liz
liz
11.10.2014 23:00:52

Svetovni prvaki padli v Varšavi (video)

Z osmimi tekmami se je danes zaključila prva polovica oktobrskega dela kvalifikacij za nastop na Euru 2016.

V skupini D smo videli zmagi otoških ekip. Škoti so na svojem igrišču z 1:0 premagali Gruzijce, ki so dosegli edini zadetek na tekmi. Na njihovo žalost pa je Khubutia v 28. minuti žogo pospravil v lastno mrežo. Za Škote je bila po porazu z Nemčijo to prva zmaga v tekmovanju.

Veliko lažje delo so imeli Irci, ki so pred svojimi navijači povsem nadigrali Gibraltar. Na koncu je bilo 7:0, junak dvoboja pa je bil kapetan domače izbrane vrste Robbie Keane. Štiriintridesetletni napadalec ameriškega moštva Los Angeles Galaxy je med šesto in 18. minuto dosegel hat-trick. Irci so tako vknjižili drugo zmago v kvalifikacijah. Gibraltarci pa so tudi svoj drugi nastop končali s sedmimi žogami v svoji mreži.

Zadnji dvoboj sta v Varšavi odigrali Poljska in Nemčija. Uspešnejši so bili domačini, ki so slavili z 2:0, oba zadetka pa dosegli v drugem polčasu. Z zmago so zadržali prvo mesto na lestvici.

V skupini F sta si Romunija in Madžarska razdelili plen, bilo je 1:1. Povsem enak je bil rezultat tudi v dvoboju Finske in Grčije, medtem ko so Severni Irci z 2:0 odpravili Ferske otoke in so edina reprezentanca s stoodstonim izkupičkom v tej skupini.

V prvi tekmi skupine I sta se v Erevanu pomerili Armenija in Srbija. Domačini so v 73. minuti povedli, devet minut pozneje pa imeli zaključno žogo za zmago. Vendar je Pizzelli zapravil enajstmetrovko. Gostje so se pobrali in v 90. minuti izenačili prek Zorana Tošića. Obe ekipi sta si priigrali prvo točko v kvalifikacijah.

V dvoboju Albanije in Danske prav tako ni bilo zmagovalca. Domačini so povedli malo pred koncem prvega, gostje pa izenačili malo pred koncem drugega polčasa.

CHIELLINIJEV ŠOV V PALERMU
Najbolj zanimiv petkov obračun je bil tisti v skupini A, v katerem sta se pomerila Turčija in Češka. Medtem ko so domačini uvodno srečanje na Islandiji izgubili z 0:3, so se gostje na pot odpravili na krilih velike zmage proti Nizozemski (2:1). Očitno jim je ta res močno dvignila samozavest, saj so se kljub zgodnjemu zaostanku - Turki so povedli v 8. minuti prek Buluta - tudi z vročega gostovanja v Istanbulu vrnili kot zmagovalci. Tri točke sta jim prinesla Dočkal in Sivok.

Proti pričakovanjem so se morali za prvo zmago v kvalifikacijah močno potruditi Nizozemci, ki so šele v končnici strli odpor Kazahstancev. Ti so vodili od 17. do 62. minute, ko je za izenačenje poskrbel Huntelaar. Le dve minuti pozneje so gostje ostali z desetimi igralci v polju, izključen je bil Džolčijev, kar so tulipani znali izkoristiti. V izdihljajih tekme sta zadela Afellay in Van Persie ter novemu selektorju Guusu Hiddinku vendarle prinesli malo zadovoljstva.

Tudi Islandci so v Latviji izkoristili številčno prednost do katere so prišli v 55. minuti, ko je bil izključen Rudnevs. Do konca so zabili tri gole in zadržali prvo mesto na lestvici.

V skupini B Belgijci niso imeli nikakršnih težav z gosti iz Andore, ki so jim nasuli pol ducata zadetkov. Valižani in Bosanci so se razšli brez zadetkov, tako da slednji še vedno čakajo na prvo zmago v kvalifikacijah. Izraelci so z 2:1 slavili na Cipru, ki je v prvem nastopu presenetljivo odnesel vse tri točke iz Zenice.

V skupini H je Hrvaška slavila na vročem gostovanju v Bolgariji. Mož odločitve je bil Ivica Olić, ki se je po dobre pol ure igre podpisal pod edini zadetek na srečanju.

Do prve zmage so prišli tudi Norvežani, ki na poti do treh točk niso imeli (pre)težkega dela na Malti. Zato pa so se morali za drugo zmago toliko bolj potruditi Italijani. Ti so v Palermu gostili Azerbajdžance in zmagali z 2:1.

Zanimivo je, da je vse tri zadetke dosegel branilec Juventusa Giorgio Chiellini. Najprej je azzurre pred koncem prvega polčasa povedel v vodstvo z 1:0, slabih petnajst minut pred koncem se je vpisal med strelce tudi na azerbajdžanski strani, v 82. minuti pa je poskrbel še za olajšanje vseh ljubiteljev nogometa v naši zahodni soseščini.

SLOVAKI SKLATILI ŠPANCE
Že v četrtek so bile dejavne reprezentance v skupinah C, E in G. Največ pozornosti je bilo usmerjene v Solno, kjer so se na Friends Areni pomerili favoriti skupine G Švedi in Rusi. Čeprav so domačini igrali brez Zlatana Ibrahimovića (dvoboj je spremljal s klopi), so upali, da bodo točke ostale doma. Vendar se to ni zgodilo.

