sta
sta
28.11.2018 12:19:06

Konec tedna v olimpijskem Lillehammerju na vrsti skakalke

Potem ko so smučarski skakalci že zakorakali v poolimpijsko, 40. sezono, se bo konec tedna v olimpijskem Lillehammerju začela še osma sezona svetovnega pokala za skakalke. Na Norveško je odpotovalo šest Slovenk na čelu z državno prvakinjo Emo Klinec, ki jih od petka do nedelje čakajo tri tekme - dve na srednji ter ena na veliki skakalnici.

Minula sezona je bila v slovenskem taboru zadnja za oba glavna trenerja smučarskih skokov. S čela moške vrste se je moral posloviti Goran Janus, novega glavnega trenerja pa je dobila tudi ženska reprezentanca, potem ko je Staneta Baloha zamenjal Zoran Zupančič. Ta bo žensko vrsto popeljal v nov olimpijski cikel in obenem v rekordno sezono, saj skakalke letos čaka kar 27 tekem svetovnega pokala (lani jih je bilo na koledarju 15).

Zupančič je s svojimi novimi varovankami, s katerimi so se dobro ujeli, v zadnjih tednih pred začetkom, ko je, kot pravi, adrenalin naraščal, opravil še nekaj testov zimske opreme. Pred sezono, katere vrhunec bo nordijsko svetovno prvenstvo februarja v Seefeldu, še pred tem pa kar tri tekme svetovnega pokala na najprestižnejši postojanki ženskega cirkusa - domačem Ljubnem, je bil smel v napovedih.

"Cilji so v prvi vrsti za nas ekipni. Merimo na visoko mesto v pokalu narodov, drugi cilj je seveda svetovno prvenstvo, kjer merimo na kolajno in močan ekipni uspeh, tudi skupaj s fanti na tekmovanju mešanih ekip. Težko je sicer govoriti preuranjeno. Tretji cilj pa je seveda odličen nastop pred domačimi navijači na Ljubnem," je cilje sezone izpostavil Zupančič in zatrdil: "Za nas so visoke uvrstitve v svetovnem pokalu prva tri mesta."

Zamenjavo na trenerskem položaju je pozdravila tudi prva skakalka slovenske vrste, državna prvakinja Ema Klinec. "S trenersko spremembo je seveda prišlo tudi do sprememb na treningih, ki so bile po mojem mnenju potrebne. Nekaj časa smo potrebovali, da smo se privadili drug na drugega, a zdaj že vse poteka gladko. Vzdušje v ekipi je na lepi ravni, za zdaj je vse super," je pred začetkom zime dejala 20-letna skakalka, lani mladinska svetovna podprvakinja, ki je doslej petkrat v karieri stala tudi na stopničkah svetovnega pokala, a je za zdaj še brez zmage.

Zato pa je Klinčeva letos blestela na tekmah poletne velike nagrade, kjer je stala tudi na najvišji stopnički, skupno pa je poletno sezono končala na drugem mestu, zato so vanjo uperjena velika pričakovanja tudi pred začetkom zimske sezone.

Glavni trener je poleg Klinčeve v Lillehammer odpeljal še izkušeno, 30-letno Majo Vtič, ki je doslej zbrala osem stopničk v svetovnem pokalu, ima tudi zmago, zdaj pa se vrača po poškodbi, lani s končnim devetim mestom najboljšo Slovenko v svetovnem pokalu, 23-letno Uršo Bogataj, 18-letno Niko Križnar, 24-letno Špelo Rogelj, tudi že zmagovalko svetovnega pokala (2014), ter komaj 17-letno Jernejo Brecl.

Varovanke Zupančiča, ki so zadnja dva tedna do odhoda trenirale doma v Planici in Kranju in na ledeni smučini opravile med 50 in 60 skokov, prvi preizkus sezone čaka v četrtek, ko bodo na sporedu kvalifikacije.

Na domačem pragu bo novo sezono začela tudi olimpijska prvakinja in zmagovalka svetovnega pokala, 24-letna Maren Lundby, ki je bila minulo sezono skorajda nedotakljiva in je skupno zmago slavila z veliko prednostjo. Tudi za letos napoveduje boj za vrh in nestrpno pričakuje domači uvod v novo sezono. Po nove izzive se podaja s popotnico skupno 13 zmag v svetovnem pokalu.

Še precej več, kar 55, ki so ji prinesle tudi štiri skupne zmage v svetovnem pokalu, jih ima 22-letna Japonka Sara Takanashi, ki je minulo sezono končala kot tretja najboljša, bronasta pa je bila tudi v Pyeongchangu. Za letošnjo je napovedala nov pohod na vrh, saj je pred Klinčevo slavila skupno zmago na poletni veliki nagradi.

Širši vrh je lani krojila tudi 22-letna Nemka Katharina Althaus, ki je bila v svetovnem pokalu skupno druga, tik pod vrhom je končala tudi na zimskih olimpijskih igrah. Zato pa ima tik pred začetkom sezone težave s poškodbo ena od najbolj prepoznavnih skakalk karavane, nekdanja svetovna prvakinja Daniela Iraschko-Stolz. Izkušena, 35-letna Avstrijka je namreč padla med ponedeljkovim treningom v Lillehammerju in si bržkone zlomila nos, za zdaj še ni znano, ali bo na uvodnih tekmah lahko nastopila ali ne.