ps
04.09.2014 23:14:55

Porazna zadnja četrtina

Fiba

Slovenska reprezentanca je v zadnjem nastopu prvega dela svetovnega prvenstva izgubila z Litvo. Zgodil se je najslabši mogoči scenarij, naša izbrana vrsta je osvojila drugo mesto v skupini D in jo v osmini finala jutri čaka obračun z Dominikansko republiko.

Od silnih kombinacij glede uvrstitve slovenske reprezentance, s katerimi smo se ukvarjali po sredinih tekmah v pričakovanju četrtkovih, sta pred dvobojem Slovenije in Litve ostali le še dve. Za to so poskrbeli Avstralci s porazom z Angolo in tako je bilo jasno, da zmaga Slovenijo vodi na prvo mesto, poraz pa na drugo, tisto, ki so se ga vsi izogibali kot hudič križa zaradi morebitnega dvoboja z ZDA že v četrtfinalu (tja je seveda še treba priti, Slovence v osmini finala najprej čaka Dominikanska republika).

Litva je bila v boljšem položaju, zmaga je tudi njej prinašala prvo mesto, poraz pa tretjega, ki je bilo precej bolj zaželjeno od drugega. A Litovcem se je še kako šlo za uspeh, tudi oni so že pogledovali naprej in so vedeli, da se hipotetično z zmago izognejo Sloveniji v četrtfinalu, ki bi jo v primeru uspeha pahnili na drugo mesto. Ah, vidite, spet smo zašli v kalkulacije ... "Pritiska ni, vemo, zakaj smo tu in zakaj igramo. Hočemo biti prvi," je pred tekmo sporočil Zoran Dragić, njegovo sporočilo je bilo dovolj jasno in tudi najbolj enostavno, češ, pustite ostale možnosti pri miru.

Dvorana je bila pripravljena za zadnji obračun skupine. Že pred tekmo se je vedelo, da bo vzdušje na njej najboljše, saj so si nasproti stali slovenski navijači, njih okrog 500, in približno štirikrat številčnejši Litovci, ostala mesta na skoraj do zadnjega mesta polnih tribunah pa so zapolnili domačini.

Takoj uvodne minute so pokazale, da bo to tudi najbolj kakovostni obračun prvenstva, svojevrstna osmina finala že v prvem delu. V prvi četrtini si nobena ekipa ni priigrala več kot treh točk prednosti, veliko je bilo izmenjav vodstva. Domen Lorbek je bil na začetku najbolj razpoložen pri naših, Jonas Valančiunas pri Litvi. V drugi četrtini je Zoran Dragić dosegel dve trojki in v 27. minuti Slovence popeljal v vodstvo s 37:32. Do izteka prvega polčasa so prednost še povišali, trojka Mihe Zupana in uspešen prodor Gorana Dragića, ki sta bila skupaj z Lorbkom najboljša strelca (9) v prvih 20 minutah, sta poskrbela za lepih osem točk plusa.

Takoj na začetku drugega polčasa se je zaiskrilo, ko je Adas Juskevičius s komolcem odrinil Gorana Dragića in že tako vroče vzdušje se je še ogrelo. Litovci so ob podpori navijačev še bolj zagrizli v obrambi, a Slovenci so igrali pametno in jim niso pustili bližje. Povedli so že za 12 točk (60:48), v zadnji minuti pa z napakama dopustili Litvi, da je prišla bližje, predvsem pa dobila nov zalet. Slovenija 11 minut (!) ni dosegla koša in Litva je naredila preobrat ter prišla do dragocene zmage.

Slovenija - Litva 64:67 (62:55, 44:36, 24:22)

Las Palmas – Gran Canaria Arena. 9800 gledalcev. Sodniki: Anderson (ZDA), Viator (Fra), Koromilas (Grč).
SLOVENIJA: Balažić 3, Slokar 5 (1:2), A. Nikolič, Prepelič, Murić, Blažič, Zupan 13, G. Dragić 10 (2:5), Z. Dragić 10, Lorbek 14, Klobučar, Omić 7 (3:3).
LITVA: Pocius 8 (1:2), Juškevičius 6 (1:2), Kuzminskas, D. Lavrinovič 11 (2:2), Mačiulis 4 (4:4), Seibutis 5 (1:1), Jasaitis 3, Motiejunas 5 (0:2), K. Lavrinovič 5, Jankunas 6 (2:2), Valančiunas 12 (2:2), Vasiliaskuas 2.
Prosti meti: Slovenija 6:10, Litva 13:17.
Met za dve točki: Slovenija 20:40, Litva 18:40.
Met za tri točke: Slovenija 6:25 (Z. Dragić 2, Lorbek 2, Zupan, Balažić), Litva 6:16 (Pocius, Jasaitis, D. Lavrinovič, Juškevičius, Motiejunas, K. Lavrinovič).
Skoki: Slovenija 34 (23 + 11), Litva 38 (29 + 9).
Osebne napake: Slovenija 22, Litva 17.
Pet osebnih napak: Balažić (38.)