ku
22.02.2015 16:41:14

Froomu dirka po Andaluziji

Grega Bole je bil v zadnji etapi četrti.

Britanec Christophe Froome, kolesar ekipe Sky, je zmagovalec 61. dirke po Andaluziji, ki se je končala z današnjo peto, 170,9 km dolgo etapo. To je sicer dobil Španec Juan Jose Lobato iz ekipe Movistar, vnovič je dobro uvrstitev dosegel Grega Bole (CCC Sprandi), ki je bil četrti.

Bole je bil namreč na dirki po Andaluziji dvakrat tretji, temu je danes dodal še četrto mesto. V skupni razvrstitvi je Bole osvojil 74. mesto. Jani Brajkovič (UnitedHealtcare) je dirko končal v soboto, ko ni prišel do cilja četrte etape.

Lobato je v etapnem sprintu, ki se je zaključil rahlo navkreber, premagal Nemca Johna Degenkolba (Giant-Alpecin), Francoza Sylvaina Chavanela (IAM Cycling) in Boleta. Froome je ciljno črto prečkal na šestem mestu, s katerim je ubranil skupno vodstvo pred najbližjim zasledovalcem Špancem Albertom Contadorjem, danes devetim.

Froome in Contadorja sta v skupni razvrstitvi na koncu ločili dve sekundi, tretji Španec Benat Intxausti je zaostal 2:11 minute. Slednji je bil v očeh poznavalcev manj pomemben, saj sta Froome in Contador med glavnimi favoriti za 102. Tour de France, ki se bo začel čez štiri mesece.

Tokratni dvoboj je za dve sekundi dobil zmagovalec Toura 2013 Froome, pred tem pa je Contador za osem sekund dobil medsebojno primerjavo v kronometru in prvo gorsko etapo, kjer je Britanca ugnal za 19 sekund. Froome je nato dobil sobotno etapo na Alto de Allanadas, kjer si je na 20-odstotnem klancu privozil 29 sekund prednosti pred Špancem.

"Sem sem prišel preveriti noge in pogledati, kako se počutim. To, da sem dobil sobotno etapo in prevzel vodstvo v skupnem seštevku, je zame kar neverjetno," je na koncu dejal zmagovalec Froome.

A ob Froomu in Contadorju, ki lani francoske pentlje nista dokončala, med favorite Toura, ki se bo začel 4. julija v Utrechtu na Nizozemskem, sodita tudi lanski zmagovalec Italijan Vicenzo Nibali in zmagovalec Gira Kolumbijec Nairo Quintana.