(ts)
18.08.2021 11:36:50

V Portorožu trenirali tudi Tamara in Kaja

TS

V Portorožu bo od 13. do 20. septembra potekal turnir serije WTA Zavarovalnica Sava Portorož. Vrhunski ženski tenis se na Obalo vrača po 11 letih. V Portorožu je namreč podoben turnir potekal med letoma 2005 in 2010.

Turnir WTA Zavarovalnica Sava Portorož je turnir serije WTA 250. Istočasno bo organiziran tudi turnir WTA 250 v Luksemburgu. Turnir je koledarsko umeščen takoj po koncu OP ZDA, tako da lahko pričakujemo igralke, ki se bodo poslovile po prvem tednu zadnjega turnirja za grand slam. Tenis Slovenija upa, da se ga bodo lahko udeležile tudi vse najboljše slovenske igralke, ki bodo imele tako po dolgih letih znova priložnost zaigrati pred domačimi gledalci.

"V Portorožu trenutno poteka teniški festival. Smo že na polovici izjemno zanimivega avgustovskega dogajanja, letos pa se bo vse podaljšalo še v september, kjer nas čakata ženski turnir in dvoboj Davisovega pokala proti Paragvaju. Začel se je tudi prvi od dveh UTR-turnirjev z nagradnim skladom 40 tisoč ameriških dolarjev. Na osrednjem igrišču je prejšnji teden trenirala Tamara Zidanšek, zdaj pa je to priložnost izkoristila še Kaja Juvan. Ekipa Tenis Slovenije je že v Portorožu in se pospešeno pripravlja na vse prihajajoče dogodke, v ospredju je seveda delo za WTA-turnir," je manj kot mesec pred začetkom dejal direktor turnirja Gregor Krušič.

Zdaj bi že morali objaviti prvo listo prijavljenih, vendar pa zaradi tehničnih težav pri organizaciji WTA to ni mogoče. Seznam prijavljenih igralk bo tako objavljen v petek. Turnir WTA Zavarovalnica Sava Portorož bo podprt tudi z močno in pomenljivo komunikacijsko kampanjo, v kateri bodo v ospredje postavljene naše najboljše teniške igralke. Opisane bodo z besedami, ki odražajo tisto, kar zares definira ženske. To pa je njihov značaj, ne zunanjost. Menijo namreč, da se v življenju, v poslu in tudi v oglaševanju prevečkrat opisuje ženske s pridevniki, ki se navezujejo na njihovo zunanjost: na primer lepa, suha, privlačna, postavna ... A vsi ti pridevniki ne definirajo žensk. Definira jih njihov značaj. Zato so najboljše slovenske teniške igralke Tamaro Zidanšek, Polono Hercog, Kajo Juvan, Dalilo Jakupović, Andrejo Klepač in Katarino Srebotnik postavili ob bok besed, kot so spoštovanje, moč, pogum, čast, uspeh, strast in ponos. Ravno to so namreč tiste lastnosti, ki jih delajo najboljše in ki jim bodo pomagale v boju za zmago na turnirju WTA Zavarovalnica Sava Portorož.

Vse v znamenju tenisa

Avgust je v Portorožu že tradicionalno v znamenju tenisa. Poleg turnirjev v kategorijah od 12 do 18 let se je začel tudi prvi UTR-turnir. Vrhunec prejšnjega konca tedna je bilo seniors državno prvenstvo v dvojicah. Na peščenih igriščih ŠRC Marina Portorož se je v štirih kategorijah zbralo 28 dvojic. Moški so nastopali v treh starostnih kategorijah, ženske pa v eni. Pri ženskah se je zbralo osem dvojic, v finalnem dvoboju pa smo videli zelo zanimiv obračun. Dvojica Katarina Pišljar/Špela Sitar je bila boljša od dvojice Ksenija Filipič Jeras/Slavica Srebrnjak. Rezultat je bil 9:3. V moški kategoriji do 85 let sta se zmage razveselila Klemen Kadivnik in Rok Uršič. V finalu sta bila s 7:6 in 6:2 boljša od Filipa Batorja in Simona Gradišarja.

