18.05.2015 23:12:34

Premier liga: Chelsea klonil pri WBA-ju

Steven Gerrard odigral svojo zadnjo tekmo v dresu Liverpoola na Anfieldu.

Na prvi sobotni tekmi smo videli točo zadetkov v mreži Aston Ville in svojevrsten rekord. Senegalski krilni igralec Sadio Mane je poskrbel za najhitrejši hat-trick v zgodovini elitne angleške nogometne lige. Triindvajsetletni Mane, ki je bil nekdaj soigralec Kevina Kampla pri Salzburgu, je tri zadetke v mrežo Ville zabil v dveh minutah in 56 sekundah.

Prejšnji rekord je imel v lasti Robbie Fowler, ki je leta 1994 tri gole za Liverpool dosegel v štirih minutah in 33 sekundah. Rekord v angleškem nogometu pa ima James Hayter, ko je leta 2004 v tretjeligaški konkurenci v dresu Bournemoutha tri žoge v mrežo Wrexhama spravil v dveh minutah in 20 sekundah.

ADIJO, STEVEN!
Bogata zgodovina redsov beleži nekaj zares velikih nogometnih imen, ki so globok pečat pustila ne samo v klubu iz mesta Beatlov, temveč v evropskem in svetovnem nogometu. Na Anfieldu še zmeraj s ponosom govorijo o 346 zadetkih, ki jih je v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja v rdečem dresu dosegel Ian Rush, starejši pa obujajo spomine na Rushevega soimenjaka Callaghana, ki je v 18 letih, ki jih je preživel pri redsih, skupaj zbral kar 857 nastopov.

Liverpoolovih legend je še precej, toda nihče ni pustil takšnega pečata kot nogometaš, ki je danes odigral svojo zadnjo, poslovilno tekmo na Anfieldu. Prefinjeni vezist odličnega pregleda nad igro in topovskega udarca je bil zadnjih 17 let nepogrešljiv član začetne enajsterice redsov, postal je ikona kluba. Zvesti navijači Liverpoola so iz prve vrste spremljali odraščanje Stevena Gerrarda. Od golobradega, 18-letnega mladeniča, ki je v rdečem dresu debitiral 29. novembra 1998, ko je v zadnji minuti obračuna na Anfieldu proti Blackburnu zamenjal Norvežana Vegarda Heggema, vse do zdaj, ko je popularni "Stevie G" veteran, ki ima v svojih nogah 697 nastopov za Liverpool v vseh tekmovanjih – kar ga na večno lestvico nogometašev z največ nastopi uvršča na tretje mesto –, v katerih je zabil 184 zadetkov, kar je peti dosežek redsov vseh časov.

V vseh teh letih so navijači rdečih iz mesta Beatlov skupaj s svojim kapetanom doživljali številne vzpone in padce. Kar dvakrat je Steven Gerrard svoje soigralce vodil na najpomembnejši tekmi v evropskem klubskem tekmovanju, v finalu lige prvakov. Leta 2005 je prav on s svojim zadetkom začel epski preobrat v Istanbulu, ko je Liverpool po prvem polčasu na tekmi z Milanom zaostajal s kar 0:3, nato pa po streljanju enajstmetrovk osvojil svoj peti – in zadnji – naslov evropskega klubskega prvaka, dve leti pozneje je bil v Atenah na igrišču vseh 90. minut, ko so se rdeče-črni iz prestolnice mode maščevali za istanbulski poraz in Liverpool premagali z 2:1.

Edini črn madež v karieri vezista, ki je za angleško reprezentanco odigral 114 tekem, kar ga uvršča na tretje mesto na večni lestvici nogometašev z največ nastopi, ostaja premier liga, ki je vse od prenovitve za Liverpool zakleta. In tega v svojih sedemnajstih letih ni mogel spremeniti niti Steven Gerrard. Navijači, ki so se v soboto na razprodanem Anfieldu na veličasten način poslovili od svojega kapetana – cena vstopnice za ta obračun je šla v višave in dosegla tudi 2000 evrov –, so skupaj z njim bridko jokali ob številnih polomih v angleškem prvenstvu. Jokali so, ko je Liverpool v zadnjih letih – z izjemo prejšnje sezone – dosegal zanje katastrofalne rezultate in štiri leta zapored tekmovanje končal na mestih, ki niso vodila v ligo prvakov (7., 6., 8. in 7. mesto med letoma 2009 in 2013), še večje solze pa so točili v sezonah 2001/02 in 2008/09 ter še posebej v prejšnji, ko so tekmovanje v angleški ligi končali na izjemno nehvaležnem drugem mestu.

Solzavo je bilo tudi sobotno slovo. Jokali so številni, ki si niso uspeli pravočasno zagotoviti dragoceni košček papirja in še zadnjič v živo na Anfieldu spremljati za mnoge največjega nogometaša, ki je kadarkoli oblekel rdeči dres Liverpoola. Solze je potočil tudi otrok redsov. Gerrardove solze so v prvi vrsti bile solze ganjenosti, vznesenosti, ponosa, a so bile pomešane tudi s solzami razočaranja. Razočaranja, ker v sedemnajstih letih ni uspel Liverpoolu priigrati naslova državnega prvaka, ki ga navijači tako dolgo pričakujejo. In ker bo v zgodovino za zmeraj zapisan kot legenda, ki mu je v ključnem trenutku ključne tekme za naslov angleškega prvaka spodrsnilo. To ga bo verjetno skelelo do konca življenja.

Sobotno slovo na Anfeldu prav tako ni bilo ravno lepo, saj je moral Liverpool Crystal Palacu priznati poraz z 1:3.

Za konec kroga smo v ponedeljek videli še presenetljivo zmago WBA-ja. V West Bromwichu je padel novopečeni angleški prvak Chelsea, ki je klonil s 3:0. Gostje so sicer od 29. minute igrali brez Cesca Fabregasa, saj si je zaradi nešportne poteze prislužil rdeči karton.

37. KROG angleškega prvenstva

SOUTHAMPTON - ASTON VILLA 6:1 (5:1)
1:0 Mane (13), 2:0 Mane (14), 3:0 Mane (16), 4:0 Long (26), 5:0 Long (38), 5:1 Benteke (45), 6:1 Pelle (81)

BURNLEY - STOKE CITY 0:0

QPR - NEWCASTLE 2:1 (0:1)
0:1 Riviere (24), 1:1 Barton (54), 2:1 Fer (61)

SUNDERLAND - LEICESTER 0:0

TOTTENHAM - HULL CITY 2:0 (0:0)
1:0 Chadli (54), 2:0 Rose (61)

WEST HAM - EVERTON 1:2 (0:0)
1:0 Downing (62), 1:1 Osman (68), 1:2 Lukaku (90+3)

LIVERPOOL - CRYSTAL PALACE 1:3 (1:1)
1:0 Lallana (26), 1:1 Puncheon (43), 1:2 Zaha (60), 1:3 Murray (90+1)

SWANSEA - MANCHESTER CITY 2:4 (1:2)
0:1 Toure (21), 0:2 Milner (36), 1:2 Sigurdsson (45), 2:2 Gomis (64), 2:3 Toure (74), 2:4 Bony (90+2)

MANCHESTER UNITED - ARSENAL 1:1 (1:0)
1:0 Herrera (30), 1:1 Blackett (82, avtogol)

WEST BROMWICH - CHELSEA 3:0 (1:0)
1:0 Berahino (9), 2:0 Berahino (47, enajstmetrovka), 3:0 Brunt (60)