STA
08.08.2015 20:21:55

Srbi nadigrali Hrvate in postali svetovni prvaki

Reuters

Vaterpolisti Srbije so novi svetovni prvaki v vaterpolu. V finalni tekmi so v Kazanu z 11:4 premagali Hrvaško. Obe reprezentanci sta se tudi že uvrstili na olimpijske igre v Rio de Janieru, kjer bodo igrali tudi Grki, ki so v tekmi za tretje mesto po petmetrovkah z 11:9 premagali Italijane.

V finalnem obračunu sta se v sosedskem dvoboju pomerili ekipi, ki sta se v preteklosti že veselili naslova svetovnih prvakov. Hrvati, aktualni olimpijski prvaki, so bili najboljši na svetu leta 2007 v Melbournu, Srbi, aktualni evropski prvaki, dve leti pozneje v Rimu. Po začetnem vodstvu Hrvaške z 2:0 so do konca uvodne četrtine izbranci selektorja Dejana Savića izid izenačili, v drugi pa dosegli še tri gole in na ta način prišli do lepe prednosti. Na začetku tretje četrtine so z golom Stefana Mitrovića povedli že s 7:3, kar jim je zadoščalo za končno slavje. V zadnji četrtini so se Hrvati predali, Srbi pa so neusmiljeno polnili njihovo mrežo in zasluženo prišli do svojega drugega naslova svetovnih prvakov.

Na olimpijske igre v Rio de Janieru so se uvrstili še grški vaterpolisti, ki so v tekmi za tretje mesto vodili praktično skozi vso tekmo, petkrat tudi z dvema goloma prednosti. Italijani so štiri minute pred koncem rednega dela igre izid drugič na tekmi izenačili, prvič je bil izid izenačen pri izidu 1:1, tako da so o bronasti kolajni in odhodu na olimpijske igre odločali streli s petih metrov. Bolj zbrani so bili Grki, ki so po desetih letih spet prišli do bronaste medalje.

V ponovitvi finala z zadnjega svetovnega prvenstva v Barceloni so se zmage veselili Črnogorci, ki so predlani v finalu morali priznati premoč Madžarov. Tokrat so bili z golom razlike boljši črnogorski vaterpolisti. S sedmim mestom se domov vrača reprezentanca ZDA, ki je brez večjih težav opravila z Avstralci.