Jure Bohorič
17.09.2014 22:41:57

V ŽIVO: Konec, Maribor z golom tik pred zdajci do velike točke!

Drago Wernig - TAKA

Po petnajstih letih je Slovenija spet dočakala večer v elitni ligi prvakov. In doživela sanjski zaključek! Maribor je bil na robu poraza, a si je z golom Luke Zahovića vseeno priigral veliko točko.

OGREVANJE PRED TEKMO
Ljudskem vrtu je vse nared za spektakel! Za prvo tekmo lige prvakov na slovenskih tleh po kar petnajstih letih. Tudi leta 1999 je bil v glavni vlogi Maribor, tedaj seveda v povsem drugačni podobi kot danes, ko bo proti uglednemu portugalskemu prvoligašu Sportingu poskušal doseči svojo drugo zmago v tem elitnem klubskem nogometnem tekmovanju. Kot se za takšno tekmo spodobi, bo Ljudski vrt kakopak pokal po šivih. Mariborski navijači, ki so med drugim na enega od transparentov zapisali "ker mi moč Ljudskega vrta smo, vsak zeleno-bel tu ponižan bo", so pripravili prav posebno koregrafijo čez celotno južno tribuno, v štajersko metropolo so pripotovali tudi portugalski pristaši, po naših ocenah jih je okoli 150. Pred tekmo so bili mirni, na mariborskih ulicah so se s pivom v rokah pripravljali na večerni spektakel.

Trenerja obeh klubov z začetnima enajsterica nista preveč presenetila, se je pa uresničilo to, kar smo napovedovali. Ante Šimundža je v prvo postavo uvrstil Izraelca Sintayehuja Sallalicha, ki je dobil prednost pred Damjanom Boharjem. Dokaj pričakovana je bila tudi odločitev glede obeh napadalcev, gol Sportinga bosta od prve minute dalje ogrožala Agim Ibraimi in Marcos Tavares. Pa gostje? Za slovenske ljubitelje nogometa brez senzacij, Marco Silva bo v ogenj poslal NanijaWilliamaSlimanija...

KO SE ZAČNE ZARES...
Ker smo prepričani, da ste si za tako pomembno mesto rezervirali prostor pred domačim televizorjem, vas ne bomo preveč nadlegovali s tem, kaj se dogaja na zelenici Ljudskega vrata. Raje bomo skupaj z vami držali pesti za slovenskega prvaka, ki bi moral biti zaradi barv tekmeca jasno še toliko bolj motiviran... Za Maribor je to sicer že tretja zaporedna evropska tekma, ko na nasprotni strani igra klub v zeleno-beli opremi.

V uvodnih desetih minutah tekme je bil Maribor tisti, ki je prišel bližje zadetku. Agim Ibraimi je hitro stekel po levi strani, prišel do strela in po žogi udaril zelo dobro. Toda izkušeni Rui Patricio je bil na mestu, izcimil se je le kot. Makedonec bi skoraj postal prvi nogometaš, ki bi v Ljudskem vrtu zabil gol v ligi prvakov po davnem 27. oktobru 1999. Pa še uradna številka gledalcev: 12.150. Ibraimiju je slabih deset minut kasneje vrnil Jefferson, ki je prosti strel s strani izvedel tako, da je ustrelil neposredno proti golu. Toda Jasmin Handanović je bil na mestu; sicer posredovanje ni bilo stoodstotno, a vseeno dovolj dobro, da je ostalo pri začetnem izidu. Ko smo že omenili zadnji gol v LV v LP, zdaj še en statistični "posladek": ko je Marcos Tavares v 22. minuti prejel rumeni karton, je postal prvi Mariborčan s takšno kaznijo po Luki Grešaku. Nekdanji vratar je kot zadnji član Maribora pred tem porumenel 2. novembra 1999 na gostovanju pri Bayerju. Takrat je Maribor odigral tudi zadnjo tekmo v LP pred obračunom s Celticom.

TEŽAVE SREDI PRVEGA POLČASA IN HITER ODGOVOR
Čeprav je Maribor dolgo časa nadzoroval dogajanje na sredini igrišča, se je nekje na polovici prvega polčasa vseeno znašel v resnih težavah. Sporting je prišel blizu vodstvu, Andre Carrillo je v enem napadu dvakrat nevarno streljal; najprej je Handanović dobro posredoval, v drugo pa je domače rešila celo prečka! Na drugi strani pa skorajda šok: Sporting bi si skorajda sam zabil gol, a je bil Rui Patricio dovolj zbran, na mestu pa je bil tudi po strelu Tavaresa z glavo. A to je bila napoved boljših časov za Maribor, ki se je hitro otresel pritiska gostov, vratar gostov pa je moral nato spet posredovati po zahtevnem strelu Ibraimija, ko je lahko žogo odbil le v kot. Kar zmore Carrillo, zmorem tudi jaz, si je rekel Aleksander Rajčević. A bolje bi bilo, če bi po prostem strelu Dareta Vršiča zadel mrežo in ne vratnice!

