27.08.2021 10:26:35

Primož Kastaneto svetovni prvak v kombinaciji

psno
Izredno uspešna mladinska delegacija v Kranju s trenerji in predsednikom zveze

Četrtek, 26. avgusta, bo zapisan kot zlati dan za slovensko kegljanje. Osvojeno je bilo kar sedem medalj. Pod štiri so se podpisali mladinci, pod tri pa najmlajši. Primož Kastaneto je novi prvak v kombinaciji in viceprvak med posamezniki.

Zaključni dan na mladinskem SP v kegljanju je prinesel finalne nastope v posamični konkurenci in s tem tudi v kombinaciji. Toda malokdo je računal, da bo dan tako uspešen za Slovenijo. V Kranju so naši mladinci prišli do kar štirih kolajn. S tem so ne samo presegli svoje cilje, ampak so bili še uspešnejši kot pred dvema letoma na Češkem. V Rokicanyju so osvojili po dve zlati in srebrni in tri bronaste, tokrat pa ponovno dve zlati, kar pet srebrnih in eno bronasto. Žlahtnejši so le naši južni sosedi Hrvati, ki so osvojili štiri zlate in dve bronasti. Najboljši so bili tudi v pokalu narodov, Slovenija pa je druga.

V ženski konkurenci je pokazala odlično predstavo Špela Kunčič, ki je podrla kar 573 kegljev in postavila visoko normo za ostale. Na koncu sta jo uspeli prehiteti le Srbkinja Trosićeva za dva keglja in Hrvatica Imširovićeva za štiri keglje. To pa je pomenilo, da je Bistričanka osvojila bronasto medaljo. Veliko priložnost za posamično odličje je imela tudi Iris Zoran. Na koncu ji je zmanjkalo malo sreče in moči in zaostala je osem kegljev za Špelo. Vseeno pa je bil ta nastop (565) dovolj, da je v kombinaciji osvojila drugo mesto. medtem ko se je Kunčičeva prebila na sedmo. Sara Rovtar je podrla 548 kegljev, kar je bilo dovolj za deseto mesto, medtem ko je v kombinaciji pristala na dvanajstem mestu. Kamničanki Tei Repnik pa ni šlo in je podrla le 520 kegljev, kar je bilo dovolj za devetnajsto mesto, v kombinaciji pa je bila štirinajsta.

Pri mladincih pa je v drugi seriji pokazal zelo lepo predstavo Aljaž Žigon, ki je podrl 582 kegljev. to je bila kasneje norma za najboljša mesta. Žigonu je ta rezultat prinesel odlično peto, v kombinaciji pa enajsto mesto. V predzadnji seriji sta nastopila Vid Podnebšek in Gašper Urbas. Zelo dober je bil Vid, ki je končal pri 574 podrtih kegljih, kar je bilo dovolj za osmo mesto posamezno in za šesto v kombinaciji. Cerkničanu pa je šlo malo slabše in je končal pri 536 podrtih kegljih, kar mu je dalo potem dvajseto mesto, medtem ko je v kombinaciji padel na šestnajsto mesto. Normo za kolajno pa je medtem presenetljivo postavil Poljak Jakub Kurylo, ki je podrl 599 kegljev.

Na koncu pa je prišel na vrsto veliki finale, ki je dvignil publiko na noge. Vseskozi sta imela borbo Primož Kastaneto in Nemec Alex Karl. Tik pred zaključkom sta uspela prehiteti Poljaka in bila po zadnjem metu poravnana na 603 keglje. Hiter pregled in izračun pa je povedal, da je bil Nemec boljši na čiščenju za pet kegljev, ki je tako postal svetovni prvak. Toda Ljubljančan Primož je zadržal štiri keglje prednosti iz ekipne tekme in na navdušenje gledalcev postal svetovni prvak v kombinaciji. S tem je postal prvi Ljubljančan po Primožu Pintariču z odličjem na prvenstvih v mlajših kategorijah.

Takoj po odhodu iz steze je ob veliko čestitkah Primož dejal: "Super. Seveda sem presrečen. Zlato in srebro. Kdo bi si mislil? Hvala tudi publiki na pomoči. Uh. Moram se malce odpočiti, saj me čaka razglasitev in tudi himna."

Preizkus kegljišča je tako več kot uspel. Danes nas čaka uradna otvoritev prvenstva za mlajše člane U-23, kjer se bo tekmovanje pri fantih začelo v soboto in si ravno tako obetamo dobrih rezultatov.

Mladinke posamezno
1. A. N. Imširović (Hrv) 577, 2. K. Trošić (Srb) 575, 3. Š. Kunčič 573,…6. I. Zoran 565,… 10. S. Rovtar 548,…19. T. Repnik (vse Slo) 520…

Kombinacija
1. A. N. Imširović (Hrv) 1185, 2. I. Zoran (Slo) 1156, 3. S. Pejak (Hrv) 1142, 7. Š. Kunčič 1115, 12. S. Rovtar 1097, 14. T. Repnik 1091

Mladinci – posamezno
1. A. Karl (Nem) 603, 2. P. Kastaneto (Slo) 603, 3. J. Kurylo (Pol) 599, 5. A. Žigon 582, 8. V. Podnebšek 574, 20. G. Urbas (vsi Slo) 536

Kombinacija
1. P. Kastaneto 1199, 2. A. Karl 1195, 3. M. Cserpnyak (Madž) 1190, 6. V. Podnebšek 1161, 11. A. Žigon 1140, 16. G. Urbas 1124

Še tri kolajne za naša mlada igralca

V Kamniku se je končal svetovni pokal za mlade v kategoriji U–14. Tudi tu so finalni nastopi prinesli veliko uspeha za slovensko kegljanje. Brina Janjić je v finalu podrla 504 keglje in bila na koncu četrta, v kombinaciji pa je zasedla končno tretje mesto. Še uspešnejši pa je bil Luka Simec, ki se je zaustavil pri 571 podrtih kegljih in prišel na koncu do srebrne medalje, v kombinaciji pa osvojil bronasto odličje. Pri dekletih sta obe zlati z Danielo Mocovo odšli na Slovaško, pri fantih pa na Madžarsko z Davidom Ivanyikom, ki je tako ponovil dosežek Vida Podnebška iz zadnjega pokala. Slovenija je bila na koncu najboljša v seštevku narodov, kjer so bili za deset kegljev uspešnejši od Slovakov.

Kegljišče je uspešno prestalo preizkus za SP za mlajše članice, katerega otvoritev bo danes zvečer, in to v Kranju na gradu Kisselstein.