ku
ku
12.04.2015 16:58:29

Po 119 letih spet slavil Nemec

Nemec John Degenkolb (Giant-Alpecin) je zmagovalec kolesarske dirke Pariz-Roubaix.

Kolesar, ki je letos dobil tudi dirko Milano-San Remo, je imel po 253,3 kilometra v zaključku na velodromu največ moči od sedmerice, ki je na dirkališče v Roubaixu prišla skupaj. Drugo mesto je zasedel Čeh Zdenek Štybar, tretje pa Belgijec Greg Avarmaet.

Serijski zmagovalec zadnjih dirk Norvežan Alexander Kristoff je bil tokrat deseti.

Degenkolb je Nemcem priboril prvo zmago na tej dirki po 119 letih, Josef Fischer je dobil prvo dirko, potem pa Nemčija ni več imela zmagovalca. Degenkolb je tudi prvi po letu 1986 in Ircu Seanu Kellyju, ki je v istem letu dobil dirki Milano-San Remo in Pariz-Roubaix.

Med tremi slovenskimi kolesarji je bil v ospredju Borut Božič, ki je dirko končal na 14. mestu, kar je najboljša slovenska uvrstitev na tej kraljevski klasični dirki. Približno 20 kilometrov pred ciljem je celo napadel, a je bil njegov beg kratek. Je pa pokazal pogumno vožnjo, ves čas je bil v družbi najboljših kolesarjev. Luke Pibernika in Kristijana Korena, ni bilo med najboljšimi.

Tudi letošnja izvedba, čeprav v idealnih pogojih, je bila eden osrednjih športnih dogodkov tega konca tedna. "Severni pekel" je postregel z novimi 253 kilometri, 57,5 po slovitem Pavesu in tlakovcih. Na koncu se je veselil 26-letni Nemec: "Vesel in ponosen sem. Že San Remo sem doživel izredno čustveno, a to danes presega vse. To je dirka, o kateri sem vedno sanjal, da jo bom enkrat dobil. Res neverjetno."

Degenkolb je bil tudi osrednji akter 113. izvedbe dirke. Belgijca Yves Lampaert in van Avermaet sta napadla 12 kilometrov pred ciljem, Degenkolb pa se je odločil za samostojen lov za ubežnikoma in ju šest kilometrov pred ciljem ujel. "Nihče ni hotel sodelovati, zato sem se v lov odpravil sam. Vedel sem, da zmorem," je odločilno akcijo 8,5 kilometra pred ciljem pokomentiral Nemec.

Pozneje se je v lov podala še četverica kolesarjev, ki je vodilno trojko pravočasno ujela in med seboj na velodromu odločila zmagovalca, kjer je imel glede na skupino po pričakovanjih največ moči Nemec. Ta je sprint v Roubaixu dobil že lani, a je bil to boj za drugo mesto, saj je v solo pobegu slavil Nizozemec Niki Terpstra. Tokrat je imel mogoče tudi nekaj sreče, saj je drugouvrščeni Štybar, v zadnjih kilometrih izgubil nekaj časa, ker je menjal kolo. Okvare je imel tudi tretjeuvrščeni van Avarmaet, ki je med dirko še padel.

Letošnja dirka je bila polna napadov in pobegov, po mnenju poznavalcev tudi zato, ker je manjkal trikratni zmagovalec Švicar Fabian Cancellara (ni bilo tudi štirikratnega zmagovalca Belgijca Toma Boonena). Ta ni le trikrat zmagal, ampak skoraj ob vsakem nastopu nadzoroval tekmece, letos pa je poškodovan in spomladi ne bo nastopil.

Pred dirko je bil v središču pozornosti Wiggins, ki se bo poslej posvetil le še nastopom na stezi. Ta ni skrival, da si želi zmago in to je pokazal tudi na dirki. S pobegom je skušal 30 kilometrov pred ciljem, a ga je glavnina hitro ujela. Morda mu je manjkal tudi pomočnik Geraint Thomas, ki je 83 kilometrov pred ciljem padel (padcev in okvar je bilo tudi tokrat veliko, tudi med favoriti). Nekaj kilometrov pred tem je prišlo med kolesarji do razburjenja zaradi spuščene železniške zapornice.

Tej se je izognila deveterica ubežnikov, ki so napadli po 20 kilometrih. Njihova prednost je znašala že devet minut, a ko se je začel ključni del dirke je glavnina pohodila pedala in stvari postavila na svoje mesto.