Primož Salmič
03.08.2015 22:31:41

Naj se ve, kdo je (tudi) enbeajevec

Slovenski košarkarji zabeležili drugo zmago v pripravah na EP.

Laško je gostilo prvega od dveh dvobojev v dveh dneh slovenske izbrane vrste z Avstralijo, drugi bo sledil danes ob 20.05 v ljubljanskih Stožicah. Sinoči so bili boljši Slovenci, z izjemo uvodnih minut so nadzorovali potek srečanja in zasluženo slavili z 79:70.

Slovenija - Avstralija 79:70 (26:23, 46:34, 61:47)

Laško - Dvorana Tri lilije, gledalcev 1500, sodniki: Boltauzer, Vučković, Zupančič (vsi Slovenija).
Slovenija: Joksimović 5, Prepelič 8 (3:4), Dragić 22 (4:5), Balažić 9, Dimec 4 (2:4), Omić 10 (2:6), Klobučar 14 (2:2), Slokar 7 (0:4).
Avstralija: Goulding 3, Broekhoff 20 (4:4), Bogut 6 (0:1), Gibson 2, Newley 7, Dellavedova 11 (2:2), Bairstow 3 (1:2), Exum 2, Matin 2, Andersen 6 (2:2), Jawai 8 (2:4).
Prosti meti: Slovenija 13:25, Avstralija 11:15.
Met za dve točki: Slovenija 18:30, Avstralija 22:36.
Met za tri točke: Slovenija 10:20 (Dragić 4, Klobučar 2, Joksimović, Balažić, Slokar, Prepelič), Avstralija 5:23 (Dellavedova 3, Newley, Goulding).
Skoki: Slovenija 33 (25 + 8), Avstralija 36 (20 + 16).
Osebne napake: Slovenija 21, Avstralija 23.
Pet osebnih: Goulding (36.).

V prvem napadu je zabil v slogu »hej, fantje, jaz sem prvak lige NBA, kdo pa ste vi?«. Andrew Bogut, prvi zvezdnik avstralske reprezentance, je kmalu nato ponovil vajo. In ko se je nato začel »širokoustiti« še tisti, ki bo v prihodnosti očitno perjanica »aussijev«, Matthew Dellavedova, ter zadel dve trojki, je po štirih minutah semafor kazal že prednost desetih točk za goste (14:4).

Hej, to pa je res neka druga liga, kot so bili Novozelandci, smo si takrat mislili. Bomo v Laškem priča stampedu napačne zelene barve, je takrat najbrž pomislil še marsikdo. A Avstralci so hitro izgubili zalet. Seveda nekaj na račun menjav, a tudi vse boljše igre Slovencev, ki jih je Jure Zdovc vseskozi gnal, naj, za vraga, igrajo obrambo. Sredi četrtine je našel peterko, ki mu je ustregla: Jaka Klobučar, Klemen Prepelič, Zoran Dragić, Jure Balažić in Uroš Slokar so v nekaj minutah zaostanek 12 točk (7:19) pretvorili v prednost s 26:21. In Slovenija je dobila že prvih deset minut, kar se je sredi četrtine zdelo utopično.

Slovenski selektor je še naprej zahteval trdo obrambo in igralci so ga poslušali. V drugi četrtini so prejeli le 11 točk, sami pa jih dali devet več. Dragić je Dellavedovi, ki ima v ligi NBA precej boljši status od našega reprezentanta, pokazal, da zna tudi on zadeti trojko, slednja je bila na splošno močno orožje Slovenije v prvih 20 minutah (met 7:13). To je bila prva Dragićeva tekma, tako kot Klobučarjeva. Zdovc je na tribuni od pripravljenih za igro pustil Bobana Tomića, Blaža Mahkovica in Luko Vončino, Saša Zagorac je še v fazi rehabilitacije, Miha Zupan potrebuje še kakšen trening več.

Na slednjih se je očitno do zdaj res delalo dobro, vsaj sodeč po tistem, kar so Zdovčevi varovanci kazali nekje od pete minute dalje. Tudi v tretji četrtini so držali raven igre v obrambi, in čeprav so tudi sami padali v napadu, so spet dosegli dve točki več od tekmecev. Bogut je takrat že ležal tam ob avt črti, zaradi rahle poškodbe Avstralci niso tvegali. Alen Omić je tako lahko dvakrat lepo zavrtel Davida Andersena.

V zadnji četrtini je na sceno stopil Dragić, postal najboljši strelec srečanja in interni dvoboj z Dellavedovo odločil v svojo korist. Slovenci so si po visokem vodstvu s 66:49 sami zagrenili življenje, po tehnični napaki Nebojše Joksimovića je sledilo slabše obdobje in Avstralci so se približali, toda pretiranega strahu za preobrat ni bilo. Druga tekma, druga zmaga in Avstralci z Novozelandci morda le ne bodo imeli tako lahkega dela. Slovenci pa ... Nikoli ne podcenjujte Zdovčeve ekipe. Ta stavek vam bomo to poletje gotovo servirali še nekajkrat. Da, in spet se je končalo s krstom, tokrat za Žigo Dimca in Luko Vončino.