Jurij Završnik
02.02.2015 12:13:54

Sanjaj, živi in deli

Reuters

Danes se bo z otvoritveno slovesnostjo začelo svetovno prvenstvo v alpskem smučanju v Vailu in Beaver Creeku.

Domači imajo na zboru najboljših smučark in smučarjev na svetu velika pričakovanja, toda Evropa ne bo pustila, da z mize kolajn pobere le drobtinice. V boj za kolajne v vseh disciplinah tudi zadnjič na svetovnih prvenstvih Tina Maze.

Ob tretji uri ponoči se bo prek luže začel letošnji največji smučarski dogodek. Američani bodo tudi otvoritveno slovesnost pripravili v svojem slogu, z ognjemetom, nastopi nekaterih (bolj lokalnih) glasbenih zvezdnikov (Kolorado in gorska veriga Rocky Mountains sta domovini country glasbe, v Beaver Creeku pa imajo tudi svoj snežni country radio KSKE) in vsem drugim. Šov bo razdeljen na tri enote – sanjaj, živi in deli (dream it, live it, share it), poudarjal pa bo vrednote, ki naredijo alpsko smučanje in ljudi, ki se z njim ukvarjajo, tako posebne.

Reuters

Na svetovnem prvenstvu naj bi sodelovalo 71 držav, do zdaj pa je v Vail prispelo 69 nacionalnih ekip (med njimi tudi Kajmanski otoki, Indija, Azerbajdžan, Brazilija, Grčija, Haiti, Izrael, Jamajka, Južna Afrika, Tajvan in Timor). Seveda je velika večina teh držav na svetovnem prvenstvu samo po načelu "pomembno je sodelovati", kajti na zadnjem SP v Schladmingu je kolajne osvojilo deset držav (14 odstotkov) in prav veliko več jih ne bo niti letos.

Pred dvema letoma je bila v Avstriji najuspešnejša ekipa ZDA in to kljub temu, da se je poškodovala Lindsey Vonn (tri zlate kolajne je osvojil Ted Ligety in eno Mikaela Shiffrin). Doma so bili razočarani Avstrijci z le dvema zlatima kolajnama (Marcel Hirscher in ekipna tekma), popolnoma pa so bili povoženi Švicarji z enim samim srebrom (Lara Gut v superveleslalomu za Tino Maze). Nad pričakovanji so se odrezali Francozi (Tessa Worley in Marion Rolland sta obe osvojili zlato medaljo), Slovenija oziroma Mazejeva pa je vzela zlato in dve srebrni kolajni (superveleslalom, veleslalom, kombinacija) in bila na koncu četrta najuspešnejša država na svetu.

Reuters

Takrat je Tina kljub izjemnemu izkupičku celo malce razočarala. Pravilno in neskromno je hotela kolajne v vseh petih disciplinah in od tega vsaj tri zlate. Mazejeva je bila tako prepričana o svoji formi, da je vsak rezultat, ki ni bil za zmagovalni oder, dojemala kot neuspeh. V tisti sezoni je kronala dosežke z rekordnim izkupičkom točk za osvojeni veliki kristalni globus v zgodovini alpskega smučanja ob številnih drugih rekordnih dosežkih. Sezono 2012/13 je končala z rekordnimi 2414 točkami.

Enaintridesetletna Črnjanka bo ena izmed glavnih favoritinj za kolajne v vseh petih disciplinah. Vodilna v skupnem seštevku svetovnega pokala je osvojila že 985 točk, več kot v celotni pretekli sezoni (964), ko je bila ob koncu sezone skupno četrta.

"Imam visoka pričakovanja, saj smučam dobro v vseh disciplinah. Mislim, da bi bilo lahko to zame dobro svetovno prvenstvo. Občutki pred nastopom na lanskih olimpijskih igrah in tem prvenstvom so zelo podobni. Ni prisotnih nihanj. Forma je na visoki ravni. Najpomembnejše je, da imam na voljo nekaj dni za regeneracijo," je pred prvenstvom dejala slovenska šampionka.