07.11.2017 16:37:14

Slovenski šahisti 20. na ekipnem EP, Slovenke 24.

Slovenci so v devetem, zadnjem krogu ekipnega evropskega prvenstva v šahu, ki se je končalo Kreti, izgubili z Nizozemsko z 1,5:2,5 in prvenstvo končali na 20. mestu (9 točk). Slovenke so igrale neodločeno 2:2 s Slovaško in zasedle 24. mesto (7). Naslova so osvojili Azerbajdžanci in Rusinje.

Za slovensko moštvo vrsto je zmago dosegel le Luka Lenič, ki je na prvi šahovnici z belimi figurami ugnal Anisha Girija, na tretji deski je remiziral Matej Šebenik, Duško Pavasovič in Jure Škoberne pa sta s črnimi figurami izgubila.

Mladinska svetovna prvakinja Laura Unuk je s črnimi figurami na prvi deski ugnala Evo Pepkovo, na četrti pa je z belimi slavila Teja Vidic v dvoboju z Moniko Motyčakovo. Jana Krivec in Lara Janželj sta izgubili.

Azerbajdžanci so zbrali 14 točk, tako kot drugouvrščeni Rusi, ki pa so imeli manj osvojenih točk iz posamičnih partij; razmerje bilo 25:22 v korist Azerbajdžana. Tudi v dvoboju za tretje mesto je odločal ta dodatni kriterij. Ukrajinci in Hrvatje so zbrali po 13 točk, vendar so bili prvi v posamičnih partijah boljši s 23:18,5 ter osvojili bron, Hrvatje pa so končali na četrtem mestu.

Rusinje so si že pred zadnjim krogom zagotovile zlato (17 točk). Srebro so osvojile Gruzijke (14), bron pa Ukrajinke (13).