Gostje so povedli že v 10. minuti, ko je mojstrsko zadel Kokorin. Tri minute pozneje je imel Larsson lepo priložnost za izenačenje, a je zapravil enajstmetrovko. Švedi so izenačili v 49. minuti prek Toivonena, 1:1 pa je bil tudi končni izid tekme, tako da bodo morali Skandinavci še malo počakati na prvo zmago v teh kvalifikacijah.

V isti skupini igrajo tudi Črnogorci, ki so gostovali v Liechtensteinu. Gostje so bili prepričani, da se bodo domov vrnili bogatejši za tri točke, a so osvojili samo eno. Bilo je 0:0. Tretji dvoboj se je igral v Kišinjevu, kjer so Moldavci izgubili z Avstrijo. Naši severni sosedi so slavili z 2:1. Gostje so srečanje končali z desetimi možmi, saj je bil slabih deset minut pred koncem izključen strelec zmagovitega zadetka Janko.

V skupini C so presenečenje pripravili Slovaki, ki so na svojem igrišču z 2:1 premagali Španijo. Kucka je domačine popeljal v vodstvo po dobre četrt ure igre. Furija je izenačila v 82. minuti in ko je večina že mislila, da se bo dvoboj končal z delitvijo točk, je veliko zmago domačinom prinesel Miroslav Stoch, ki si kruh služi v ZAE. Slovaki so edini v skupini, ki se lahko pohvalijo s stoodstotnim izkupičkom.

Makedonci so gostili Luksemburžane in se skoraj opekli. Gostje so do 66. minute celo vodili z 2:1, nato pa so domačini izid vseeno uspeli obrniti v svoj prid. Zmagoviti zadetek so dosegli v drugi minuti sodnikovega podaljška, z roba kazenskega prostora je neubranljivo zadel Abdurahimi, član belgijskega Lokerena je na začetku drugega polčasa zamenjal Agima Ibraimija. Ukrajinci so se s tremi točkami vrnili iz Belorusije.

Za slovenske ljubitelje nogometa, ki po prvi zmagi naše izbrane vrste lažje dihamo, je najbolj zanimivo dogajanje v skupini E. Angleži so dodobra napolnili mrežo San Marina (5:0) in so s stoodstotnim izkupičkom na vrhu lestvice.

Tam jim družbo delajo Litovci, ki so kvalifikacije prav tako začeli z dvema zmagama. Danes so bili z 1:0 boljši od Estoncev, edini zadetek na tekmi pa dosegli v 76. minuti.

Skupina A

LATVIJA - ISLANDIJA 0:3 (0:0)
0:1 Sigurdsson (66), 0:2 Gunnarsson (77), 0:3 Gislason (90)

NIZOZEMSKA - KAZAHSTAN 3:1 (0:1)
0:1 Abdulin (17), 1:1 Huntelaar (62), 2:1 Affellay (82), 3:1 Van Persie (89, enajstmetrovka)

TURČIJA - ČEŠKA 1:2 (1:1)
1:0 Bulut (8), 1:1 Sivok (15), 1:2 Dočkal (58)

KAZAHSTAN - ČEŠKA (ponedeljek ob 18.00)
ISLANDIJA - NIZOZEMSKA (ponedeljek ob 20.45)

BELGIJA - ANDORA 6:0 (3:0)
1:0 De Bruyne (31, enajstmetrovka), 2:0 De Bruyne (34), 3:0 Chadli (37), 4:0 Origi (59), 5:0 Mertens (65), 6:0 mertens (68)

CIPER - IZRAEL 1:2 (0:2)
0:1 Damari (38), 0:2 Ben Haim (45), 1:2 Makrides (67)

BELORUSIJA - UKRAJINA 0:2 (0:0)
0:1 Martinović (82, avtogol), 0:2 Sidorčuk (90+3)

MAKEDONIJA - LUKSEMBURG 3:2 (1:2)
1:0 Trajkovski (20), 1:1 Bensi (39), 1:2 Turpel (44), 2:2 Jahović (66, enajstmetovka), 3:2 Abdurahimi (90+2)

SLOVAŠKA - ŠPANIJA 2:1 (1:0)
1:0 Kucka (17), 1:1 Paco (82), 2:1 Stoch (87)

UKRAJINA - MAKEDONIJA (nedelja ob 18.00)
BELORUSIJA - SLOVAŠKA (nedelja ob 20.45)

IRSKA - GIBRALTAR 7:0 (3:0)
1:0 Keane (6), 2:0 Keane (14), 3:0 Keane (18, enajstmetrovka), 4:0 McClean (46), 5:0 Perez (52, avtogol), 6:0 McClean (53), 7:0 Hoolanhan (56)

ANGLIJA - SAN MARINO 5:0 (2:0)
1:0 Jagielka (25), 2:0 Rooney (43, enajstmetrovka), 3:0 Welbeck (49), 4:0 Townsend (72), 5:0 Della Valle (78, avtogol)

LITVA - ESTONIJA 1:0 (0:0)
1:0 Mikoliunas (76)

SLOVENIJA - ŠVICA 1:0 (0:0)
1:0 Novaković (79, enajstmetrovka)