alesfevzer.com

Cedevita Olimpija je v 2. krogu lige ABA doma izgubila proti Dubaiu s 84:92.

Ced. Olimpija – Dubai 84:92
(60:83, 42:63, 17:29)

* Dvorana Stožice, gledalcev 4300, sodniki: Belošević, Jovčić, Ćalić (vsi Srbija).
* Cedevita Olimpija: Stewart 15 (4:6), Robinson 14 (4:8), Jones 9 (2:3), Radović 4, Nikolić 11 (5:6), Lemar 7 (5:6), Blažič 6 (3:4), Geben 11, Prepelič 5, Ogbeide 2 (0:2).
* Dubaj: Mason 20 (4:4), Dangubić 6 (1:1), Uskoković 3, Abass 3, Prepelič 23 (7:8), Taylor 10 (3:4), Williams 6, Anđušić 7 (3:3), Radošević 5, Düverioglu 9 (1:2).
* Prosti meti: Cedevita Olimpija 23:35, Dubaj 19:22.
* Met za tri točke: Cedevita Olimpija 7:21 (Nikolić 2, Stewart, Jones, Blažič, Geben, Prepelič), Dubaj 13:37 (Mason 4, Prepelič 4, Dangubić, Uskoković, Abass, Taylor, Radošević).
* Osebne napake: Cedevita Olimpija 22, Dubaj 28.
* Pet osebnih: Taylor (28.), Radošević (35.).

Kar spodobno število gledalcev se je nabralo v Stožicah, bilo jih je skoraj 4500. Razlogov za dober obisk je bilo več: prva domača tekma sezone, zmaga v eurocupu sredi tedna v Cluju, pa še tekmec je bil zanimiv - novinec v ligi ABA Dubai, ki ga trenira nekdanji strateg zmajev Jurica Golemac, njegov kapetan pa je Klemen Prepelič.

Prav odlični slovenski branilec je bil eden glavnih akterjev gladke zmage. Dosegel je že prvih sedem točk za Dubai, ki je od začetka imel vse niti igre v svojih rokah. Na začetku 8. minute je že povedel s 24:8 in nato vse do konca tekme nadzoroval potek. Ob koncu prve četrtine je bila razlika 12 točk, zmaji so ves čas neuspešno poskušali priti bližje. Po drugi trojki Prepeliča je bil sredi 12. minute izid 33:18. To je bila peta trojka Dubaia iz 12 poskusov, Olimpija je takrat imela zgolj eno zadeto, vrgla pa je samo dve, obe Aleksej Nikolić. Slednji je nato dosegel tudi še drugo trojko zmajev v prvem polčasu (iz sedmih poskusov), gostje so bili v tem elementu precej uspešnejši in tudi na ta račun zlahka držali Ljubljančane na varni razdalji.

Gostje so že ob izteku 17. minute dosegli mejo 50 točk, še v 18. minuti so vodili s 55:38, na začetku zadnje minute prvega polčasa pa že presegli 60 točk. Po 20 minutah je semafor kazal 42:63, Američan v vrstah Dubaia Nate Mason je bil pri 18 točkah, od tega štiri trojke iz petih poskusov. Olimpija je torej malo metala izza črte 6,75, so pa zato zmaji pogosto stali na črti prostih metov, do polčasa že 22-krat, a bili le 64-odstotno uspešni (14 zadetih metov). Prvi polčas je bil ponesrečen, Dubai je imel odgovor na vsako obrambno različico Olimpije, Mason in Prepelič (do polčasa 13 točk) sta odlično vodila goste in razigravala še soigralce. Dubai je krepko prevladoval tudi v skoku, po 20 minutah je bilo razmerje 23:10 v njegovo korist, samo v napadu so gostje imeli toliko skokov kot Olimpija skupaj.

Mislili smo, da bo nadaljevanje ponudilo drugačno sliko, da se bodo zmaji po velikem odmoru pokazali v drugačni luči in naredili tekmo bolj zanimivo, a se je tretja četrtina nadaljevala v enakem slogu. Olimpija je delovala razglašeno, visok zaostanek je povsem umiril publiko in v skoraj gledališkem vzdušju so gostje še naprej igrali svojo igro. To je pomenilo, da sta Prepelič in Mason dirigirala orkestru, ki jima je lepo sledil. Na drugi strani se zmajem ni kaj dosti posrečilo. Še naprej so slabo metali proste mete, razlika v ujetih žogah se je še povišala, enako tista v zadetih trojkah. Pika na i je bila zadeta trojka Dubaia ob zvoku sirene skoraj s polovice za velikih 23 točk pred zadnjo četrtino.

Ta je bila seveda zgolj formalnost. Tri minute pred koncem so se zmaji sicer nekako potihoma približali na deset točk razlike, imeli priložnost za dodatno znižanje, a jo zapravili in zanimive končnice ni bilo, razlika na koncu pa niti ne kaže pravega razmerja moči. Olimpija je vknjižila drugi poraz na začetku lige ABA, Dubai je na drugi strani po Crveni zvezdi doma vzel še en velik skalp. In predvsem pokazal, da je že zdaj zelo dobra ekipa. Glede na to, da je sestavljena povsem na novo in da recimo Davis Bertans v Stožicah sploh ni igral, pa lahko pričakujemo samo še boljše predstave tega moštva. Jurica Golemac bo z njim gotovo čisto pri vrhu lige.