSKA
1:3 (1:0)
1:0 Tošić (4), 1:1 Bendtner (60), 1:2 Kjaer (62), 1:3 Bendtner (85)

LESTVICA
1. Danska        4  2  1  1  6:4  7
2. Portugalska   3  2  0  1  2:1  6
3. Albanija      3  1  1  1  2:4  4
4. Srbija        3  1  1  1  5:4  1*
5. Armenija      3  0  1  2  2:4  1

*Srbija je prekinjeno tekmo z Albanijo za zeleno mizo dobila s 3:0, hkrati pa so