ku
22.05.2021 18:21:48

Tratnik na vrhu Zoncolana drugi, etapa Fortunatu, Bernal trdneje v rožnatem

Profimedia

Slovenski kolesar Jan Tratnik je v 14. etapi dirke po Italiji osvojil drugo mesto. Član Bahrain Victoriousa je tako po lanski zmagi v 16. etapi na italijanski pentlji dodal še drugo mesto, v cilju pa je zaostal le za domačinom Lorenzom Fortunatom. V ozadju je med favoriti Kolumbijec Egan Bernal še povečal prednost v skupnem seštevku.

Tratnik (Bahrain Victorious) je bil nekoliko presenetljivo del ubežne skupine že danes. V nedeljo bo namreč 15. etapa deloma potekala po slovenskih cestah in pričakovati je bilo, da bo Tratnik poskusil na domačih tleh.

Toda že na Zoncolan je imel 31-letni Idrijčan drugačne načrte. Skupno 11 ubežnikov je imelo tudi nekaj sreče, da glavnina v ozadju ni pritiskala na vso moč, zaradi česar so imeli pred zadnjim in slovitim vzponom na Zoncolan, tokrat so ga prvič po 18 letih odpeljali z lažje strani, šest minut in pol naskoka.

Slovenski kolesar se je dobrih 11 km pred ciljem odlepil od vse manjše skupine ubežnikov. Priboril si je že večjo prednost, kasneje pa se mu je pridružil le Fortunato (EOLO-Kometa). Petindvajsetletni Italijan je imel za prvo zmago v profesionalnem kolesarstvu nekaj več moči od Tratnika.

Slednji se je navkreber kljub vsemu peljal bolje od ubežnikov, med katerimi je bil tudi Nizozemec Bauke Mollema (Trek-Segafredo), sicer specialist za gorske etape. V cilju je Idrijčan zaostal 26 sekund.

"Je****," se je najprej v pogovoru za Eurosport po etapi malce spozabil Tratnik. "Zame so bili zadnji trije kilometri najdaljši v karieri. To je bila kot neka nedokončna zgodba, zelo težko je bilo," je dodal Idrijčan.

"Videl sem ga (Fortunata, op. STA) ves čas, saj je bilo zelo strmo. Ampak bil je najmočnejši in zasluženo zmagal, meni pa ni ostalo prav nič moči. Dal sem vse od sebe in kljub vsemu sem zadovoljen," je še zaključil edini preostali Slovenec na Giru, potem ko je zaradi padca predčasno italijansko pentljo končal njegov moštveni kolega Matej Mohorič.

V ozadju je prvi Bernala napadel Britanec Simon Yates (BikeExchange), sledil pa mu je le vodilni Kolumbijec. Član Ineos Grenadiers je nato čakal na pravi trenutek in napadel Britanca ter se mu zlahka odpeljal. V cilj je zmagovalec Toura 2019 pripeljal kot četrti z zaostankom 1:43 minute. Yatesa je prehitel za 11 sekund, vmes pa se je uvrstil še Mollema. Tretji je etapo zaključil Alessandro Covi (UAE Team Emirates).

V skupnem seštevku ima Bernal zdaj že 1:33 minute naskoka pred drugim Yatesom. Tretji je Italijan Damiano Caruso (Bahrain Victorious) z zaostankom 1:51 minute. Pred današnjim dnem drugi Rus Aleksandr Vlasov (Astana-Premier Tech) je zdrsnil na četrto mesto (+1:57). Tratnik je kljub temu, da je proti Bernalu nadoknadil skupno 1:23 minute, ostaja daleč zadaj z več kot uro in 40 minutami zaostanka.

V nedeljo bo italijanska pentlja obiskala Slovenijo. Kolesarji bodo 15. etapo začeli v Gradežu, v Slovenijo pa predvidoma prišli okoli 15. ure v Vipolžah, kjer jih čaka krožna steza pred končnim prečkanjem Nove Gorice do cilja na italijanski strani na Travniku v Gorici (147 km).