Dejan Mitrović
15.08.2024 23:07:29

Vijoličasti v Srbiji v hudih težavah: Ostali brez Iličića in Šimundže, nato je na sceno stopil Jug

Napredovanje bodo vzeli, igro pozabili. Bila je to verjetno celo najslabša predstava vijoličastih, odkar jih je prevzel Ante Šimundža. Vijoličasti so bili brezzobi, slabi, pravzaprav šokantno in nenavadno slabi, Vojvodina je bila nekaj razredov boljši tekmec. A nekako so se Štajerci le privlekli do enajstmetrovk, kjer je zablestel vratar šestnajstkratnih slovenskih državnih prvakov Ažbe Jug. Slednji je obranil dve najstrožji kazni in skupaj z zanesljivimi izvajalci Mariborčane popeljal v zadnji krog kvalifikacij za konferenčno ligo, kjer jih čaka švedski Djurgarden.

Vojvodina - Maribor 3:4* (1:0, 1:0, 1:0)
Bačka Topola – TSC Arena. 3000 gledalcev. Glavni sodnik: Gustavo Correia (Portugalska).
Strelec: 1:0 Crnomarković (26).
VOJVODINA: Carević 6, Butean 6,5, Sichenje 6,5, Crnomarković 7, Lucas Barros 6,5, Savićević 6,5, U. Nikolić 6 (od 97. Veličković 6 (od 120. Đorđević -)), Petrović 6,5, Bamidele 6,5 (od 66. L. Nikolić 6,5), Ivanović 6, Zody Sery 7. Trener: Božidar Bandović 6,5.
MARIBOR: Jug 8, Širvys 5, Vidmar 5, Šoštarič Karič 5,5, Milec 6, Ž. Repas 5,5 (od 105. Vrhovec 7), J. Repas 6, Barišić 5 (od 64. Borys 6,5), Iličić 6 (od 36. Jakupović 5 (od 91. Mbina 5,5)), Božić 6,5 (od 64. Bourles 6), Beugre 5 (od 46. Soudani 6). Trener: Ante Šimundža 5,5.
Rumeni kartoni: (3-6): Crnomarković (39), Petrović (51), Zady Sery (51); Barišić (22), Beugre (39), Borys (88), Ž. Repas (104), Vrhovec (113), Milec (117)
Rdeči kartoni: -
Igralec tekme: Ažbe Jug (Maribor).
* po streljanju enajstmetrovk

»Komu boš verjela, meni ali svojim očem?« je v enem od balkanskih skečev mož povprašal ženo, ko ji je hitel pojasnjevati, da sploh ni tako, kot je videti, ko ga je slednja zasačila v postelji z drugo žensko. Ko je videl pobesnelo soprogo, ki kar ni in ni želela sprejeti njegovih izgovorov, je zaigral na čustva in nekakšen neizrečen krog zaupanja, ki sta ga sklenila ob poroki. Ta prizor nam je nekako prišel na misel včeraj zvečer, ko smo spremljali obračun med Vojvodino in Mariborom, ki sta se pomerila na povratni tekmi tretjega kroga kvalifikacij za konferenčno ligo. Nekje na sredini prvega polčasa so imeli nogometaši Vojvodine na voljo prosti strel. Odlični krilni napadalec Zady Sery je poslal predložek v kazenski prostor vijoličastih, kjer je bil ob tem, ko je nogometaš iz Slonokoščene obale stekel proti žogi v globokem prepovedanem položaju osrednji branilec Đorđe Crnomarković. Nekdanji branilec Olimpije je sicer potem tekel nazaj, se poskušal izogniti ofsajdu, toda večkrat ko smo pogledali posnetek, bolj se nam je zdelo, da je tudi v času, ko je Zady Sery dejansko udaril po žogi, Crnomarković še vedno bil pred Pijusom Širysem, ki je sicer naredil veliko napako in zaspal v lastnem kazenskem prostoru. Z igrišča je bilo videti, da je bil Crnomarković v 'metrskem' prepovedanem položaju, po številnih videoposnetkih, da je bil vsaj v kakšnem 'deset centimetrskem', toda iz VAR sobe so spremenili odločitev stranskega sodnika, ki je dvignil svojo zastavico in označil prepovedan položaj. Crnomarkovićev gol je obveljal, Ante Šimundža je pobesnel in Maribor se je sredi prvega polčasa znašel v zaostanku in brez trenerja.

