11.06.2023 18:39:09

Đoković z zmago v Parizu novi rekorder in številka ena

Srbski zvezdnik Novak Đoković je zmagovalec teniškega odprtega prvenstva Francije v Parizu. V finalu je 36-letni Beograjčan s 7:6 (1), 6:3, 7:5 ugnal Norvežana Casperja Ruuda in osvojil 23. turnir za grand slam v karieri. S tem je zdaj sam na vrhu večne lestvice po naslovih, v ponedeljek pa bo znova prvi igralec sveta.

Izjemni Beograjčan je na Rolandu Garrosu v sedmem finalu slavil tretjič, potem ko je bil najboljši še v letih 2016 in 2021. Pred sedmimi leti je ugnal Britanca Andyja Murrayja, pred dvema pa po preobratu še Grka Stefanosa Cicipasa.

Ob treh naslovih v Parizu je bil Đoković desetkrat najboljši na OP Avstralije, sedemkrat v Wimbledonu in trikrat na OP ZDA. S 23 naslovi ima na večni lestvici eno lovoriko prednosti pred Špancem Rafaelom Nadalom. Dvajset jih je osvojil še upokojeni Švicar Roger Federer.

Đoković je na svojem 70. grand slamu s 34. nastopom v finalu izenačil absolutni rekord Američanke Chris Evert. Po osvojenih lovorikah pa se je izenačil z Američanko Sereno Williams, zaostaja pa za Avstralko Margaret Court (24). Ta je sicer le pet let nastopala v odprti eri tenisa, ki se je začela sredi leta 1968.

Za Norvežana je bil današnji poraz drugi v finalih Rolanda Garrosa in skupno tretji v karieri, potem ko je lani proti Špancu Carlosu Alcarazu izgubil še na zadnji stopnički turnirja v New Yorku. Lani je v finalu Pariza moral priznati premoč Nadalu. V 17. finalu na najvišji ravni je izgubil sedmič.