STA/zu
STA/zu
23.01.2015 15:00:12

Koširju srebro v paralelnem veleslalomu

Žan Košir je na svetovnem prvenstvu v avstrijskem Lachtalu pri Kreischbergu osvojil srebrno kolajno v paralelnem veleslalomu.

V finalu je Tržičana premagal Rus Andrej Soboljev. Bron je osvojil Avstrijec Benjamin Karl. V ženski konkurenci je zmagala Avstrijka 41-letna Claudia Riegler.

V izločilnih bojih sta nastopila še dva Slovenca. Rok Marguč, ki je branil bron s prvenstva v Stonehamu 2013, je izpadel v osmini finala, kjer ga je ugnal Američan, ki nastopa za Rusijo, Vic Wild. Od Roka Flandra pa je bil v četrtfinalu boljši Karl.

Košir, ki bo aprila dopolnil 30 let, je po dveh olimpijskih medaljah v Sočiju prišel tudi do prvega odličja na svetovnem prvenstvu. Slovensko deskanje je skupno dobilo enajsto medaljo in tretjo na tem SP. V četrtek je bil Rok Marguč bronast v paralelnem slalomu, že pred njim pa je Tim Kevin Ravnjak konec prejšnjega tedna osvojil bronasto medaljo v snežnem kanalu.

Tokrat je bil Košir na dobri poti do zlata, a ga je Soboljev ugnal tik pred ciljem, ko je Slovenec napravil drugo od opaznejših napak v finalu. Košir je pred tem v osmini finala premagal Italijana Aarona Marcha, v četrtfinalu Kanadčana Jaseyja Jaya Andersona in v polfinalu Rusa Olega Kolegova.

"Jaz na ta druga mesta gledam drugače. Vsi drugi se na vrhu menjajo, jaz pa ostajam na visokih mestih. Sem konstanten in zaradi tega moram biti zadovoljen in ponosen. Današnje predstave niso bile najboljše, toda očitno so zadostovale za medaljo. Bil sem tudi blizu zmage, najbrž bi si jo tudi zaslužil, a so me v zadnjem dvoboju pokopale napake. Bom pa toliko bolj jezen na naslednji tekmi svetovnega pokala na Rogli. Postopoma lezem višje, nekaj pa si moram tudi pustiti za naslednja leta, saj nameravam še nekaj časa tekmovati," je po novem uspehu slovenskega deskanja dejal Košir.

"Po včerajšnjem slalomu sem hitro zapustil ciljno areno in odšel v sobo. Prižgal sem televizijo, gledal biatlon in navijal za Jakova Faka. Njegov in tudi uspeh Roka Marguča sta mi dala dodaten motiv in zagon, uspehi slovenskega športa mi vedno dajo spodbudo, vedno se jih veselim. Ko pa sem danes videl, da so naši navijači povsem zasedli ciljni prostor, sem se takoj začel bolje počutiti. In nato se mi je razpoloženje iz vožnje v vožnjo izboljševalo. Na začetku sem čutil nekaj jeze po včerajšnjem nastopu, nato sem začutil olajšanje, ko mi je dobro šlo že v kvalifikacijah in ko sem videl, da sem v stiku, potem je šlo vse samo na bolje. Veliko zaslug za to ima tudi moja ekipa," je občutke pred tekmo opisal Košir, ki je dobro izkoristil dejstvo, da so nekateri drugi hitri tekmovalci iz kvalifikaciji kot po tekočem traku izpadali.