Po izključitvi Šimundže in poškodbe Iličića so vijoličasti razpadli
Saj ne, da je bilo vodstvo Vojvodine nezasluženo. Novosadčani so bili brez dvoma včeraj v Bački Topoli boljši tekmec, priigrali so si veliko več priložnosti, v vseh segmentih igre so nadigrali tokrat povsem brezzobe Mariborčane, ki so počeli zares neverjetno število tehničnih napak. Razumemo lahko težave z obvladovanjem okroglega usnja zaradi precej slabega igrišča, toda zgolj do določene mere. Še posebej, če na taistem igrišču nogometaši nasprotnikov uspejo obvladovati žogo, si natančno podajati in tu in tam, kot denimo v drugem polčasu Zody Sery, osramotiti svojega branilca. Krilni napadalec Vojvodine si je žogo z eno potezo vrgel preko sinoči izjemno slabega Pijusa Širysa, Litovcu pa ni preostalo drugega, kot da ga podre na tla. Torej, saj ne, da je bilo vodstvo Vojvodine nezasluženo, ampak ko sodnik prizna tak zadetek, se spet pojavijo takšni in drugačni pomisleki o VAR-u, vlečenju črt ob prepovedanem položaju in o vseh ostalih polemikah, ki jih s seboj nosi zdaj že ne več tako nova tehnologija, ki so jo uvedli v nogometni svet.

Kakorkoli že, prejet zadetek je dokončno sprostil Novosadčane, ki svoje domače tekme igrajo v Bački Topoli. Do Crnomarkovićevega gola so bili še nekako v krču, čeprav so že pred golom stresli tudi prečko po strelu Vukana Savićevića. A po doseženem golu in hkratni izključitvi Šimundže, so zagospodarili na igrišču, Mariborčani pa so razpadli. Še posebej, ko je z igrišča odšepal Josip Iličić, ki ga je zamenjal prvi strelec Maribora v novi sezoni Arnel Jakupović, ki je znova zaigral na položaju 'desetice'. Vijoličasti so si sicer pripravili nekaj lepih situacij, ki so bile bolj plod strelov od daleč, kot denimo voleja Marka Božića, ki ga je s težavo ustavil vratar Vojvodine Lazar Carević. Ali pa poskusa Žige Repasa od daleč, ki ga je precej lažje ukrotil Carević, toda v mariborski igri je sinoči manjkalo vsega. Ideje in natančnosti v napadu, zbranosti in agresivnosti v obrambi.

Mariborski bunker je zdržal do najstrožjih kazni
Pravi čudež je bil, da so se šestnajstkratni slovenski državni prvaki uspeli izvleči v podaljške in da so proti Vojvodini v rednem delu tekme klonili zgolj enkrat. Varovanci Božidarja Bandovića so imeli premoč in toliko lepih priložnosti, da bi zlahka tekmo dobili s 3:0. In tudi to govori o kakovosti Vojvodine, ki je počela prave neumnosti v zaključkih akcij. V prvem polčasu je Vukan Savićević denimo stekel sam proti Ažbetu Jugu, potem pa ni ne streljal ne poskusil preigrati srbskega vratarja, temveč podati do Seryja, toda to je storil tako slabo, da so se Štajerci zlahka obranili. Podobno je bilo v drugem polčasu, ko je sam pred Juga stekel mladi napadalec Vojvodine Mihailo Ivanović, vendar je Jug njegov strel obranil. Čuvaj mreže Maribora je sicer naredil eno veliko neumnost, ko je žogo podaril rdeče-belim, kar pa Srbi niso znali izkoristiti. Kot tudi številnih strelov proti Jugovemu golu, ki so v veliki večini bili nenatančni. Maribor je v drugem polčasu zgolj dvakrat poskusil, Soudani in Bourles sta bila nenatančna.

V podaljšku je bila slika še precej bolj mučna. Šimundža je neprepoznavnega Jakupovića celo zamenjal tik pred začetkom le-tega, čeprav ga je v igro poslal šele v 36. minuti. Bi pa mariborski trener verjetno zamenjal vse, na čelu z rezervisti, ki jih je poslal v igro hitro v drugem polčasu, če bi le lahko, tako slab je bil Maribor. V podaljšku so Štajerci igrali klasičen bunker. Ne bi ravno rekli, da je Šimundža, ki se je po telefonu pogovarjal s svojimi sodelavci, zaukazal kaj takšnega. Enostavno so bili vijoličasti prisiljeni v branjenje. In še enkrat lahko zapišemo, da je pravi čudež, da Srbi v prvem podaljšku niso zadeli. Imeli so dve zreli, toda z veliko dozo sreče so se Mariborčani ubranili. Uspešno so se šestnajstkratni slovenski državni prvaki izvlekli tudi v drugem podaljšku in prišli do loterije najstrožjih kazni, tam pa so bili uspešnejši od Srbov in si priigrali zadnji krog kvalifikacij za konferenčno ligo, kjer jih čaka švedski Djurgarden.