15.03.2015 15:39:30

Špilak z današnjim drugim do končnega tretjega mesta

Avstralec Richie Porte (Sky) je zmagovalec zadnje etape in dirke Pariz-Nica.

Na gorskem kronometru, dolgem 9,6 km, je za 13 sekund ugnal Simona Špilaka, člana Katjuše. Ta je četrtič zapored dirko skupno končal v deseterici, tokrat najbolje do zdaj, saj je zaostal le za Portom in svetovnim prvakom Poljakom Michalom Kwiatkowskim.

Porte je v kronometru od Nice na Col'd Aze za 13 sekund premagal Špilaka na drugem in za 24 sekund Portugalca Ruia Costo. Borut Božič (Astana) je osvojil zadnje, 105. mesto, zaostal je 6:15 minute.

V skupnem seštevku je Porte za 30 sekund premagal Kwiatkowskega, Špilaka in lanskega svetovnega prvaka Costo, ki so imeli enak končni čas, Poljaku pa je drugo mesto pripadlo, ker je dobil eno etapo.

Božič je dirko končal na 88. mestu z zaostankom 52 minut in 51 sekund.

Pred današnjo zadnjo etapo je bil v najboljšem položaju v skupnem seštevku Francoz Tony Gallopin, ki je v soboto z izjemno vožnjo v zadnjih kilometrih premagal vse in oblekel majico vodilnega. A jo je slabih 24 ur kasneje izgubil, v skupnem seštevku je zdrsnil na šesto mesto, za Portom je na koncu zaostal 1:39 minute.

"Seveda, sem zelo razočaran. En dan je lahko briljanten, drugi pa slab. Danes je bilo grozno, zelo težko. To sem čutil že na začetku, nisem imel pravih nog. Takšen je naš šport," je razočarano povedal Gallopin.

Dovolj je na kronometru naredil Kwiatkowski, da je zadržal drugo mesto, na tretje mesto pa je napredoval Špilak, ki je bil drugi tudi v soboto.

"Moj cilj je bil, da sem na stopničkah na dirki. Sem zelo vesel, da mi je uspelo. Naša taktika včeraj je bila dobra. Pridobil sem nekaj dragocenih sekund, ki so mi danes pomagale do končnega cilja. Bil sem zelo motiviran. Vedel sem, da mi lahko gre dobro, od sebe sem dal vse. Ta kronometer v Nici mi je zelo všeč. Ta rezultat mi daje še več motivacije za naslednje cilje: dirko po Baskiji in dirko po Romandiji," je povedal Špilak.

Dan je bil sicer v znamenju avstralskega prvaka v vožnji na čas. Porte je v šesti etapi okusil tla v okolici Nice, a mu padec ni pustil posledic. Kolesar ekipe Sky je dirko Pariz-Nica dobil drugič v treh letih, v sezoni 2015 je slavil prvič. Nekoliko lažje delo je imel tudi zato, ker se za nastop ni odločil Britanec Bradley Wiggins, ki je bil v skupni razvrstitvi predaleč od najboljših, zato ni videl smisla dirkati v sklepni etapi dirke. V njegovo korist pa je bila tudi etapa, saj se Porte dobro znajde tudi v vožnji navkreber.