Zelo zanimivo je bilo tudi v kategoriji od 86 do 105 let. V skupini B so nastopili tudi lanski finalisti. Tudi tokrat sta namreč skupaj zaigrala Marko Škrjanc in Blaž Ručigaj, ki sta v lanskem finalu premagala dvojico Tone Komar/Marko Lopatič. Tokrat pa sta morala oba para v skupinskem delu priznati premoč Nikiju Popoviču in Klemnu Stražarju. Slednja sta bila nato premočna tudi v finalu. Z 9:6 sta bila boljša od Aleša Mačka in Sandija Petkovška. Edina, ki sta ponovila lansko zmago, sta bila pričakovano v kategoriji nad 105 let Matjaž Končan in Samo Zakeršnik. V skupinskem delu sta se zelo namučila proti dvojici Denis Uranič/Marjan Žižek, dvoboj sta namreč dobila šele po podaljšani igri. V finalu pa sta bila boljša še od para Ivo Beliš/Gorazd Geč. Rezultat je bil 9:2. Kljub neznosni vročini so vsi pokazali, da so dobro telesno pripravljeni, saj težav s kakšnimi vročinskimi krči ni bilo. Končan in Zakeršnik pa sta imela ob koncu večera tudi srečo pri žrebu, tako da sta osvojila glavno nagrado dneva. Tenis Slovenija jima je namreč podarila dve vstopnici za ogled zaključnega turnirja ATP, ki bo letos v Torinu.

Ob tem je potekala tudi sponzorska aktivacija Zavarovalnice Sava. Ta je z zanimivim kvizom udeležence spomnila na turnir serije WTA Zavarovalnica Sava Portorož. Z nekaj sreče in znanja so si namreč že lahko pridobili vstopnice za finalni dvoboj. Članska turnirja UTR z nagradnim skladom 40 tisoč ameriških dolarjev bosta potekala tako za moške kot tudi ženske. Prvi poteka od 16. do 22. avgusta, drugi pa bo od 23. do 29. avgusta.

Končana turnirja do 12 in 16 let

V kategoriji do 12 let sta bila najboljša Nika Mlakar (TK Medvode) in Alexander Burmakin (TK Centre Court). Mlakarjeva je v finalu premagala Jerco Fleischman. Rezultat je bil 6:0 in 6:3. Burmakin pa je po polfinalni zmagi nad Semeničem (Slovan) v finalu premagal še Lana Konečnika (Slovenj gradec). Rezultat je bil 6:2 in 7:5. V kategoriji do 16 sta zmagovalca postala Miha Bajželj in Zala Bizjak. V Portorožu so se fantje pomerili v A- in B-kategoriji, medtem ko so bila vsa dekleta združena v kategorijo A. V boj za turnirsko zmago se je podalo 27 igralk, do svoje krstne zmage v starostni kategoriji U-16 pa se je prikopala Zala Bizjak (CTA). Slednja je že v začetnem delu turnirja pokazala, da je pripravljena iti vse do konca, kar ji je pozneje tudi uspelo. V prvih dveh krogih proti Alji Plohl (Ptuj) in Taji Lešnik (Luka Koper) ni izgubila niti igre, v četrtfinalu je Katarino Stefanijo Mrvar ugnala z rezultatom 6:3 in 6:3, za konec pa je bila boljša še od Karin Dirnbek (Krško) in v finalu od Sare Mihelčič (TK CC). Ta je bila pred tem v polfinalu z 2:0 v nizih boljša od Aje Tanko (Tanko).

"Turnir mi je bil zelo všeč. Rada bi se zahvalila organizatorjem za tako dobro organizacijo in sodnikom, da so sodili pravično. Zahvala gre tudi vsem, ki ste prišli zame navijat v finalu, mojemu trenerju ter seveda staršem za podporo. Čestitala bi tudi Sari za tako dobro igro v finalu. Upam, da bo še več takih turnirjev," je po zmagi povedala Zala Bizjak. Pri fantih je v B-kategoriji največ pokazal Leon Šmarčan (ŠD LOK), ki na poti do turnirske zmage ni izgubili niti enega samega niza. Premoč je v finalu kronal s prepričljivo zmago s 6:0 in 6:1 nad Jako Rakarjem (TK CC). V A-kategoriji se je naslova veselil Miha Bajželj (Medvode), ki je edini niz oddal v finalu proti Vidu Moharju (Grosuplje). Pred tem je Bajželj v polfinalu s 6:4 in 6:3 ugnala prvega nosilca turnirja Vaala Urankarja (Brežice), medtem ko je bil Mohar s 6:4 in 6:3 boljši od Maxa Stolleckerja (Triglav). V že omenjenem finalnem obračunu med Bajžljem in Moharjem je prvi niz pripadel Bajžlju (6:3), Mohar je v drugem nizu odgovoril z enako mero, odločilni tretji niz pa je z rezultatom 6:4 dobil Bajželj.