tu
01.02.2015 13:25:50

Đoković še petič osvojil Avstralijo

Reuters

Srb Novak Đoković je zmagovalec prvega letošnjega turnirja za grand slam, odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu.

Številka ena svetovnega tenisa Novak Đoković je veliki zmagovalec teniškega odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu. Prvi nosilec je v finalu premagal šestega nosilca Škota Andyja Murrayja z izidom 3:1 v nizih. S petim naslovom na odprtem prvenstvu Avstralije je Đoković postal najuspešnejši teniški igralec v moderni dobi tega turnirja.

Prvi teniški lopar sveta je svojega vrstnika in prijatelja zunaj igrišč, s katerim sta skupaj igrala že od otroških let, premagal šestnajstič v štiriindvajsetih dvobojih. Sedemindvajsetletni Beograjčan s stalnim bivališčem v Monte Carlu je še petič slavil na turnirju v Melbournu ter osmič na turnirjih za grand slam v karieri, dvakrat je osvojil Wimbledon v letih 2011 in 2014, leta 2011 pa je bil najboljši tudi na OP ZDA.

Đoković je odprto prvenstvo Avstralije dobil že v letih 2008, 2011, 2012 in 2013. Eno turnirsko zmago več od Đokovića je v zgodovini Melbourna zbral Roy Stanley Emerson, ki pa je nastopal v amaterskem obdobju pred obdobjem odprtih prvenstev. Đoković je s petimi lovorikami rekorder moderne dobe turnirjev v Melbournu; prehitel je Švicarja Rogerja Federerja in Američana Andrea Agassija, ki sta vsak zbrala po štiri naslove.

Prvi igralec sveta do polfinala ni izgubil niti enega niza, v polfinalu je v petih izločil lanskega zmagovalca Švicarja Stana Wawrinko, v finalu pa mu je Škot odvzel en niz. Bil je to drugi za izenačenje na 1:1. Zanju sta igralca porabila več kot dve uri in pol igre, nato pa je bilo vsega konec relativno hitro. Od izida 3:3 v tretjem nizu je Đoković dobil naslednjih devet iger v nizu in po dobrih treh urah in pol dvignil pokal Normana Brookesa.

Medtem ko je bil Đoković presrečen zaradi zmage - to je njegov prvi grand slam, odkar mu je žena Jelena rodila sina Stefana, Murray ni mogel skriti razočaranja. Nasmeh na obraz mu niso privabile niti prijazne besede Đokovića, ki se je v zmagovalnem govoru zahvalil organizatorju, dejal, da je velika čast zmagati pred tako publiko in pomembnimi gosti, ter pristavil: "Andyju čestitam za zaroko. Upam, da bo poroka veličastna in da bosta imela veliko otrok."

Murray se je očitno zavedal, da je izpustil veliko priložnost, saj je bil v prvih dveh nizih povsem enakovreden tekmec, medtem ko je v zadnjem doživel epski pogrom. Đokoviću je čestital za zmago in se potolažil z besedami, da izgubiti proti petkratnemu zmagovalcu tega turnirja ni katastrofa. Hkrati je še obljubil, da se bo naslednje leto vrnil močnejši in skušal osvojiti turnir.

Z moškim finalom se je sklenil letošnji prvi turnir za grand slam v sezoni, naslednji bo maja Roland Garros, odprto prvenstvo Francije v Parizu.

LEGENDARNA ŠVICARKA DO NASLOVA V DVOJICAH
Švicarka Martina Hingis in Indijec Leander Paes sta zmagovalca odprtega teniškega prvenstva Avstralije med mešanimi dvojicami. V današnjem finalu sta druga nosilca odpravila tretjepostavljena Francozinjo Kristino Mladenović in Kanadčana Daniela Nestorja v dveh nizih s 6:4 in 6:3.

Moški, finale:
Novak Đoković (Srb/1) - Andy Murray (VBr/6) 7:6 (5), 6:7 (4), 6:3, 6:0.

Mešane dvojice, finale:

Martina Hingis/Leander Paes (Švi/Ind/7) - Kristina Mladenović/Daniel Nestor (Fra/Kan/3) 6:4, 6:3