Primož Salmič
17.12.2014 22:16:53

Vaso zbudil gledalce

Nikola Miljković

Union Olimpija je nastope v prvem delu evropskega pokala končala z visoko zmago nad latvijsko VEF Rigo v tekmi, ki pravega tekmovalnega naboja ni imela. Pri zmajih se je med strelce vpisalo vseh 11 košarkarjev, ki so bili v postavi.

S popoldanskim porazom Zenita v gosteh pri Himkiju je že pred dvobojem v Stožicah postalo jasno, da je Olimpija osvojila tretje mesto v skupini D, ne glede na razplet tekme z VEF-om. Čeprav ni šlo za biti ali ne biti, je bilo tretje mesto vseeno tisto, ki so si ga Ljubljančani bolj želeli od četrtega zaradi tekmecev v drugem delu, in prijetneje je bilo začeti srečanje, ko so vedeli, da jih tudi morebitni spodrsljaj ne bo ničesar stal.

Vseeno pa so gostom iz Latvije hitro dali vedeti, kdo je gospodar stožiškega parketa oziroma kdo bo igral tudi v drugem delu in kdo ne. Predvsem po zaslugi prizadevnega Dina Murića so po nepolnih šestih minutah že vodili s 17:6.

V nadaljevanju je zavzetost padla in VEF Riga je uspešno držala zaostanek okrog desetih točk. Vse skupaj je delovalo vedno bolj zaspano, tako na parketu kot na tribunah, razpoloženje sta dvignila le Blaž Mahkovic z zabijanjem po lepi asistenci Marka Marinovića ter center Vasilije Vučetić, ki je ob odsotnosti poškodovanega Alena Omića dobil zajetno minutažo, z zadeto trojko. Prav s slednjo so se Ljubljančani spet nekoliko zbudili in povedli z 41:26, kar je bila najvišja prednost v prvem polčasu, po 20 minutah pa imeli 12 točk naskoka.

Zadnja kolikor toliko resna grožnja gostov, da bi lahko kaj naredili, se je zgodila z njihovo serijo šestih zaporednih točk, s katero so naskok 15 točk na začetku tretje četrtine znižali na devet. Po hitrem odgovoru zeleno-belih so se Latvijci "umirili" in Olimpija je po zabijanju Halila Kanacevića v 27. minuti prvič vodila za 20 točk. V 34. minuti je prvi točki dosegel še Luka Rupnik, zadnji v vrstah domačih, ki se pred tem še ni vpisal med strelce, in nič ne bi bilo narobe, če bi se tekma končala že tedaj. Zares se je malo pozneje, z visoko razliko in aplavzom zmajem za opravljeno v prvem delu.

Union Olimpija - VEF Riga   90:61 (69:46, 41:29, 22:14)

Ljubljana – Dvorana Stožice. 2200 gledalcev. Sodniki: Fufis (Grčija), Putenko (Rusija), Lanzarini (Italija).
UNION OLIMPIJA: Rupnik 7, Marinelli 8 (1:1), Hrovat 5 (1:2), Brodnik 5 (3:4), Vučetić 13 (4:4), Murić 12 (4:4), Nikolov 11 (2:2), Mahkovic 15, Prepelič 3, Marinović 6, Kanacević 5 (1:1).
VEF RIGA: Mejeris 2 (2:2), Timma, Jakovičs 10 (4:4), Strelnieks 2, A. Berzinš 3, Robinson 12, Škele 5 (0:2), Zakis 19, J. Berzinš 4 (1:2), Pasečniks 4.
Prosti meti: Union Olimpija 16:18, VEF Riga 7:10.
Met za tri točke: Union Olimpija 8:26 (Marinović 2, Marinelli, Rupnik, Mahkovic, Prepelič, Nikolov, Vučetić), VEF Riga 6:17 (Robinson 2, A. Berzinš, J. Berzinš, Zakis, Škele).
Osebne napake: Union Olimpija 19, VEF Riga 22.