10.04.2015 18:00:26

Kraljevska etapa Landeju

Španski kolesar Mikel Lande, član Astane, je zmagovalec kraljevske, pete in 155,4 km dolge etape dirke po Baskiji. Lande se je v ospredje prebil skupaj s štirimi tekmovalci, v zadnjem kilometru pa je imel največ moči. Simon Špilak, kolesar Katjuše, je bil 12.

Drugi je bil Nizozemec Tim Wellens (Lotto), ki je zaostal tri sekunde, 16 sekund je zaostal Američan Tom Danielson (Cannondale-Garmin) na tretjem mestu. Preostala člana ubežne skupine, Estonec Rein Taaramae (Astana) in Francoz Tony Gallopin (Lotto), sta bila na četrtem in petem mestu, prvi je zaostal 28, drugi pa 38 sekund.

V vodstvu ostaja Kolumbijec Luis Sergio Henao, ki se je rojaka Naira Quintano, najresnejšega tekmeca za skupno zmago, otresel na zadnjem vzponu. Henao je bil sedmi, Quintana 13., tik za Simonom Špilakom (Katjuša) na 12. mestu. Henao je zaostal 56 sekund, Quintana minuto in osem sekund, toliko kot tudi Špilak. Z enakim časom je na 11. mestu končal svetovni prvak Poljak Michal Kwiatkowski. Španec Joaquim Rodriguez (Katjuša), drugi v skupnem seštevku, je bil z enakim časom kot Henao osmi.

Skupno ima Heano enak čas kot Rodriguez, sedem sekund zaostaja Britanec Simon Yates (Orica-GreenEdge). Špilak zaostaja 22 sekund, vendar bi lahko v sobotni zadnji etapi, 18,3-kilometrskem kronometru, še nadoknadil kakšno sekundo. Prekmurec je na marčevski dirki Pariz-Nica osvojil končno drugo mesto, v kronometru, ki je bila zadnja etapa, je zaostal le za zmagovalcem Avstralcem Richiejem Portom iz Skya.

Znova je dobro nastopil Jan Polanc (Lampre-Merida), ki je zaostal 2:18 minute in končal na 28. mestu. Skupno je 24. z zaostankom 4:41 minute. Matej Mohorič (Cannondale-Garmin) je bil 80., za Lando je zaostal deset minut in štiri sekunde. Skupno je na 98. mestu, zaostaja 52:41 minute.

Prvih devet kilometrov sobotnega kronometra bo vožnja navzdol, vmes bo nekaj ravninskih delov, zadnjih osem kilometrov pa bo navzgor. Tik pred ciljno črto bodo morali kolesarji premagati še vzpon na Aio, ki je nekaterim že danes povzročal težave.