05.04.2015 18:04:29

Kdo lahko ustavi hitrega Norvežana?

Norveški kolesar Alexander Kristoff je na dirki po Flandriji nadaljeval svoj niz zmag.

Kolesar Katjuše je na 264,2 kilometra dolgi progi najpomembnejše dirke v Belgiji v ciljnem sprintu premagal Nizozemca Nikija Terpstro, nekaj sekund za vodilno dvojico pa je v cilj na tretjem mestu prišel Belgijec Greg van Avermaet. Četrto mesto je zasedel Slovak Peter Sagan.

Za Kristoffa je to jubilejna, deseta zmaga v sezoni, zagotovo pa ob etapnih zmagah na Touru in lanskem uspehu na dirki Milano-San Remo ena najpomembnejših v karieri 27-letnega Norvežana.

"Nekateri so zmajevali z glavo, ko sem se odločil nastopiti na tridnevni dirki De Panne med tednom, na kateri nisem varčeval z močmi in jo na koncu dobil. Že tako dobro formo sem še nadgradil, tako da so bili izpolnjeni vsi pogoji, da zmagam tudi tu. Še posebej, ker je bila tudi ekipa na visoki ravni. Občutki so res neverjetni, zmagati na tej dirki, ki je bila moj cilj sezone, je enkratno. Vesel sem, da mi je to uspelo pred družino, ki je za ta namen dopotovala iz Norveške. V zaključku Terpsta ni hotel sodelovati, varčeval je z močmi, a ga razumem. A vseeno me ni mogel premagati," je bil na cilju zadovoljen Norvežan, ki je na 16. od 19 vzponov (vzpon na Krisberg), približno 30 kilometrov pred ciljem, odgovoril na napad Terpstre, skupaj sta se odlepila od vodilne skupine.

V njej so bili praktično vsi favoriti, tako da ob odsotnosti Fabiana Cancellare in Tom Boonena, najuspešnejših tekmovalcev zadnjih let na tej dirki (od zmagovalcev dirke je bil na startni listi le Belgijec Stijn Devolder), ni prišlo do večjih presenečenj.

Treh slovenskih predstavnikov, Boruta Božiča, Kristijana Korena in Luke Pibernika ni bilo v ospredju, tako da najboljša uvrstitev slovenskega kolesarja na dirki po Flandriji ostaja deveto mesto Simona Špilaka iz leta 2008.

Na ženski različici dirke, dolgi 144 kilometrov je po pobegu v zadnjih 30 kilometrih dobila Italijanka Elisa Longo Borgini, ki si je nabrala 43 sekund prednosti pred Belgijko Jolien D'Hoore, tretje mesto je zasedla Nizozemka Anna van der Breggen.

Od kolesark BTC Cityja je bila po pričakovanju najboljša Eugenija Bujak, z zaostankom treh minut in 30 sekund je zasedla 17. mesto, v cilj je prišla v času enajstouvrščene. Polona Batagelj je zaostala šest minut in 16 sekund in zasedla 50. mesto, Avstrijka Martina Ritter je bila z enakim zaostankom 53., Urša Pintar, Špela Pintar in Mia Radotić so odstopile.