Primož Salmič
31.08.2014 20:58:41

Zokijev šov proti Mehiki

fiba.com

Slovenski košarkarji so se v drugem krogu svetovnega prvenstva v Španiji pomerili z reprezentanco Mehike in zanesljivo slavili, končni rezultat je bil 89:68.

Mehičani so bili vse do večera pred tekmo popolna neznanka za slovenske košarkarje. Šele po zmagi nad Avstralijo je sledila prva analiza nasprotnika, v glavni vlogi je bil pomočnik Jureta Zdovca Stefanos Dedas, ki je bil zadolžen za to, da zbere informacije o tekmecu. Marsikateri reprezentant je bil verjetno presenečen, ko je videl posnetke mehiške igre, Zoran Dragić je recimo že bil tak primer. "Mehika je petkrat boljša od Avstralije," je dejal po včerajšnjem dopoldanskem treningu, ko so se slovenski košarkarji že bolje seznanili s tem, kaj jih čaka nekaj ur pozneje.

Seveda je Dedas igralce najbolj opozoril na Gustava Ayona, centra, ki od leta 2011 igra v ligi NBA, Atlanta je že njegov četrti klub tam. Z 208 centimetri ne previsok, zato pa zelo gibljiv in hiter košarkar, ki je iznajdljiv pod košem in zna dobro podati tudi soigralcem. Mehika ima še enega enbeajevca, Jorgeja Gutierreza, branilca Brooklyna, ki se mu je pridružil pred koncem lanske sezone. A na prvi tekmi Mehičanov z Litvo, ki so jo Srednjeameričani izgubili s slabšo tretjo četrtino, ni bil najboljši strelec ne Ayon ne Gutierrez, pač pa branilec Francisco Cruz. Z izjemo dvojice, ki igra v ligi NBA, si kruh na tujem služi le še Paul Stoll, naturalizirani Američan v mehiški vrsti, ki je zadnji dve sezoni igral v Izraelu in Turčiji, pred tem pa vrsto let v Mehiki.

FURIOZEN ZAČETEK
Samo enkrat doslej se je Slovenija pomerila z Mehiko, to je bilo že davnega leta 1992, ko je na prijateljskem srečanju v Španiji slavila z visokimi 26 točkami razlike. Česa podobnega tokrat ni bilo pričakovati, čeprav je začetek kazal prav na to. Ravno Zoran Dragić je bil tisti, ki je v uvodu srečanja igral kot v transu. Po njegovi četrti točki je Slovenija povedla s 6:0, ko je zadel svojo prvo trojko in skupno sedmo točko, je bilo po dobrih treh minutah 12:0. Do 20. točke Slovenije, ko je prišla do najvišje prednosti v prvem polčasu (20:4), jih je Zoran Dragić prispeval 13, od tega tri trojke, katere ni zgrešil nobene. Žal je že po slabih sedmih minutah dobil drugo osebno napako, zaradi česar ga je selektor Jure Zdovc poslal na klop. Vse do konca prvega polčasa ni več prišel na parket, z njegovim odhodom z igrišča pa je slabela tudi prevlada Slovenije, Mehičani pa so vse bolj prihajali do besede. Na začetku je zlasti Cruz je držal korak in v prvi četrtini, do konca katere so tekmeci prednost naših znižali na šest točk, dosegel polovico vseh točk Mehike.

V drugi četrtini pa se je razigral tudi Ayon, ki je v nekem obdobju dosegel devet zaporednih točk za Mehičane in ti so že po dveh minutah tega dela igre izenačili na 26. Toda Slovenci jim niso pustili, da bi tudi povedli, Domen Lorbek je dosegel koš, po katerem so Slovenci spet prišli do prednosti, izkazalo se je, da je bilo izenačenje na 26 tudi edino na tekmi. V obrambi so naši spet zaigrali bolje, v napadu pa je vlekel Jaka Klobučar, pomagal je tudi Alen Omić, ki je dosegel zadnji koš v prvem polčasu za solidnih devet točk naskoka pred drugimi 20 minutami.

NIKOLIĆ DEBITIRAL
Drugi polčas je spet začel tudi Zoran Dragić in, kakopak, v svojem prvem metu v njem zadel trojko. Z njo je razliko spet zvišal na dvomestno številko, malo zatem pa še asistiral Omiću za alley-oop in zabijanje, s katerim je bil rezultat 59:45. Spet je bil Ayon tisti, ki je nanizal nekaj zaporednih točk za Mehičane in razliko spustil pod deset, potem pa je na sceno stopil Jure Balažić in dvakrat zapored zadel izza črte 6,75 za spet velikih 15 točk prednosti po koncu tretje četrtine.

Že v prvem napadu Slovenije v njej so Mehičani poskušali z zelo agresivno obrambo, verjetno upajoč na nekaj podobnega, kot je večer prej v zaključku tekme uspelo Avstralcem, ki so precej znižali prednost. Toda po eni strani ta obramba ni bila tako dobra kot avstralska, po drugi so bili Slovenci tokrat bolje pripravljeni, in tretje, brata Dragić sta preprosto predobra za to Mehiko. Skupaj sta dosegla prvih devet točk v zadnji četrtini in razliko povišala že preko 20 točk. Največ je znašala plus 26 (78:52), visoka prednost pa je selektorju Zdovcu omogočila, da v zaključnih minutah na parket pošlje tudi najmlajšega v naši vrsti, Alekseja Nikolića.

SLOVENIJA - MEHIKA 89:68 (65:50, 46:37, 24:18)

Las Palmas – Dvorana Gran Canaria Arena. 6000 gledalcev. Sodniki: Benito (Brazilija), Koromilas (Grčija), Lottermoser (Nemčija).
SLOVENIJA: Balažić 9, Slokar 4 (0:2), Murić 3, Blažič 2, Zupan 6 (4:4), G. Dragić 18 (5:7), Z. Dragić 22 (2:2), Lorbek 3 (1:2), Klobučar 10 (3:3), Omić 12.
MEHIKA: Stoll 2 (2:2), Ramos 6, J. Gutierrez 8 (2:2), Ayon 23 (5:9), Cruz 13 (2:2), Meza 2, Hernandez 6, Mendez 6, Parada 2.
Prosti meti: Slovenija 15:20, Mehika 11:15.
Met za dve točki: Slovenija 22:32, Mehika 21:34.
Met za tri točke: Slovenija 10:21 (Z. Dragić 4, Balažić 3, Klobučar, G. Dragić, Murić), Mehika 5:13 (Hernandez 2, Mendez 2, Cruz).
Skoki: Slovenija 20 (14 + 6), Mehika 25 (17 + 8).
Osebne napake: Slovenija 21, Mehika 23.