dm
09.08.2014 21:56:03

Preobrat za vijoličasto veselje

Drago Wernig - TAKA

Po napredovanju v zadnji krog kvalifikacij za ligo prvakov so nogometaši Maribora svoje misli za nekaj časa znova usmerili v prvenstvo. V Ljudskem vrtu so gostili ekipo Gorice in slavili z 2:1.

Primorci so v Maribor prišli s slabo popotnico, prve tri tekme so namreč izgubili in bili na zadnjem mestu lestvice, številni navijači Maribora (vstopnica za tekmo je bila brezplačna), ki so prišli pozdravit svoje junake, ki so se tako srčno borili v Larnaki z Maccabijem, pa so pričakovali, da bodo tam tudi ostali.

Pred začetkom dvoboja je bila v Ljudskem vrtu manjša slovesnost, v glavni vlogi pa sta bila Goran Cvijanović in Marcos Tavares. Najprej se je direktor vijoličastih Bojan Ban poslavljajočemu se Cvijanoviću (odšel bo v Rijeko) zahvalil za prispevek klubu – osemindvajsetletni vezist je za Maribor odigral 200 tekem in dosegel 35 zadetkov – in mu podelil uokvirjeno sliko ter šopek rož, potem pa je šopek rož dobil tudi kapetan Tavares, ki je v torek proti Izraelcem odigral že tristoto tekmo za Štajerce.

PREMEŠANA PRVA ENAJSTERICA
Po slovesnosti se je tekma lahko začela, Ante Šimundža je malce premešal začetno enajsterico, od prve minute so tako za razliko od tekme v Larnaki začeli Mejač, Sallalich, Zahović in Mertelj, nekoliko pa je presenetil tudi Luigi Apolloni, ki je začel v napadu z dvema klasičnima napadalcema, Makinwo in Majcnom. Od samega začetka so na igrišču zagospodarili Mariborčani, ki so imeli večino časa žogo v svoji posesti, pletli so mrežo okrog gola gostov, a do konkretnih zaključkov niso uspeli priti.

MAKINWA UŠEL MERTLJU
Zato pa so do njega prišli Primorci in tudi zadeli. Tekla je 13. minuta, odličen predložek iz kota je poslal Žigon, v kazenskem prostoru vijoličastih pa je bil najspretnejši novi napadalec Gorice Stephen Makinwa, ki je ušel Mertlju in spretno zadel za 1:0.

Po vodstvu vrtnic so vijolice nadaljevale s podobno igro, še vedno so imele večino časa žogo v svoji posesti, Goričani pa so se še naprej disciplinirano branili in potrpežljivo čakali na protinapade. V drugi polovici prvega polčasa so gostje nekako uspeli vzpostaviti ravnotežje, a ravno takrat, natančneje v 36. minuti, je Maribor uspel izenačiti.

V ŠTIRIH DO PREOBRATA
Mertelj je lepo podal na levo stran do Mitje Vilerja, ki je poslal izvrsten predložek v sredino, v kazenskem prostoru sta se prerivala Jogan in Tavares, kapetan vijoličastih je bil v dvoboju močnejši, za trenutek je uspel priti pred kapetana Gorice, in to je bilo dovolj, da je z glavo zadel za 1:1.

Štiri minute po izenačenju so domačini že vodili. Goričani so izvajali avt na polovici Maribora, Štajerci so žogo prestregli, do nje je prišel Sallalich, ki je poslal zares fantastično dolgo žogo proti Boharju, ki je skupaj z Zahovićem stekel v protinapad proti dvema branilcema Gorice. Prekmurec v vrstah Maribora ni kompliciral, žogo je povedel do kazenskega prostora, nato pa se je ob neodločnem Joganu odločil za strel in zadel.

Čeprav so se nogometaši iz mesta vrtnic znašli v zaostanku, jih vodstvo vijoličastih ni preveč potrlo. V 41. minuti bi kaj lahko izid znova izenačili, v odlični priložnosti se je znašel strelec prvega zadetka Makinwa, ki je dobro streljal, vendar je Jasmin Handanović njegov strel še bolje ubranil. Na odmor so tako odšli z vodstvom Maribora z 2:1.

RAZPOLOŽENI IZRAELEC
Tudi v drugi polčas so domači krenili veliko bolj podjetno, v 48. minuti bi skorajda prišli do povečanja prednosti. Iz dvajsetih metrov se je za silovit strel odločil Sallalich, vratar Gorice Vasja Simčič pa je s skrajnimi močmi žogo uspel preusmeriti v prečko, tako da so vijoličasti imeli na voljo le kot. Predložek v sredino je poslal Viler, Rajčević je žogo na prvi vratnici uspel podaljšati, na drugi vratnici pa sta zamudila Filipović in Tavares in ostalo je pri 2:1.

Pritisk Maribora se je nadaljeval, navijači na tribunah so lahko praktično vohali tretji zadetek vijoličastih. Blestel je predvsem novinec v vrstah državnih prvakov Sallalich, ki je s preigravanji v obup spravljal goriške branilce. V 61. minuti se je nenadejano v priložnosti znašel Tavares, ko je na tokratni tekmi povsem nerazpoloženi kapetan Gorice Alen Jogan slabo ocenil let žoge, toda Brazilec v vrstah Maribora si ni uspel zaustaviti žoge.

SIMČIČ V OBUP SPRAVLJAL TAVARESA
Kapetan vijoličastih je imel tri minute pozneje še eno odlično priložnost. V kazenskem prostoru si je odlično zaustavil žogo, streljal iz obrata, Simčič pa je s fantastično obrambo uspel Gorico ohraniti pri življenju. Tavares je v drugem polčasu igral zelo dobro, ob izteku 72. minute je znova poskusil s strelom, vnovič pa je Simčič odlično posredoval.

Goričani so v 76. minuti praktično prvič v drugem polčasu zapretili, s strelom od daleč je poskusil Johnson, Handanović je bil na mestu. Zaključek tekme je minil povsem mirno, nobena izmed ekip si ni več uspela priigrati priložnosti in Mariborčani so na koncu povsem zasluženo slavili z 2:1.

MARIBOR – GORICA 2:1 (2:1)

Maribor – Stadion Ljudski vrt. 5000 Gledalcev. Glavni sodnik: Roberto Ponis (Koper).
Strelci: 0:1 Makinwa (13), 1:1 Tavares (36), 2:1 Bohar (40)
MARIBOR: Handanović, Mejač, Šuler, Rajčević, Viler, Sallalich (od 81. Vršič), Filipović, Mertelj, Bohar, Tavares (od 74. Mendy), Zahović (od 85. Fajić). Trener: Ante Šimundža.
GORICA: Simčič, Vanin (od 77. Širok), Kavčič, Jogan, Enow, Arčon (od 57. Osuji), Johnson, Vetrih, Žigon, Makinwa (od 63. Nagode), Majcen. Trener: Luigi Apolloni