Dejan Mitrović
11.09.2014 11:52:59

Naslednjič ga bodo zagotovo zanimali

Arsen Perić

Slovenija ni edina reprezentanca, ki se je v uvodnem krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo opekla in izgubila z objektivno veliko slabšim nasprotnikom. Enako usodo je doživela tudi Bosna in Hercegovina, ki je na domačem igrišču morala priznati premoč skromnemu Cipru.

Prejšnji teden se je v rudniku Raspotočje v Zenici zgodila velika tragedija, ko je potresni sunek zasul jamo, v kateri je bilo tisti čas 34 rudarjev, ki so ostali več kot dvajset ur zasuti pod površjem. V reševalni akciji so jih uspeli rešiti 29, pet jih je na žalost boj za življenje izgubilo. V ponedeljek je bil v BiH razglašen dan žalovanja, v torek pa so bosanski reprezentanti poskušali z odlično igro in zmago nad Ciprom vsaj deloma – kolikor je to pač mogoče v danem trenutku – vrniti nasmehe na obraze pretresenih ljudi.

Na stadionu Bilino Polje so navijači pričakovali igranje mačke z mišjo in visoko zmago svojih ljubljencev. Ne nazadnje je reprezentanca Cipra na lestvici Fife uvrščena kar 121 mest nižje, Bosanci pa v svojih vrstah premorejo nogometaše svetovnega kova, kot so Edin Džeko, Miralem Pjanić, Vedad Ibišević, Asmir Begović, zvezdnike, ki jim ciprski igralci – z vsem spoštovanjem do njih – po kakovosti ne sežejo niti do kolen.

In glede na to, da so varovanci Safeta Sušića igrali na domačem igrišču in bili zaradi tragedije v Raspotočju še dodatno motivirani, so bila pričakovanja navijačev primerna. Toda zmaji so jih tokrat zelo razočarali, v Zenici jim ni uspelo priti do vseh treh točk, še več, dobili niso niti ene. Čeprav so prek Vedada Ibiševića v šesti minuti povedli z 1:0 in se je zdelo, da je Ciper že v izgubljenem položaju – redko se tako skromna ekipa uspe pobrati po zgodnjem zaostanku –, so gostje v nadaljevanju zaigrali zelo hrabro in najprej prek Demetrisa Christofija uspeli priti do izenačenja, potem pa z drugim zadetkom napadalca švicarskega Siona tudi do popolnega preobrata. Da je bila torkova tekma za Bosance zares zakleta, govori tudi dogodek iz 89. minute, ko je sicer zelo zanesljivi izvajalec enajstmetrovk Pjanić zgrešil strel z bele točke.

Bosanska reprezentanca je tako izgubila tekmo, na kateri je bila veliko boljša nasprotnica, si priigrala kar nekaj priložnosti, zadela okvir vrat in zgrešila tudi enajstmetrovko. "Odigral sem eno izmed najslabših tekem v svojem življenju. Prevzemam vso odgovornost za poraz. Zelo smo si želeli slaviti pred domačimi gledalci, ampak na žalost nam ni uspelo," je bil po tekmi razočaran Pjanić.

A čeprav je veliko odgovornost nase prevzel zvezdnik Rome, so si bosanski mediji edini, da krivda za poraz leži predvsem na enem človeku – selektorju Safetu Sušiću. Nekdaj odlični napadalni vezist je po njihovem mnenju katastrofalno pripravil ekipo, čeprav je vedel, da lahko Ciprčani njegovim varovancem zapretijo samo iz protinapadov, v taktičnem smislu ni naredil ničesar, da bi to preprečil, in gostje so prav s hitro akcijo prišli do zmagovitega zadetka.

"Nismo si zaslužili zmage, proti takšni ekipi moraš oditi na odmor med polčasom z vsaj dvema zadetkoma prednosti. Dobro smo igrali samo prvih deset minut in zares si nismo zaslužili treh točk. Čestitam Cipru za zmago. Vedeli smo, kako bo igral. Morali bi poskušati s streli od daleč, a nismo. Nekateri nogometaši so se skrivali pred žogo in niso prevzemali odgovornosti. Poudarjam pa, da Cipra nismo podcenjevali. Mislim, da se nam je prvič zgodilo, da smo izgubili z objektivno slabšo reprezentanco," je po tekmi povedal Sušić, ki se – verjeli ali ne – na otoško ekipo sploh ni posebej pripravljal.

Pred obračunom je poudarjal, da Cipra ne bo analiziral in da ga ne zanima, saj verjame v sposobnosti svojih igralcev, ki bodo dokazali, da so veliko boljši od nasprotnika. No, po tekmi v Zenici ga bo Ciper naslednjič zagotovo zanimal.