16.05.2015 21:59:57

Mariborčani (stari) novi državni prvaki (foto)

Drago Wernig - TAKA

Vse je bilo pripravljeno za veliko "čago", kot zabavi pravijo v Mariboru.

Čeprav jim večni tekmeci niso šli na roko in Celju odščipnili vsaj točko, s čemer bi Mariborčani postali prvaki že pred začetkom tekme z Domžalami, so bili vsi, ki jim po žilah teče vijoličasta kri, prepričani, da bodo njihovi ljubljenci uspeli premagati varovance Luka Elsnerja in se veseliti že svojega trinajstega – ter petega zaporednega – naslova državnega prvaka.

V skladu s tradicijo se je tudi tokrat na tekmi, na kateri bi lahko bili vijoličasti okronani, zbralo lepo število gledalcev, v Ljudski vrt jih je prišlo kar 8000, toda vsaj v prvem polčasu s predstavo na zelenici niso mogli biti zadovoljni.

Mariborčani so sicer obetavno začeli, takoj prevzeli pobudo, imeli več časa žogo v svojih nogah, toda mimo trdne domžalske obrambe so le stežka prihajali. Uspelo jim je trikrat. Prvič se je po odlični globinski podaji Ibraimija spretno prepovedanemu položaju izognil Volaš, toda v zaključku ni bil dovolj natančen. Drugič je bil v vlogi podajalca Volaš, ki je poslal ostro podajo na pet metrov od vrat Vidmarja, tam pa Tavares ob Korunu ni mogel dobro zaključiti. Tretjič pa se je vijoličastim ponudila priložnost, ko je po izgubljeni žogi Morela do okroglega usnja prišel Tavares, lepo zaposlil Ibraimija, ki se je znašel popolnoma sam pred Vidmarjem, toda zaključil je preslabotno, njegov poskus loba je še pred golovo črto razčistil Horić.

Začetek drugega polčasa je bil veliko bolj živahen, Mariborčani so po glavnem odmoru na zelenico prišli odločeni, da zabijejo zadetek in že danes dokončno rešijo vprašanje zmagovalca prvenstva.

V 50. minuti je v kazenskem prostoru Domžal padel Volaš in Perić bi lahko pokazal na belo točko, toda namesto tega je le odmahnil z roko. Šest minut kasneje se je primorski napadalec v vijoličastem dresu znašel v odlični priložnosti, Bohar je poslal zelo dobro globinsko podajo, Volaš je že preigral Horića, nato pa je nerazumljivo padel, namesto da bi poskusil s strelom. Morda se ga je branilec Domžal dotaknil, a kontakt je bil preprosto preblag, da bi tako močnega napadalca, kot je Volaš, poslal na tla, tako da je glavni delivec pravice mariborskemu napadalcu pokazal rumeni karton za simuliranje.

Toda že minuto kasneje bi vijoličasti enostavno morali dobiti na voljo enajstmetrovko. Tavares je lepo prodrl v kazenski prostor Domžal, od zadaj ga je povlekel Horić, kapetan Maribora je poskusil nadaljevati s tekom, a domžalski branilec ga je ravno dovolj vrgel iz ravnotežja, da je po nekaj korakih izgubil tla pod nogami. Za "nagrado", ker je poskušal ostati na nogah, pa je piščalka Perića ostala nema.

Še tretja sporna odločitev v nekaj minutah je mariborske navijače popolnoma vrgla iz tira, glavnemu sodniku so namenili koncert žvižgov, kakršnega že dolgo časa ni bil deležen noben mož v črnem – oziroma v današnjem primeru v rdečem –, živčnost se je začela kazati tudi pri nogometaših vijoličastih, ki so hitro dobili dva rumena kartona (Stojanović, Ibraimi), nato pa še rdečega. Drugi rumeni karton si je zaradi nespametnega prekrška na 40 metrov od gola Maribora prislužil mladi Vujčić in Štajerci so ostali z igralcem manj na zelenici.

Kljub temu so nadaljevali z ofenzivo, kar se jim je izplačalo v 73. minuti. Sallalich je z lepo podajo zaposlil Stojanovića, ta je kot hitri vlak stekel v kazenski prostor Domžal, nato fantastično podal do Tavaresa, kapetanu Maribora pa ni bilo težko iz enega metra žoge potisniti v prazno mrežo. Za eksplozijo navdušenja tako na igrišču kot na tribunah.

V nadaljevanju so Domžalčani poskušali priti do izenačenja, v 76. minuti je Vuk z glavo meril nenatančno, deset minut kasneje je po predložku Trajkovskega isti nogometaš zadel še vratnico, toda izid se do konca tekme – ki se je tradicionalno spet zavlekel, ker so bili nekateri navijači neučakani in so že pred koncem tekme želeli steči na zelenico – ni več spremenil. Vijoličasti so tako osvojili že svoj trinajsti naslov državnega prvaka.

MARIBOR – DOMŽALE 1:0 (0:0)

Maribor – Ljudski vrt. 8000 gledalcev. Glavni sodnik: Dragoslav Perić (Kranj).
Strelec: 1:0 Tavares (73)
MARIBOR: Handanović, Stojanović, Rajčević, Šuler, Janža, Ibraimi, Vujčić, Dervišević, Bohar, Tavares (od 85. Zahović), Volaš (od 66. Sallalich). Trener: Ante Šimundža.
DOMŽALE: Vidmar, Skubic, Korun, Horić, Trajkovski, Horvat, Šišić (od 46. Črnic), Morel (od 80. Ožbolt), Majer, Juninho, Podlagar (od 74. Vuk). Trener: Luka Elsner.
Rumeni kartoni (5-2): Vujčić (47), Volaš (56), Stojanović (60), Ibraimi (61), Šuler (87); Horić (18), Črnic (84)
Rdeči karton: Vujčić (63, drugi rumeni)