Prvi polčas se je tako končal z 0:0, toda oboji so imeli svoje priložnosti. Sporting je bil malce bolj v igri, ampak pretiranega učinka z njegove strani ni bilo. Mariboru se je v napadalnih akcijah odpiralo veliko prostora, toda tistega pravega protinapada jim ni uspelo izpeljati do konca. Toda na voljo je še 45 minut in vse je še odprto. V drugi polčas so se vijoličasti podali nespremenjeni, Silva pa je v garderobi pustil Andrea Martinsa in v ogenj poslal Joaa Maria.

DIVJI ZAČETEK DRUGEGA POLČASA
1:2! Toda ne v zadetkih, v priložnostih. Sporting je imel že po nekaj minutah dve izjemno zreli za vodstvo, a je Handanović dvakrat dobro posredoval. Na drugi strani je imel Tavares v nogah žogo za vodstvo, toda zadel je enega od branilcev in okroglo usnje je le za las zletelo mimo vratnice. Uh, kakšen začetek drugega dela!

Po uri igre je Šimundža iz žepa potegnil prvega jokerja: v igro je odšel Damjan Bohar, tik zatem pa je do strela spet prišel Tavares. Položaj je bil ugoden, poskus ne ravno najslabši, a premalo natančen in Brazilec je žogo poslal za las mimo daljše vratnice. Sledil je poskus Aleša Mertlja. Čez gol! A Maribor je vedno nevarnejši... In potem spet Handanović! Kakšna obramba ljubljanskega partnerja, po strelu Nanija je z mojstrovino rešil gotovo vodstvo Sportinga. Ta je nato prevzel pobudo, kot da bi Mariborčanom nekoliko pošle sape. Toda obramba je neprebojna, tudi po zaslugi vnovič izjemnega Petra Stojanovića, ki si je še dodatno dvignil vedno višjo ceno. Pa še Joao Mario je meril mimo, ko bi lahko tudi zadel, bil je v dobrem položaju...

GOL. ŽAL PORTUGALCEV
Ampak zgodilo se je, česar smo se bali. Nani je izkoristil neodločnost Mitje Vilerja in Vršiča; izigral ju je, si še malce namestil žogo, nato pa z odlično odmerjenim diagonalnim strelom matiral nemočnega Handanovića. Škoda, kakšna škoda! Bo imel Maribor z Luko Zahovićem in Jean-Philippom Mendyjem dovolj moči za izenačenje? Zasluži bi si ga zagotovo... Tri izjema Handanovićeva posredovanja zapovrstjo so spodbudile navijače domačih, ki so krenili še v zadnjo ofenzivo. Nogometaši pa tudi. Toda s koliko moči po tej viteški predstavi? Zahović jo je imel še dovolj, tudi za dva nevarna poskusa. A prvega je Patrico ubranil, po drugem je žoga sicer zatresla mrežo. Toda z zunanje strani.

IN POTEM NAJSLAJŠE: TIK PRED KONCEM 1:1!
Potem pa eksplozija navdušenja. Luki Zahoviću je uspelo, kar mu ni tik pred tem. Zatresel je mrežo Sportinga, z glavo, na izjemen način. Zvezdnik v nastajanju je izkoristil tri komična posredovanja gostov, stekel je sam proti golmanu in ga rutinirano premagal!

Maribor je torej ostal neporažen, osvojil je veliko točko. To pa je za zdaj tudi vse z naše strani. Že kmalu si boste na spletni strani lahko prebrali poročilo našega novinarja Roberta Balantiča, nato pa seveda tudi številne odzive in iz enega in iz drugega tabora.

MARIBOR - SPORTING 1:1 (0:0)

Maribor - Stadion Ljudski vrt. 12.150 gledalcev. Glavni sodnik: Clement Turpin (Francija).
Strelca: 0:1 Nani (80), 1:1 Zahović (93).
MARIBOR: Handanović, Rajčević, Viler, Arghus, Ž. Filipović, Sallalich (od 58. Bohar), Ibraimi, Vršič (od 81. L. Zahović), Stojanović, Mertelj, Tavares (od 83. Mendy). Trener: Ante Šimundža.
SPORTING: Rui Patricio, Mauricio, Jefferson, Sarr, Cedric, Andre Martins (od 46. Joao Mario), William Carvalho, Adrien Silva, Slimani (od 91. Montero), Carrillo (od 65. Mane), Nani. Trener: Marco Silva.
Rumeni karton: Tavares (22), Ibraimi (89); Mauricio (42).